Belgická kapela Hooverphonic v klubu Fléda

Levné dárky, best dárky

V úterý 13. 5. se podruhé představí v klubu Fléda belgická kapela Hooverphonic, jež nejen v Brně, ale v celé ČR, má silnou zakladnu posluchačů, o čemž svědčí velký zájem o tento koncert. Listky budou k dostání i na místě od 19:00 na bráně klubu Fléda!

:: Level B production present ::

HOOVERPHONIC (Be)

13. 5. / Fléda

V Česku oblíbení Hooverphonic se vrací do tuzemských klubů, s vydáním jejich nové desky je s jejich typickým zvukem ale leccos jinak. Proč tomu tak je se dočtěte v následujících řádcích, důkazy Belgičani podají spolu s předkokanem, krajanem Jerboou, 13. května na Flédě.
„Přišel čas na změnu. Po deseti letech s Hooverphonic jsem chtěl změnit směr, upustit od počítačů, orchestrů a slepovaných stop. Žádné syntetizátory, ale varhany, mellotrony a cembala, z nichž je cítit člověčina, vše zahrané poctivě naživo. Chtěl jsem na albu slyšet hrát skupinu… a vzdát hold svým hudebním kořenům: psychedelické muzice šedesátých let,“ komentuje atmosféru okolo na natáčení sedmé desky, příznačně nazvané „The President of the LSD Golf Club“. Jeho slova novinka potvrzuje od hypnotického otvíráku „Stranger“ až po mystifikující závěrečnou skladbu „Bohemian Laughter“
Kapela strávila týden zkoušením materiálu, které hlavní tvůrce muziky Alex nahrubo nahrál ve svém domácím studiu a pak se na necelé dva týdny zavřela do studia. Tam propadla kouzlu zvuku starých nástrojů jako mellotron, cembalo, speciálně upravené piano, znící podobně jako cimbál nebo varhany Farfisa, znamé z náhrávek The Doors. Dokonce i mixování mělo retro nádech, když se pro tento účel použil dobový mixážní pult v bruselských ICP Studios. Bezpochyby nejopovážlivější a nejexperimentálnější album Hooverphonic s minulostí vedle muzikantského rukopisu stále spojuje přitažlivý hlas zpěvačky Geike Arnaert…
Za rychlým nárůstem popularity Hooverphonic stojí mimo jiné italský režisér Bernardo Bertolucci, který si jejich song „2 Wicky“ vybral do svého filmu Svůdná krása (Stealing beauty). To jim otevřelo mnohé dveře a přineslo řadu nabídek a jejich hudba postupně objevila ve filmu, televizi nebo reklamách v Americe, Evropě i Japonsku. Hudební scéně se uvedli Hooverphonic v roce 1997 debutem „A New Stereophonic Sound Spectacular“, odkazujícím k trip-hopovým kořenům (ostatně hráli svého času s Massive Attack nebo Moloko), od té doby však učinili prostřednictvím desek jako The Magnificent Tree či třeba Sit Down and Listen to Hooverphonic mílový krok k vlastnímu osobitému zvuku. Sestava je po celou existenci stále stejná – hnacím motorem je basista Alex Callier, zdatně mu sekunduje kytarista Raymon Geerts, příjemný hlas i přitažlivou vizáž pak dodává půvabná Geike Arnaert.

DJ JERBOA (BE)

Jerboa je rozeným muzikantem. Ještě mu nebylo ani 5 let a začal se rodit jeho budoucí hudební výraz. Není proto žádmé překvapení, že jeho baskytara začala znít již před mnoha lety v roztodivných rockových skupinách. Ale až v momentě, kdy talentovaný mladý muž objevil gramofony a samplery se začala plně projevovat jeho osobnost.

S touhou dokonale ovládnout toto umění bylo dalším logickým krokem v jeho kariéře studium zvukové techniky. Krátce po jeho úspěšném absolvování vydává Jerboa svoje první album: ‚Cuttin‘ Stylus“. Vzápětí následuje ‚Au Cinema‘ EP, což byl zároveň první počin Jerb Records Imprint – jeho vlastní nahrávací značky.

Další na řadě byla spolupráce se Stingema Lefto a v roce 2005 Jerboa konečně vydal svoji první dlouhohrající desku ‚Music for My Instruments‘. Singlové nahrávky z tohoto alba, ‚White Windows‘ a ‚Au Cinema‘ si vedli velmi dobře a Jarboa – producent/skla¬datel vyráží na úspěšnou tour. Vystupuje na festivalech Pukkelpop, Boomtown, Petrol Deluxe, Feest in „t Park a De Brakke Grond, abychom uvedi alespoň některé. V Ancienne Belgique ukázal přímo na jevišti, že vliv DJ Shadowa na jeho tvorbu, o kterém se často hovořilo, je minulostí.
A nyní zde máme ‚Rockit Fuel‘, Jerboův nový výboj do expanzivní “Jerb music”. První single ‚Number 1‘ již nyní brázdí vlny éteru a s příspěvky Alexe Calliera, Berta Ostyna, Johannna Verschaeva, Trixie Whitley, Krewciala, Bassmana a mnoha dalších slibuje ‚Rockit Fuel‘ na nějakou dobu rozšíření povědomí o Jerboově přítomnosti v kolektivním myšlení.

www.jerbmusic.com
www.myspace.com/jerbmusic
Start: 20:00
Vstupné: 230 / 270

www.hooverphonic.com
www.myspace.com/hooverphonic
www.jerbmusic.com
www.myspace.com/jerbmusic

Tomáš Ondráček

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.