BRNĚNSKÁ HUDEBNÍ SCÉNA

Levné dárky, best dárky

Tento pátek 29.6. se uskuteční pokračování prestižní koncertní přehlídky „ Brněnská hudební scéna“.
Na akci zahrají skupiny Život je jinde (rock), Gronkjor (rock)
a Line Out (rock-pop). Koncert chce podpořit
formující se „novou brněnskou hudební vlnu“ reprezentovanou těmi nejlepšími kapelami.
Na webu této hudební přehlídky jsou umístěny profily kapel,
které tento večer zahrají a další informace o koncertu.

Vítání prázdnin na Kinokavárně začne už ve středu 27.června (20:00), kdy zde uvede své představení studentské divadlo Čára: „Koncert BFO“ (podtitul: Letní zpívání pro lepší den. Šansony, chcete-li.“). Pokračování ve čtvrtek 28. června (20:00) obstará koncert písničkářů – Písnička pro Brno: koncert nejlepších ze soutěže jaro 2007. Večer plný autorské akustické muziky s českými texty od zajímavých autorů. Zahrají: Radimec&Co., Kubík Dorňák, Leňa Porubová a písničkář Kosmonaut (www.pisnickaprobrno.blog.cz). Všechny zmíněné akce se uskuteční v sále Kinokavárny na Náměstí SNP 33 v Černých Polích.


Michal Šimíček

ROZHOVOR S KAPELOU ŽIVOT JE JINDE

Na několik otázek nám odpověděl zpěvák a kytarista Tomíno ze známé brněnské hudební skupiny Život je jinde, která zahraje na „Brněnské hudební scéně“ tento pátek (29.6.).


Mohl by si krátce představit kapelu Život je jinde?

„Život“ je takové zajímavé těleso… (smích)


V nedávné době došlo ke změnám v sestavě, můžeš představit nové muzikanty „Životů“? Kdo zůstal ze základní sestavy?

V podstatě zásadní změnou je jen změna baskytaristy. Bývalý basák odešel s bývalým kytaristou hrát do pořádný kapely, tak jsme oslovili Kopečka z Frídy a nabídli mu kšeft, jaký se dělá jednou za život (smích). Kopec je mimochodem známá postava brněnské undergroundové scény devadesátých let. Starý „máničky“ ho znají třeba z Fibichova úlisu. Později hrál v projektu DRRN Radima Nováka a Davida Rottera. Radima Nováka můžete znát z role roztomilého alkáče v novém Svěrákovic filmu Vratné láhve a Dejva Rotter je hudebním skladatelem zejména scénické hudby. Takže to je změna na pozici basy a druhou kytaru jsme už nesháněli. Jak jsme začali s Kopcem zkoušet starý písničky, začalo se nám zdát, že ta hudba je jakási čistější nebo co. Víc to hrnulo a tak jsme se na to vykašlali a zůstali jen ve čtyřech. Zajímavý byly reakce lidí a kamarádů kolem kapely. Několik jich nám nadávalo, ale většina byla stejného názoru jako my. Ostatně je to asi jedno, jelikož jak se kapela začne směřovat podle toho co se publiku líbí, jde to špatným směrem…


Jak často teď koncertujete?

Tak často, jak nám kdo zavolá a nabídne hraní. Regulováno tím, že Petřík (sax) se nedávno oženil a chce hrát maximálně jednou za 14 dní. To třeba Kopec, ten je ženatej už dlouho, takže ten by koncertoval i častěji, že… Doufám že to manželky vezmou s takovou nadsázkou s jakou to bylo myšleno. Díky holky (smích).


Posloucháte v kapele stejnou muziku?

Ne. Naprosto ne. Ale je zajímavý, jak se hudebně zcela odlišně orientovaní lidé setkají na určité platformě, která všem víceméně vyhovuje.


Na stránkách www.zivotjejinde.cz si lze objednat vaše tři alba, ale zároveň je zde možnost všechny písně si poslechnout a stáhnout. Proč jste se k tomuto kroku rozhodli?

Tak prostě už to nejsou nový kusy. Kdo je chtěl, ten si je koupil, výpálil nebo stáhl z „dýcýčka“. Takže ať nemusí lidi krást… (smích) A kdo je fajnšmekr a ta hudba pro něj něco znamená, koupí si to s tištěným obalem… V našem případě by boj proti hudebnímu pirátství působil stejně spíš jako takový vzteklý kopání nožičkama holčičky, která chce zmrzlinu, ale zrovna má zánět mandlí (smích).


Jak to vypadá s novými písničkami? Plánujete v budoucnu další nahrávku?

Jasně. Teď je připravených 7 kousků pro nový CD a tak je hrajeme a kecáme o nich.


Jsi v kapele výhradním autorem hudby a textů?

Nyní ano. Jen jsem si ke zhudebnění půjčil jednu takovou krásnou báseň o lidské zbytečnosti od Františka Gellnera. Voní mi tím bezbřehým nihilismem. Myslím, že mezi písničky Života dost půvabně zapadla.

Které své starší písně si nejvíce ceníš? Je to vaše asi nejvíce u posluchačů oblíbená hitovka „Až jednou umřu“ ? Jak vznikala?

To je vážně nejvíce oblíbená? My už ji ani nehrajeme. No vznikla tak, jako naše písničky vzikají: Vy – coby autor uděláte vše, co můžete. Tak nějak asi takto: Zamčete se v noci v prázdným bytě, otevřete láhvinku chutného vína, uchopíte svoji kytaru, případně se přisunete ke klavíru a počkáte co se stane… Tady bych chtěl poradit mladým ambiciózním autorům, že jestli se budou držet mé receptury a po dvou týdnech se nedostaví žádoucí výsledky, je na čase vyzkoušet i jinou metodu kompozice. V opačném případě nenesu odpovědnost za jejich pobyty ve specializovaných zařízeních pro zneuznané umělce a myslitele, jakož i vynálezce strojů času a jedince se zaručenými kontakty na mimozemské civilizace. I když na druhou stranu pobyt v tomto typu léčeben může být sám o sobě velice inspirativním zážitkem!


Je nějaká píseň, u které je ti líto, že jsi jí nesložil?

Hm, co se týče autorských honorářů, tak třeba Yesterday by byla dobrá. Ale vážně – takových písniček jsou mraky a tolik času nemáme.


Sleduješ brněnské kapely? Zaujala tě v poslední době nějaká kvalitní, kterou by si mohl doporučit?

Spolupracoval jsem s partičkou PopnoisE. Nejen že je můžu doporučit k poslechu, ale jsou to i skvělí kluci, dobrá parta. Jinak mám rád kapely mých kamarádů Animé, Narvan, Skrznaskrz, Nohama nahoru, Alfa rytmus a spousta dalších, kterým se omlouvám, že jsem si teď nevzpomněl.


Jak to podle tebe vypadá celkově s kulturou v Brně? Souhlasíš s tím, že třeba co se týče větších akcí, nebýt studentského Majálesu a Rio de Riviera, je v Brně trochu mrtvo?

Tak srandy není nikdy dost. Co se rockové hudby týče, tak člověk musí trošku pohledat po klubech. Dneska se to na lidi valí ze všech stran, takže skutečně obdivuji nadšence, kteří muziku aktivně vyhledávají. Třeba my jsme teď hráli v Kohoutovicích na takovým malým festivalu, bylo tam pár set lidí, tedy relativně málo a byla tam tak báječná atmosféra, že jsme to dlouho nezažili! Po koncíku u pivča jsme se shodli na tom, že to byl jeden z našich nejlepších koncertů vůbec. Paráda! A kultura obecně je v Brně, myslím, na vzestupu. Dost akcí dělá „BKCéčko“, jsou tu výstavy evropského významu, divadla, každej už si něco najde.


Máš v Brně oblíbené nějaké místo či klub?

… třeba Stará pekárna je určitou zárukou úrovně pokud se chystáte do klubu. Brno je krásný, žiju tady rád.


Jak ty a „Životi“ strávíte léto?

Šmirda a Kopec mají divadelní prázdniny a Peťa bude mít krásnou dovolenou. Já budu stále zavřený ve studiu a pánové budou podle nálady chodit nahrávat svý party…

Díky za rozhovor.

www.brnenskahudebniscena.blog.cz

You may also like...

1 Response

  1. Gina napsal:

    To je fakt ulítlej kluk. Je to psina! Už jsem si poslechla i ty skladby na jejich stránkách a některý jsou opravdu úžasný…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.