? Chceme alternativu v brněnském éteru ?

Levné dárky, best dárky

Film, diskuze, hudba, lidé, rádio? Dovolujeme si Vás pozvat na komponovaný večer zaměřený na diskuzi o nezávislých a alternativních rádiích, který se uskuteční 20.června od 20h v klubu Fléda. Cílem tohoto setkání je otevření diskuze o stavu brněnského éteru a propojení lidí, kteří s tímto stavem chtějí a mohou něco dělat. Večer bude zahájen projekcí krátkého vzpomínkového filmu O kontrarevoluci, která nikdy nebyla. Snímek vznikl jako reakce na zánik zatím posledního pokusu o alternativní vysílání v Brně – Rádia Student 107 FM. Věříme ale, že film má obecnější přesah vypovídající o nezávislém a alternativním rozhlasovém vysílání jako takovém a díky tomu může vytvořit ideální platformu pro výše zmíněnou diskuzi. Celý večer bude zakončen afterparty s DJs.

Hledáme všechny, kterým není lhostejný stav brněnského éteru a kteří v něm chtějí hledat prostor pro alternativu. Pro rádio spojující ty, kteří mají rádi hudbu, film, divadlo, výtvarno, publicistiku, mluvené slovo, veřejné dění a mají chuť se k těmto tématům vyjádřit a poslechnout si názory ostatních. Cítíme, že jsou v Brně velmi schopní lidé, kteří mají potenciál takové vysílání vytvořit, někteří z nich se o tuto věc již několikrát pokoušeli anebo stále pokoušejí. Je ale škoda, že jsou tyto snahy navzájem izolované a tím se jejích potenciál oslabuje.

Proč se 17 let po revoluci nachází brněnský éter v tak neutěšením stavu, ve stavu který snad nemá v historii obdoby? V šuplících rektorů brněnských univerzit leží kompletní projekt společného studentského rádia, na FAVU i JAMU najdeme slušně vybavená rozhlasová studia… Přesto brněnský éter nabízí stále jen uniformitu komerčních hitových stanic.

Chceme propojit vedoucí představitele akademické sféry, představitele města a veřejného života, stávající provozovatele rozhlasového vysílání a stávající rozhlasové pracovníky a moderátory rádií, představitele institucí regulujících rozhlasové vysílání, promotéry, kluby, hudebníky, DJs a ostatní umělce i bývalé a možná budoucí posluchače. Jedině komunikace napříč celým veřejným spektrem nám umožní postavit základy pro budoucí alternativní rozhlasové vysílání. Snažte se proto odhodit své předsudky a obavy ze setkání jindy tak vzdálených postav veřejného života a přijďte nás svou účastí přesvědčit, že v Brně existují lidé, kterým není jedno, co se hraje v rádiu…

  Hlavní hosté diskuze

 • Mgr. Jan Souček
 • Mgr. Vít Kouřil
 • MgA. Hana Slavíková, Ph.D.
 • Mgr. Jakub Macek

Z diskuze bude pořízen zvukový záznam. Moderují Helena Továrková a Jan Motal.

  Co nás zajímá?

 • Má smysl rozjíždět v Brně alternativní rádio (zázemí, podpora nějaké mediální skupiny apod.)?
 • Jsou tu lidé, kteří jsou schopni rádio podpořit a tvořit jeho vysílání? DJs, hudebníci, vedení klubů, hudební vydavatelství, kulturní rubriky v novinách a časopisech a v neposlední řadě především posluchači a posluchačky?
 • Je možné ponechat v rádiu prostor více žánrům a nestylizovat se jen do středoproudého formátu, který v současné době převládá a znemožňuje rozeznat jednu stanici od druhé?
 • Jaké jsou podle vás možnosti financování takového rádia? Možný majitel/majitelé, sponzoři, zadavatelé reklamy, mediální zastoupení?
 • Jaká by měla být podpora oficiálních autorit?
 • Co se Vám na předchozích pokusech o alternativní rádio v Brně líbilo a nelíbilo?
 • Co si myslíte o fungování alternativního rádia, které už tu několikrát bylo a skončilo neúspěchem (Rádio Hády, Rádio Student aneb kde se stala chyba)?
 • A jak by takové alternativní rádio mělo vypadat (lidé, hudba, reklama atd.)?

  O co nám vlastně jde?

 • Chceme najít a spojit lidi, kteří by takové rádio podpořili, ať už myšlenkou, vlastní iniciativou nebo jako možní budoucí posluchači.
 • Tušíme, že stvořit takové rádio není jednoduché. Pokud se v průběhu večera podaří alespoň vzbudit zájem a otevřít diskuzi a také propojit ty, kteří cítí potřebu alternativy v brněnském éteru, budou tím naše očekávání naplněna. A jestli se to stane, věříme, že toto setkání nebude poslední.

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se o tuto problematiku zajímá a mohl by do diskuze přispět, budete velmi laskaví, pokud ho o akci informujete.

Za organizátory se na setkání těší


Jakub Čejka, Jan Motal, Helena Továrková

Kde?
klub Fléda (Štefánikova ulice 24, http://fleda.cz/ )
Velice oceníme, pokud nám dopředu potvrdíte svou účast na mail helena@kontrarevoluce.cz

Kdy?
Ve středu 20. června, 20.00 (úvodní slovo, promítání filmu O kontrarevoluci, která nikdy nebyla), začátek diskuze cca 20.30 (poté afterparty – Greates Hits Collective, Jáma Ráma, Marthen)

další informace
Helena Továrková
helena@kontrarevoluce.cz, www.kontrarevoluce.cz

o filmu
(presskit s podrobnými informacemi v příloženém dokumentu)

O kontrarevoluci, která nikdy nebyla

 • Námět, scénář, kamera, režie: Jan Motal

 • Produkce: Helena Továrková/Miss pleasure seeker production
 • Účinkují: Paul Holland, Aleš Janiga, Jakub Nečas, Simona Polcarová, Jáma Ráma, Robin Smith, Helena Továrková, David Věžník
 • Hudba: Mizuki Nakeshu
 • Žánr: dokumentární, délka 25min.
  (trailer k dispozici na www.kontrarevoluce.cz)

Skupina nadšenců kolem fiktivního Rádia u kulatého stolu a jejich poslední pirátské vysílání uprostřed pole pod sloupem vedení. Poslední zprávy…Poslední rozhovor s celebritou…Poslední jazykový speciál… Na fiktivní platformě vypovídají skuteční moderátoři o svých zkušenostech s mladým a nezávislým rozhlasovým vysíláním v ČR.

Premiéra 17.února 2007 na párty Peachy night v klubu Mersey. Snímek byl dále uveden na festivalu Academia film Olomouc 2007 v sekci Slyšet a vědět, na RTDS Festu Divadelní fakulty JAMU a na Česko-německém semináři o transformaci médií v Praze.

Medailony diskutujících

Mgr. Jan Souček: Absolvent Právnické fakulty MU v Brně (1997), už od studijních let se profesionálně věnuje elektronickým médiím. Pracoval jako redaktor zpravodajství TV Nova (1994), později jako redaktor Rádia Krokodýl (1995-1997), externí redaktor publicistického cyklu České televize Souvislosti (1996) a poté jako moderátor, editor a vedoucí redakce zpravodajství a publicistiky Českého rozhlasu Brno (1999-2002). Pracoval jako Managing Director agentury New Deal Communications. Spoluautor programového konceptu Rádia Student a prvních pár týdnů vysílání programový ředitel Rádia Student 107 FM. V současné době moderátor Dobrého rána z Moravy (TV studio Brno), působí také v agentuře Transparent Communications.

MgA. Hana Slavíková, Ph.D.: Absolvovala ateliér rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na DIFA JAMU, kde v současné době působí jako pedagožka a dramaturgyně studentského zvukového časopisu BlackBox. Spolupracovala s Českou televizí a Českým rozhlasem, je autorkou rozhlasových her Narozeniny a Klíč je na tvé straně. Věnuje se teorii původní televizní dramatické tvorby, pod jejím vedením na DIFA JAMU vzniká mnoho původních rozhlasových děl s širokou žánrovou rozvrstveností.

Mgr. Vít Kouřil: Absolvent oborů historie a mediální studia a žurnalistika na FF MU, od r. 2001 působí jako doktorand na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Mezi obory jeho zájmu patří politická ekonomie médií, průmysl populární hudby, historie mediální komunikace a mediální prezentace neziskových organizací. Kromě pedagogické činnosti na Fakultě sociálních studií MU a Filozofické fakultě MU se věnuje mediálně-analytické práci. Publikuje ve sbornících Média a realita, vydávaných FSS MU, a působí jako člen redakční rady čtvrtletníku Revue pro média. Je šéfredaktorem časopisu Sedmá generace (v tomto periodiku publikoval také o kauze Rádia Student).

Mgr. Jakub Macek: Interní doktorand na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, kde zároveň vyučuje. Současně působí jako novinář a publicista (pracuje pro kulturní týdeník Metropolis) a příležitostný překladatel. Mezi obory jeho zájmu patří politická ekonomie a historie nových médií, teorie kyberkultury, mediální a technologické subkultury. Podílí se na utváření osudu on-line média Sever.cz (jednoho z prvních českých internetových deníků), krom jiného se též ocitl v týmu Nadace Forum 2000, spolupracoval jako konzultant s Ligou lidských práv a s Ekologickým právním servisem. Podílí se na organizaci konference Kyberprostor.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.