Jazz do regionů pokračuje na jaře turné sedmi souborů

Levné dárky, best dárky

Situaci kolem klubového jazzu v krajských a velkých městech České republiky již více než rok vylepšuje projekt Jazz do regionů agentury Art Brno, řešící problematiku mimopražského klubového jazzu centrálně a komplexně. Jde o počin, který napomáhá k většímu prosazení tohoto menšinového hudebního žánru v především ekonomicky nelehkých domácích podmínkách.Můžete získat nové návštěvníky koncertů, i když jim naservírujete okrajový hudební styl, dosud méně známá či úplně neznámá jména a muziku, kterou neznají z rádia ani televize? O to vše najednou se pokouší Jazz do regionů, zaměřený na soudobý jazz, české hudební kluby a vycházející hvězdy domácího a středoevropského jazzu.

„Je tady mnoho nových, zajímavých tváří, které se budeme snažit prosadit na celostátní úrovni. Vertigo Quintet, Limbo, Facing West Trio, Four Elements, Unity Quartet, NUO, Ondřej Štveráček Quartet, Tarapaca Jazz, Thelonica, Bucinatores,“ namátkou vyjmenovává Jiří Švéda, zástupce pořádající agentury Art Brno. „Mladá, nastupující generace už zase cítí jazz trochu jinak než jejich předchůdci a právě nyní nastal čas dostat jejich zajímavou a navíc i původní tvorbu k českému posluchači,“ dodává.

Projekt sází na uměřenou reklamní a mediální kampaň, dobrou znalost lokální klubové scény a především výraznou dramaturgii, přinášející do regionů nezpo-chybnitelnou hudební kvalitu. Pro jaro 2007 byly vybráno těchto sedm souborů:

  • 1) 18.01. – 09.02. 2007 – Facing West Trio (CZ/Švédsko) – mladé naděje českého jazzu, jazz-fusion
  • 2) 06.02. – 17.02. 2007 – Oles-Jorgensmann-Oles Trio (Polsko/Německo) – polská jazzová kapela roku 2005!
  • 3) 19.02. – 01.03. 2007 – Vertigo Quintet (CZ/SK) – nejlepší live jazzová kapela ČR, jazzový Anděl za rok 2005
  • 4) 06.03. – 20.03. 2007 – Elena Suchánková & Jocose Jazz (CZ) – první dáma českého jazzu
  • 5) 21.03. – 30.03. 2007 – Milo Suchomel Quartet (SK) – stálice slovenské scény
  • 6) 01.04. – 16.04. 2007 – Brink Man Ship (CH) – spolupracovníci Erika Trufazze, kombinující jazz s elektronikou
  • 7) 18.04. – 29.04. 2007 – Matej Benko Trio (CZ/SK) – skvělý latin-jazz

jež svá turné postupně odjedou od poloviny ledna do konce dubna 2007.

Mimo Prahu se jazz hraje dost nárazově: jedná se především o jazzové festivaly. Snahy o pravidelné klubové hraní nenaráží ani tak na nezájem publika, jako na nedostatečné finanční zajištění lokálních koncertních sezón. „Do regionů se tak oproti Praze dostávají mnohem obtížněji i zahraniční jazzmani a místní veřejnosti tak schází pravidelné koncertní porovnání nejen s Prahou, ale i Střední Evropou,“ podotýká Jiří Švéda. Forma časově sevřených turné nám umožňuje přivést do regionálních jazzklubů i jazzmany ze sousedních zemí, kterým se už vyplatí zajet si sem na dvoutýdenní turné a odehrát tu v řadě cca 10 koncertů,“ dodává.

A pro podzim 2007 má agentura Art Brno již rozjednaných dalších osm souborů: Tarapaca Jazza (CZ), Daniel Váczi Trio (Maďarsko), Olga Škrancová & CZ/SK Band, Tres Hombres (Rakousko), Limbo (CZ), Ecstasy Project (Polsko), Unity Quartet (CZ) a Ondřej Štveráček Quartet (CZ/SK)

Jazz do regionů aspoň částečně koordinuje vybrané jazzové aktivity v regionálních centrech a zároveň podporuje stávající síť pravidelně hrajících mimopražských jazzových klubů především v krajských a univerzitních centrech. Základní koncerty projektu proběhnou v Brně, Břeclavi, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Kroměříži, Liberci, Olomouci, Opavě, Písku, Plzni, Prachaticích a Vsetíně, v přidružené variantě i v několika dalších městech České republiky. Více podrobnějších informací najdete postupně na webových stránkách projektu www.jazzdoregionu.cz

Kontakt: agentura Art, ing. Jiří Švéda

Facing West Trio (CZ/Švédsko) – jazz, fusion

Rudy Horvat – kytara

Ulf Gjerdingen (Uppsala/Švédsko) – baskytara

Tomáš Mohr – bicí nástroje a perkuse

Mezinárodní kapela hrající moderní jazz a „fusion music“. Až na výjimky (např. překvapivě zdžezovaní Led Zeppelin) prezentuje vlastní skladby, jejichž autorem je kytarista Rudy Horvat. V hudbě se prolíná moderní a alternativní jazz s prvky rocku a latiny. Různorodost skladeb je mimo jiné dána tím, že asi třetina repertoáru je akustická. Tím vzniká ona pověstná stylová i zvuková mnohobarevnost neuvěřitelně našlápnutých koncertů. Více viz: http://jarnemec.com/fw3

po 29. 1. – BRNO – Stará Pekárna, 20 hod.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.