Několik světových hudebních legend v jediný den, v jediný večer

Levné dárky, best dárky

Již tuto středu 9. 4. ve 20 hodin, v jediný den, v jediný večer – vystoupí na Skleněné louce několik světových hudebních legend, o nichž se dá říci, že mají klíčový vliv na podobu soudobé experimentální hudební scény:

If, Bwana (USA)

Newyorčan Al Margolis, vystupující zejména pod záhadným pseudonymem If, Bwana, je významnou postavou moderní elektronické hudby, do jejíhož vývoje zasahuje již od poloviny 80. let. Nejen svou originální hudbou, ale také edičními a organizačními aktivitami. Rozsáhlé katalogy obou jeho labelů – Soud of Pig a Pogus Productions – obsahují mnohé průkopnické nahrávky. Margolis ve své tvorbě kombinuje tradiční postupy elektroakustické a konkrétní hudby s live electronics a živým nástrojovým hraním, pohybujíc se s nadhledem napříč různorodými žánry a estetikami. Jeho hudba dokáže být náročná i jednoduchá, přesně koncipovaná i improvizovaná, abstraktní i narativní, drásavá i lyrická. Do výčtu jeho spolupracovníků patří Pauline Oliveros, Adam Bohman, Ellen Christi, Fred Lonberg-Holm, Ulrich Krieger, David First, Dave Prescott a další důležitá jména ze světa progresivní hudby. Hraje též na kontrabas v kultovní postpunkové sestavě The Styrenes. Ve své české premiéře se představí v příležitostní spolupráci s videem Filipa Cenka a slovy Jozefe Cserese.

ONDE (Belgie)

Belgická formace ONDE se vyvinula před dvěma lety z legendárního seskupení Noise-Maker's Fifes po předčasné smrti jeho hlavního protagonisty Geerta Feytonse. Na rozdíl od multimediální NMF, trio ONDE, hrající v obsazení Greg Jacobs, Timo Van Luijk a Marc Wroblewski, soustředili svůj zájem na hudební improvizaci na akustické (housle, trumpeta, perkuse aj.), elektronických i „self-made“ nástroje. Neuchopitelná poetika seskupení osciluje mezi psychedelií, minimalismem a noisem.

Illusion of Safety (USA)

Illusion Of Safety je formace s proměnlivým obsazením oscilujícím kolem její zakladatele Dana Burka. Za čtvrtstoletí své existence si získala oprávněný respekt v oblasti experimentální hudby

a vydala přes dvě desítky alb. Díky neustále se měnícímu obsazení je hudba IOS žánrově i stylově nezařaditelná a byla již označena mnohými nálepkami – ambient, post-industrial, electro-acoustic, electronica, sound collage, improvisation, power electronics, apod. Osvědčenou pracovní metodou souboru je dekompozice, jež spočívá v používání obskurních zdrojů, silném smyslu pro vyváženost struktury a barvy zvuku, juxtaponování přijemných a rušících zvuků. IOS pracují s elektronickou syntezí, počítačovou kompozicí a manipulací, hudebními odkazy, improvizací a syntaxí omylů, destrukcí zvuku, ale též s vznešeností ambientu. Za použití běžných hudebních nástrojů, přístrojů pro
výrobu nejrůznějších zvuků a náhodilých objektů tvarují sochy, které provokují a matou posluchače způsobem, jež staví naroveň krásné a rušivé. V Brně vystoupí Dan Burke sólo.

Za Skleněnou louku srdečně zve


Zdenek Plachý

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.