První koncert přední italské jazzové zpěvačky Rominy Capitani v Brně

Levné dárky, best dárky
 • Romina Capitani, přední Italská jazzová zpěvačka inspirovaná odkazem Elly Fitzgerald a Milese Davise, vystoupila v Brně poprvé, a to ve středu 21. 3. na Staré Pekárně.

  Italský jazz si u nás postupně získává fanoušky pro svou středomořskou příchuť a specifický horkokrevný zvuk související s národní povahou. Nemá také nouzi o témata: pokud jako Romina Capitani studujete jazzovou konzervatoř v Boloni, neubráníte se přímým dotekům s historií, kdy do vašich skladeb zcela intuitivně vnášíte stopy, která tu před vámi zanechali fenomenální kastrát Farinelli nebo filmový režisér a milovník jazzu Pier Paolo Pasolini. Vždyť už jeden z mnoha italských vzorů Rominy Capitani, jazzový saxofonista Luigi Cinque, upozorňoval na to, že „svět hudby není pouze ohromný mechanismus, ale spíš ohromné myšlení“. Romina Capitani začala zpívat v sedmnácti letech a z Boloně se přesunula studovat jazz do Říma, kde získala přímé kontakty s dvěma fantastickými italskými jazzovými zpěvačkami: Marií Pia de Vito a Dinou Torto. Mezi její učitele patřili také světoznámý trombonista Massimo Morganti, s jehož bigbandem zpívala, a cellista Paolo Damiani, o hodinách s argentinským saxofonistou Javierem Girottem ani nemluvě. Vokální styl Rominy Capitani a její vnímání jazzu proto čerpá z mnoha pramenů, o čemž svědčí její obliba Billie Holiday, japonské klavíristky Hiromi Uehara, Charlese Minguse, ale také Bjork nebo Jamiroquai. Doma zpěvačka vede Isola Jazz Quartet, na českém turné ji ale doprovodí čeští jazzmani: Tomáš Jochmann (piano), Lukáš Kytnar (baskytara, kontrabas) a Tomáš Hobzek (bicí).

  Romina Capitani začala zpívat v sedmnácti letech. Absolvovala jazzovou hudbu na konzervatoři v Bologni a pokračovala ve studiu na vyšší úrovni na Santa Cecilia Jazz Consevatory v Římě. Měla příležitost studovat a zdokonalovat se s množstvím italských i amerických jazzových pedagogů a umělců (Maria Pia de Vito, Norma Winstone, Diana Torto, Massimo Morganti, Paolo Damiani, Javier Girotto, Sheila Jordan). Zúčastnila se masterclass pořádaných v Itálii těmito jazzmany: Nancy King, Phil Markowitz, Jeff Ballard, Peter Bernstein, Mark Turner, Kurt Rosenwinkel, Joey Calderazzo, Jeff Tain Watts, Scott Colley. 2004: laureátka v oboru italský jazyk a literatura na univerzitě v Sieně, účastnice a moderátorka festivalu Siena Jazz, kde též vedla tvůrčí dílnu jazzové improvizace. 2008: obdržela diplom v oboru jazzová hudba a improvizace na konzervatoři G. B. Martini v Bologni. 2010: absolvovala v oboru jazzová hudba na konzervatoři Santa Cecilia v Římě. V témže roce získala první cenu v kategorii jazzový sólista na festivalu Dei Due Laghi (zámek Gandolfo, provincie Roma). Zúčastnila se též se svou skupinou Isosa Jazz Quartet nominačního večera vítezů Jimmy Woode Award 2010.

  Hlavní ocenění: Tuscia in Jazz 2009, nominace na nejlepsí zpěvačku, Mediterraneo Jazz Festival (ostrov Elba, 2009), Národní umělecká cena v roce 2009 se školním big bandem Santa Cecilia Jazz Ensemble, Piacenza Jazz Fest 2009 – vyhrála druhou cenu se svou skupinou Isola Jazz Quartet, Alma Jazz Music Festival 2008 (Bologna), vítězka s big bandem Massima Morgantiho.

  Důležité hudební festivaly: Casa del Jazz (Roma), Roma Jazz's Cool 2009, Elba Jazz Contest (ostrov Elba), Maggio Musicale Fiorentino (Městské divadlo Florencie), „Chapliniana“ (Městské divadlo Bologna), Memorial Day (Teatro Duse Bologna), Torrita Blues Festival (Siena), Vicenza Blues Festival (Vicenza), Woman in Blues (Frosinone), MancaL“acqua Blues Festival (Verona)..

  Vlivy: Kenny Wheeler, Thelonious Monk, Billie Holiday, Ella Fitzgerald, Bill Evans, Chick Corea, Hiromi Uehara, Charles Mingus, Jaco Pastorious, Joni Mitchell, Nina Simone, Brad Mehldau, Duke Ellington, Weather Report, WayneShorter, Miles Davis, Stevie Wonder, Kurt Elling, Bjork, Jamiroquai…

  Jiří Švéda

  Foto: Angelo Bardini

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.