Slet bubeníků se odehraje v evropsko-japonském duchu

Levné dárky, best dárky

Slet bubeníků 2008 se odehraje v evropsko-japonském duchu jako konfrontace dvou hudebních stylů.

Trojici japonských hudebníků doplní Jim Meneses a čtveřice českých bubeníků.

Slet bubeníků
vstupuje již do 7. ročníku. Svým pojetím je tento projekt naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníklů není náhodný, protože hudebníci se opravdu sletí doslova z celého světa. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vyzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společné tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.

Slet Bubeníků v roce 2008 je zaměřen na setkání 2 hudebních stylů – Evropská klasika versus japonská tradice. Jednoduše řečeno – na jednom podiu se setkají hráči na klasické bicí nástroje, používané především v oblastech vážné hudby a rodilí japonští hudebníci, znalí stylu hry na tradiční japonské bubny a perkuse. Hlavní roli Sletu bubeníků 2008 obstará japonský buben taiko.
Pavel Fajt, vůdčí umělecký duch projektu, vysvětluje pojetí letošního ročníku: „Po dlouholeté spolupráci s japonskou zpěvačkou Yumiko, známou především z tokijské techno scény, mě začal zajímat její hudební a společenský background a měl jsem potřebu se tentokrát přiblížit více jejímu hudebnímu světu a tradici, ze které pochází. Také mě lákala určitá rituálnost tradiční japonské hudby, která má dle mého soudu velkou spojitost právě s evropskou klasickou instrumentaci a s její závažností.“

Po třech ročnících africko-karibského stylu, kdy dominovaly djembe a conga, se zvuk rozšíří také o bicí nástroje, které patří do naší evropské tradice jako tympány, gongy, sady tomtomů, vibrafon, laděné bicí nástroje a další. Vše bude podpořeno bicími soupravami, elektronikou a industriálnimi zvuky.
Pavel Fajt upřesňuje: „Je to výzva jak vystavět rytmickou hudbu a taneční veselí s nástroji, které se používají v jinych hudebních oblastech.“

Celkem se na pódiích rozezní až dvě tuny nástrojů – bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely a především tradiční japonský perkusní nástroj „taiko“.

Slet bubeníků 2008 – sletová letka:

 • Pavel Fajt (CZ)
  drums electronic, loops,

 • Honda Junko (Japonsko)
  percussion

 • Steve Eto (Japonsko)
  oildrumm

 • Yumiko – vocal (Japan)
 • Milos Vacik (CZ)
  .percussions

 • Jim Meneses (USA)
  …drums, sounds, objects

 • Pavel Koudelka (CZ) drums
 • Petr Zeman – classic percusion
 • www.myspace.com/thegatheringofdrummers

  koncerty
  4.11.2008 úterý Smržovka – Parkhotel 20.00
  5.11.2008 středa Olomouc – U klub
  6.11.2008 čtvrtek Litovel – MKS
  7.11.2008 pátek Šumperk – DK
  8.11.2008 sobota Rožnov p.R. – Spolák
  9.11.2008 neděle Ostrava Templ
  10.11.2008 pondělí Brno – Faval 20.00
  11.11.2008 úterý Chomutov – divadlo
  12.11.2008 středa Praha Archa 20.00
  13.11.2008 čtvrtek Nový Bor – DK
  14.11.2008 pátek Havlíčkův Brod – Čechovka
  15.11.2008 sobota Uherské Hradiątě – Klub Mír
  16.11.2008 neděle Ústí nad Orlicí – Spolcentrum

  Romek Hanzlík

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.