Stará Pekárna načíná příští týden čtvrtou tisícovku koncertů

Levné dárky, best dárky
 • Neuvěřitelné se stalo skutkem. Na maličkém pódiu Staré Pekárny o rozloze asi 20 metrů čtverečních se odehrálo 3 000 koncertů. Bylo to dílo více než 1 400 kapel, mnohé zde hrály opakovaně.

  Koncert 3 000. a 3 001. ve Staré Pekárně se budou konat ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května 2013 ve 20 hodin.

  Mezi nejčastějšími hosty byli: Ty Syčáci, Dura & Blues Groove, Mashy Muxx, Kulturní úderka, Alfarytmus, slušný počet zářezů na pažbě mají i například Jan Spálený a ASPM, Stan The Man, hráli tu takové veličiny jako Ivan Král, Glen Hansard s The Frames i s Markétou Igrlovou, Pavol Hammel, Laco Deczi, Lenka Dusilová, Sugar Blue ze slavných Rolling Stones, Vladimír Mišík, Michal Prokop, Andrej Šeban, Peter Lipa, Luboš Andršt a celá plejáda velkých jmen české a i slovenské scény, určitě jsme na spoustu zapomněli…. Hrála zde i spousta zahraničních kapel, a to od Polska až po Ameriku.

  Číslo 3 000 za 13 a půl roku je jistě krásné číslo, je ovšem vykoupeno velkým nasazením jak party kolem klubu, tak party kolem baru, bez kterého by to nešlo. Jen jako kuriozita – v říjnu, před tuším třemi lety, proběhlo ve Staré Pekárně 31 koncertů a kdyby byl říjen přestupný, pak by to bylo jistě 32 :-). Nechtěli bychom, aby to vypadalo jako vychloubání nebo děkovačka při předávání Oscarů nebo Andělů a tak již jen tolik, že se zde natočilo současně cca 90 televizních pořadů – Blues ze Staré Pekárny, Sólo pro…., několik dílů Aportů a Na moll … a desítky výstav a divadel a … už dost.

  Je poměrně obtížné (přes veškerou snahu výpočetní techniky) dojít k přesnému datu a tedy i koncertu, ale nakonec to padlo na datum čt 16. května. V tento den se na pódiu Pekárny objeví úžasný talent – mladý slovenský bluesman Jerguš Oravec se svým triem, který tolik nadchnul návštěvníky Blues Alive 2012 v Šumperku. A protože koncertem 3 000 bude uzavřena etapa tří tisíců koncertů, pak tu další třítisícovku zahájíme směle další lahůdkou hned pá 17. května. Úžasn á bluesová lady – Magda Piskorczyk z Polska – zahájí další etapu našeho snažení, bude to koncert 3 001. Bluesové naladění našeho výročí je doufáme zřejmé, od počátku byly základy Staré Pekárny stavěny z bluesových cihel…..

 • Magda Piskorczyk (Polsko) – vocal, bass and acoustic guitar
 • Aleksandra Siemieniuk – electric, acoustic and dobro guita r
 • Bartosz Kazek – drums and percussion

  Magda Piskorczyk je charismatická polská zpěvačka, (ale i kytaristka, baskytaristka, bubenice a skladatelka) s neobvyklým hlasem situovaným někde mezi Koko Taylor, Charley Pattonem, Sister Rosseta Tharpe a Tommy Johnsonem. Je schopná zpívat stejně dobře bluesovou klasiku, jako jazz a gospel, ale i současné písně z pera Jacques Brela, Paula Rodgerse nebo Tracy Chapman (viz Norman Darwen, Blues Art-Journal). Francouzi její hlas charakterizují jako „la voix noire et au costume blanc“ (černý hlas v bílém kostýmu). Magdina hudba v jejích vlastních aranžích je neobvyklý mix tradičních kořenů a moderní hudby. Zdroje jimiž se nechává inspirovat sahají od delty Mississippi přes evropskou hudbu až do Afriky (v roce 2009 Magda hostovala v Konoba, mezinárodní kapele interpretující tradiční západoafrickou hudbu). Magda Piskorczyk je v Polsku široce uznávanou zpěvačka, o čemž svědčí mj. fakt, že byla již šestkrát čtenáři časopisu Twój Blues zvolena zpěvačkou roku a její CD Magda Live bylo nominováno na cenu Fryderyk (ocenění Polské fonografické akademie). Známá je však i ve světě, o čemž svědčí zájem britských, francouzských či německých médií, ale zejm. to, že se Magda Piskorczyk dvakrát dostala do čela International Blues Challenge v Memphisu (semifinalistka). Koncerty Magdy Piskorczyk jsou plné spontánosti. Magda neustále udržuje kontakt s publikem. Kolektivní zpěv publika a kapely, emotivní výkřiky, tleskání nebo louskání – to vše je součástí jejích koncertů. Magda Piskorczyk doposud vydala pět CD. V roce 2011 vydala CD s názvem Mahalia, jež je poctou k nedožitým stým narozeninám gospelové královny Mahalie Jackson. V témže roce vydala ještě CD Afro Groove, záznam koncertu z Satyrblues Festival 2010. Tento koncert byl součástí turné s americkým virtuozem na foukací harmoniku Billem Gibsonem. V roce 2010 vyšel další „živák“ Magda Piskorczyk & Slidin“ Slim: Live at Satyrblues. Třetí CD se záznamem živého vystoupení Magda Live vyšlo v roce 2008. V roce 2005 vyšlo CD s názvem Blues Travelling.

  Jiří Švéda

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.