Steven Severin, zakladatel Siuxsie and the Banshees

Levné dárky, best dárky

V úterý 6. 5. vystoupí na Flédě legendární Steven Severin, zakladatel
Siuxsie and the Banshees. Uznávaný sólový hráč a zakládající člen legendárních Siouxsie and the Banshees zahraje v rychlém sledu za sebou dva výjimečné sety.

V první části vystoupí sólově a premiérově předvede novou muziku inspirovanou surrealistickým filmem z roku 1928 „Škeble a kněz“, který natočila režisérka Germaine Dulac podle scénáře Antonina Artauda. Film bude zároveň promítán na obrazovce u stage.

Britská Rada Cenzorů tento film v roce 1927 zakázala a prohlásila ho za „nepochybně odporný“.
Po krátké přestávce se Severin vrátí na pódium a zahraje svůj hudební doprovod k sérii krátkých filmů od současných tvůrců Aury Satz, Bruna Forzaniho a Helene Cattet.

Steven Severin vydal soubor básní a próz „the Twelve Revelations“ a už pět let vydává svou muziku, a později i jiné autory, na jeho vlastním labelu RE:

Od roku 2003 se zaměřil na filmovou a televizní hudbu a přitom ještě stihnul dohlížet nad remasteringem obnovovaného katalogu Banshees, bezpochyby nejzajímavějším a nejdůslednějším hudebním katalogem, který popisuje éru 20 let po punku.

Životopis Stevena Severina
Steven Severin, klíčový člen neblaze proslulých „Bromley Contingent“, kteří formovali módu a kulturu v Anglii sedmdesátých let vytvořil společně s Siouxsie Sioux (Susan Janet Dallon) v roce 1976 skupinu Siouxsie and the Banshees. V průběhu své dvacetileté aktivní činnosti vydala skupina 16 alb a na všech se Steven podílel jako skladatel a částečně i jako textař. Siouxsie and the Banshees patřili vždy mezi špičku alternativní muziky a byli jedni z mála, kteří na londýnské punkové přežili. Až do svého rozpadu v roce 1996 se dokázali neustále rozvíjet a úspěšně představovat stále nové věci.

Mimo spolupráce s Banshees, dělal Steven také s Robertem Smithem z The Cure (ten občas taky melouchařil u Banshees), se kterým vytvořili psychedelickou dvojici The Glove a výsledkem bylo kultovní album Blue Sunshine. Severin spolupracoval i s Lydií Lunch a produkoval nahrávky pro Altered Images, The Flowerpot Men a The Tiger Lillies.

Po dvaceti letech svazující spolupráce s velkými hudebními nakladatelstvími se Steven rozhodl osamostatnit a v roce 1997 se vydal na samostatnou dráhu. Založil si stránky www.stevenseverin.com a svůj vlastní label Re:

Prvním počinem jeho nakladatelství bylo v roce 1998 album Vision, produkované Severinem, které znamenalo prudký odklon od jeho dosavadní hudební tvorby. V roce 1989 byl původně vybrán, aby napsal hudbu k filmu Visions of Ecstasy od Nigela Vingrovea. Na albu Visions potom přepracoval původní 18-ti minutový soundtrack na 45 minut strhující instrumentální nahrávky. Film Vision of Ectasy se stal jediným, který byl ve Velké Británii zakázán pro rouhání.

Druhým sólovým projektem Stevena Severina bylo instrumentální dílo Moldoror (1999). Je to temné album s výraznou strukturou, které posloužilo brazilskému divadlu Os Satryos jako hudba pro představení Lautreamontových Zpěvů Moldororových. Kdo zná dobře Siouxsie and the Banshees, ten tady poznal další rozvoj Stevenovy schopnosti podněcovat podvědomí a pracovat se složitými pocity posluchače, kterého obklopí úplně novými hudebními zážitky.
Při svém zájezdu do Ottawy v roce 1999 byl jako spolukonferenciér přizván na otevření výstavy DESTROY a zároveň byl požádán, aby pracoval jako hudební režisér přestavení Circa kanadské taneční skupiny Holy Body Tatoo. Výsledkem bylo celé album Circus Songs pro kultovní britskou skupinu The Tiger Lilles.
Indicko-japonská tanečnice Shakti si vybrala pro své představení na Edinburském festivalu v roce 2000 Woman in the Dunes. Premiéra byla v létě na londýnském ICA. V té době spolupracoval i s bývalým zpěvákem Swans, Jarboem při interpretaci klasiky Screaming Jay Hawkinse I put a spell on you. Toto album je poslední z trojice vydaných na labelu Re:.

Steven vydal na svém Re: také tři alba s mluveným slovem legendárnímu Alan Mooreovi (Watchmen, From Hell, V for Vendeta), ale i album skotské dvojice Human Greed, kterou tvoří spisovatel Michael Begg a malíř Deryk Thomas. Při hledání nových talentů pro nakladatelství Re: objevil Steven multimediální umělkyni z Texasu Arban Ornealas a její projekt Darling Hate. Tento objev potom vyústil v nejdůležitější spojení Stevenovy dlouhé kariéry, protože v roce 2002 se s Arban oženil. Většinu tohoto roku ale strávil na nešťastném a prokletém reunion turné s Banshees The Seven Year Itch. Alespoň se ale utvrdil v přesvědčení, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky.

V lednu roku 2003 dostal Steven nabídku, která pomohla zcela změnit jeho uměleckou dráhu. Byl požádán o hudbu k britskému nezávislému filmu, supernaturalistickému thrilleru London Voodoo. Setven proto ukončil činnost svého nakladatelství a nadále se zaměřil jen na psaní muziky pro film a televizi. Druhou velkou zakázku dostal bezprostředně potom v zimě roku 2003. Byla to hudba k The Purifiers, válečnému thrilleru od oceněného režiséra Richarda Jobsona, bývalého frontmana skupiny Skids.

Když projížděl Steven v rámci svého nového uměleckého zaměření v roce 2004 filmové festivaly a zajišťoval si využití jeho předchozích samostatných prací v televizních filmech (The Last of the Nazis, The Flight That Fought Back), byl opět požádán hudební skupinou o pomoc s produkcí. Oslovila ho skupina The Readers Wifes, která potřebovala pomoc s dohledem na nahrávání, protože chtěli přejít z pozic uznávaných DJ do gam-electro rockové hudby. Ze spolupráce vzešly dva singly Scumpop a Nostalgia s Justin (Kiki &Herb) Bond.

Spolupráci Stevena a Arbat využila Shakti jako hudební část pro své představení Kráska a zvíře létě 2005 v Kyotu a Tokyu.
Ve spolupráci Stevena s Arbat vznikla hudba pro představení tanečnice Shakti Kráska a zvíře, které uvedla v létě 2005 v Kyotu a Tokiu. Album s touto hudbou bylo také prvním počinem jejich nového společného nakladatelství subconscious music. Potom rychle následovalo album s hudbou z filmu London Voodoo, které vyšlo v říjnu 2005. V prosinci začali Steven a Arban pracovat na novém filmu, Nature Morte o sériovém vrahovi.

Díky jeho neutuchajícímu zájmu o minulou spolupráci s Siouxsie and the Banshees vyšla i dlouho očekávaná série písní z B stran singlů Downside Up a začal pracovat na předělání a novém vydání archivu skupiny. Výborné dvoj CD s prvním albem Banshees The Scream vyšlo v listopadu 2005 a setkalo se s velkým ohlasem. Další čtyři alba skupiny vydal v květnu 2006 (The Scream, Join Hands, Kaleidoscope a Juju) Výborně si poradil i s novým vydáním muziky, která vznikla v roce 1983 ve spolupráci s Robertem Smithem ve dvojici The Glove a nahrávku vydal v srpnu 2006. Později v tomto roce se dočkaly vydání klasické výstupy pro show Johna Peela jako výběr Voices (On the Air). Minulé léto viděl předělávku fimu Nocturne (hrál v něm Robert Smith) a jeho debut, vydaný na DVD. Další sestava předělaných skladeb by měla vyjít na přelomu jara a léta 2008 spolu se sérii nahrávek BBC: Také se vedou jednání o vydání kolekce všech promo filmů skupiny nazvané EverAfter.

Steven v současnosti píše hudbu k šestidílnému dokumentárnímu seriálu o historii financí pro Chanel Four/PBS nazvanému The Ascent of Money. Scénář píše moderátor seriálu Profesor Niall Ferguson a režii má Adrian Pennik. Vysílat by se měl v listopadu.

Vedle své hudební tvorby píše Steven články a upoutávky pro anglické časopisy a noviny jako The Guardian, The Independent a Mojo. První sbírka jeho próz a básní The Twelve Revelations vyšla v roce 2000.

www.stevenseverin.com
www.myspace.com/stevenseverinmusic
www.myspace.com/thegl0ve
www.myspace.com/siouxsieandthebanshees

Tomáš Ondráček

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.