XAVIER BAUMAXA na charitativním koncertě v klubu Fléda

Levné dárky, best dárky

XAVIER BAUMAXA vystoupí v klubu na charitativním koncertě v klubu Fléda ve středu 10. dubna. Výtěžek z této akce půjde nadačnímu fondu dětské onkologie Krtek.

XAVIER BAUMAXA (vlastním jménem Lubomír Tichý) pochází z Mostu. V dětství se v lidové škole umění učil na kytaru, ve čtrnácti letech založil svou první kapelu – Prach -, o dva roky později punkovou skupinu V. M. H., nedoceněnou severočeskou legendu. Absolvoval gymnázium v Litvínově a Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, obor čeština a angličtina. Nějaký čas pak působil ve formaci Faulnamusic, následně začal vystupovat v básnické dvojici s Emem Ruděnkem. V devětadvaceti letech se vydal na sólovou dráhu jako kontroverzní písničkář s akustickou kytarou, který zaujal svými přisprostlými texty v kombinaci s osobitým humorem. Natočil desky Fenkám (2003), Buranissimo forte (2005) a Retrofutro (2007).

Alba:

 • Fenkám (2003)
 • Buranissimo forte (2005)
 • Retrofutro (2007)

  Hudební uskupení Propaganja funguje už pěknou řádku let. První zmínky o funkci kapely jsou někdy ze starší doby kamenné. Nyní tvoří Propaganju osm téměř stálých členů, kteří hrají na různé nástroje, bicí, foukací, chřestící, vrnící, rachotící, řehtající, kvičící, troubící a vydávající všelijaké různé zvuky světa. Pří prolnutí těchto zvuků či pazvuků se zpěvem Hrbolovým vznikají i zanikají rozličné songy, písně, skladby, nebo alespoň pokusy o jejich často úspěšné vytvoření. Propaganja má v playlistu různé písně, různého obsahu, stylu, žánru a jazyka ale je možno tvrdit, že vždy se pokouší hrát ke spokojenosti své, i spokojenosti posluchačů.

  Propaganja hraje na různých venkovských candrbálech a veselicích, hrála již také na svatbě a na svíci (předsvatební tancovačka). Jen na pohřbu ještě nehrála, ale určitě by si zahrála i tam. Propaganja hrála několikrát i ve městě. Často se mění sestava, což je příčinou občasných popleteností a zmatků. Jednotliví členové se mezi sebou dobře snášejí, dvě frakce (uličníci a dospělci) mezi sebou komunikují s minimem konfliktů.

  Charakteristika zvuku skupiny: Ze špičky minaretu mírně sjetej muezzin pořvává večerní modlitbu, bača ve slovenských beskydech svolává stádo ovcí do salaše. Svahilština, slovenština, didile-a! Kolovrátkovité rytymy uvádí posluchače do transu, jen krůček k extázi! Afro rytmy a moravština, chrchlání tibetských zvonků i lidovka… World music?

  Tomas Ondráček
  FOTO: Jari Flori

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.