Beethoven, Tolstoj a Janáček: poprvé na společném jevišti

Levné dárky, best dárky
 • Company ProART uvede 22. 11. 2011 v Divadle Bolka Polívky v režii Martina Dvořáka brněnskou premiéru nového multižánrového projektu Beethoven-Tolstoj-Janáček: Kreutzer Sonata. Projekt je inspirován třemi díly Beethovena, Tolstoje a Janáčka, která vznikla v různých časových obdobích a přesto pod stejným názvem: Kreutzerova sonáta. Představení současného tance bude uvedeno s živým hudebním doprovodem a mluveným slovem.

  „Námět je fascinující už pro samotnou existenci tří témat ve třech dílech s jedním názvem. Lze u nich pozorovat časovou proměnu, určitý vývoj. 1803, 1851, 1923… Mým cílem je zpracovat je třemi různými choreografickými způsoby a přesto vytvořit jeden homogenní tanečně-divadelní celek,“ uvedl nezávislý tanečník, choreograf a umělecký šéf Company ProART Martin Dvořák.

  Projekt bude uveden s živým hudebním doprovodem klavíru a houslí (Beethoven) a smyčcového kvartetu (Janáček). Prostřední část (Tolstoj) vychází z útržků originálního textu a jejich živé interpretace. „Ke každé z částí bude použit jiný choreografický postup hledající vzájemné vazby a vlivy hudby-partitury, resp. knihy-textu na pohyb-choreografii,“ dodal tvůrce představení.

  K projektu byli přizváni mnohokrát oceněný pianista Richard Pohl, houslová sólistka Jolana Dvořáková či smyčcový Miloslav Ištvan Quartett věnující se interpretaci vážné hudby, zejména soudobých skladatelů. V interpretaci textu diváci uvidí herce, hudebníka a moderátora Robina Sobka.

  Další uvedení:

 • 20. 11. Praha / České muzeum hudby – koncertní předpremiéra
 • 27. 11. Praha / Divadlo Rokoko – premiéra
 • 28. 11. Jihlava / DIOD

  Pořádá ProART ve spolupráci s: Národním muzeem – Českým muzeem hudby, Divadlem Bolka Polívky v Brně, Divadlem Rokoko v Praze a divadlem DIOD v Jihlavě, dále HAMU, Landestheater Linz, Národním divadlem Brno a DDM Pod Juliskou Praha 6

  Za finanční podpory hlavního města Prahy, statutárního města Brna, Nadace Leoše Janáčka a Nadace Život umělce

  Katarína Kratochvílová

  Foto: Marc Bader

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.