Česká premiéra dramatizace klukovské komedie Bylo nás pět

Levné dárky, best dárky
 • Česká premiéra dramatizace humoristické prózy o partě kluků a jejich příhodách v malém městě na počátku dvacátého století je připravena na 5. 5. Dílko, napsané před Poláčkovou deportací do Terezína v roce 1943 vyšlo až po válce – o tři roky později – a záhy se stalo součástí základního fondu české humoristické literatury. Bylo nás pět je knížka, k níž se čtenáři často vracejí – bezpochyby proto, že je to vyprávění o dětství, o klukovském světě, v němž se realita mísí s fantazií a v němž jsou vzájemné vztahy přátelské, přehledné a upřímné. Kontrasty světa dětí a dospělých líčí autor s laskavostí, půvabem, humorem a leckdy i satirou a karikaturou (ješitní, vypočítaví a pomlouvační „dospělci“).

  K obrovské popularitě této skvostné knížky Karla Poláčka přispěla i její rozhlasová verze v podání Františka Filipovského i šestidílný televizní seriál, který v roce 1994 natočil režisér Karel Smyczek.

  Také v dramatizaci Divadla Radost je hlavní postavou a vypravěčem příběhu Péťa Bajza, syn obchodníka na malém městě, který se na počátku hry vrací do klukovských let. Samozřejmě nechybí ani Bejval Antonín, Čeněk Jirsák, Eda Kempink a Zilvar z chudobince – tedy „my hoši, co spolu mluvíme“… Je jich pět, nejsou to žádní andílci – ale zato spolu zažívají báječná dobrodružství – ve škole, na toulkách městečkem, v biografu, při bitkách s Habrováky… Z dospělého světa se potkáte samozřejmě s tatínkem a maminkou Bajzovými, služkou Kristýnou, zvanou Rampepurda, strýcem a tetou Vařekovými, cukrářem Svobodou a jeho dcerou Evičkou… zkrátka nikdo podstatný nebude chybět. Věříme, že inscenace bude patřit k těm v repertoáru Radosti úspěšným „rodinným“ představením, a že zaujme určitě děti od devíti let, ale i dospělé publikum.

 • Karel Poláček a Vlastimil Peška
 • Bylo nás pět

  režie a hudební aranžmá: Vlastimil Peška

  texty písní: Jaroslav Wykrent, Leo Stein, Vlastimil Peška

  scéna a loutky: Tomáš Volkmer

  kostýmy: Sylva Zimula Hanáková

  pohybová spolupráce: Eva Deáková

  Hrají: Radim Sasínek, Kateřina Höferová, Pavel Jan Riedl, Jan Bradáč, Pavel Novák, Dalibor Dufek, Vilém Čapek, Michaela Kotěrová, Eva Lesáková, Zdeněk Ševčík, Helena Pešková, Milan Potůček, Tomáš Slezák, Stanislava Havelková, Petr Šmiřák, Eva Jurůjová, Martin Cenek a Martin Šlesinger

  Délka představení: cca 120 min.

  Petr Jančařík

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.