Derniéra Smlouvy

Levné dárky, best dárky

14. prosince 2005 má derniéru úvodní kus cyklu „3x Goldflam“, hra Smlouva. Inscenace měla premiéru v září loňského roku. V režii Ondřeje Elbela se odehrává téměř biblický příběh, současná variacce na starozákonní téma obětování Izáka. Naposledy tak můžete vidět, jak se Cyril Drozda chystá podříznout svého syna, Františka Kumhalu. A čekat, jestli mu to pak syn někdy vrátí. V dalších rolích Marie Ludvíková, Jakub Žáček a Roman Slovák.

Z rozhovoru A. G. s Petrem Fryšem
Modlíte se?
…ne, … nemodlím.
…a víra v osobního Boha?
Jednou jsem dělal rozhovor pro katolické noviny, a tam jsem řekl, že Bůh (to jméno Židé, jak známo, nevyslovují) vstupuje do mého života proti mé vůli, nebo nezávisle na mé vůli. A to musím říct, že je pravda, že v určitých kritických situacích se ta přítomnost vyjeví. To se mi stalo párkrát a já jsem toho názoru, že se to děje jen mimořádně a náhodně. ON tady není od toho, aby reguloval každodenní život, ale aby se zformulovala určitá pravidla na počátku – a na konci se bude účtovat. My jaksi žijeme při vědomí těchto „vyšších zákonů mravních“, nebo jak bychom to nazvali, a nejsme denně zkoumáni – ta zodpovědnost je prostě na nás. Napsal jsem o tom i hru, jmenuje se Smlouva a hrála se v Národním divadle v Praze a hraje se doposud i v HaDivadle.
Na repertoiru HaDivadla stále zůstávají další dvě části cyklu „3x Goldflam“ – Ředitelská lóže a Ruská ruleta.

SMLOUVA

Nová hra na staré téma.

autor: Arnošt Goldflam

režie: Ondřej Elbel
hrají: Drozda Cyril, Ludvíková Marie, Žáček Jakub, Slovák Roman, František Kumhala

Výprava: Kateřina Bláhová
Hudba: LoomEar
Dramaturgie: Josef Kovalčuk
premiéra 17.9.2004

Arnošt Goldflam se ve svých hrách a inscenacích nejednou obrací k námětům a tématům známým z Bible, aby je po svém zpracoval a nastavil je jako zrcadlo naší současnosti. Připomenout tu můžeme například Návrat ztraceného syna nebo Ortel. Smlouva je jednou z jeho nejnovějších her. Za námět si vzal příběh o obětování Izáka. Goldflam však hru situuje do dnešních dní, aby v ní pojednal složitý vztah otce a syna v extrémních situacích. Za tím vším pak stojí otázky po smyslu naší existence. Smlouvu poprvé Arnošt Goldflam nastudoval v Praze s herci Národního divadla ve Studiu Kolowrat. V Brně ji uvidíme v režii Goldflamova žáka z Divadelní fakulty JAMU Ondřeje Elbela.

Trvání: 90 min. | Cena: 120 Kč

You may also like...

1 Response

  1. kntz napsal:

    byl jsem na tomto představení loni, Cyril Drozda je skvělý, ale obsahově jsme měl pocit že hra nepřináší nic nového…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.