Divadlo na Orlí uvedlo Taneční maraton na Steel Pier

Levné dárky, best dárky
 • Jména proslavených autorů Freda Ebba a Johna Kandera (hudba a texty písní) figurují u muzikálu Taneční maraton na Steel Pier, jehož českou premiéru uvedlo v neděli 9. prosince a v pondělí 10. prosince Divadlo na Orlí, nová divadelní scéna Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Muzikálovou novinku s brněnskými studenty připravil Robert Gordon.

  České publikum jmenované tvůrce dobře zná z četných domácích produkcí jejich činoherních muzikálových hitů jako je Cabaret a Chicago. Ve Steel Pier si přizvali ke spolupráci Davida Thompsona (libreto), Susan Stroman (choreografie) a Scotta Ellise (režie) a uvedli jej v broadwayské premiéře v Richard Rodgers Theatre v roce 1997. „Dílo zpracovává po svém fenomén amerického snu a celé také mezi snem a realitou varíruje. Je zasazen na zábavní molo Steel Pier u Atlantic City ve státě New Jersey,“ uvedla dramaturgyně Pavla Hoggard. Píše se rok 1933, který současně pro americkou společnost znamená nejhlubší ekonomický propad po krachu na newyorské burze 1929. „Ocitáme se v prostředí, které současně zosobňuje show business a reálný život. Účastníci tanečního maratonu tancují dnem i nocí pouze s patnáctiminutovými pauzami na odpočinek nebo na jídlo. Původně skvělý nápad vydělat si tancováním se postupem času stává fyzicky i psychicky vyčerpávajícím kláním. Z muzikálu s příjemnou taneční hudbou se stává hudebně taneční drama,“ doplnila dramaturgyně.

  Kontrast hospodářské krize v prostředí zábavního podniku navíc skýtá příběhy svých aktérů, balancujících mezi reálným životem a divadlem, mezi nadějí a beznadějí. Hlavní hrdinkou je Rita Racinová, kdysi hvězda vaudevillového divadla Orfeum (Orpheum Circuit), kterou jako první políbil pilot Lindbergh vzápětí poté, co v roce 1928 jako první přeletěl Atlantický oceán z Paříže do New Yorku. Stává se již poněkolikáté účastnicí tanečního maratonu, využívaná svým manželem coby hlavní atrakce.

  Taneční maraton na Steel Pier podle Hoggard oživuje kroky dnes již téměř zapomenutých, tehdy populárních partnerských tanců jako charleston nebo foxtrot, ale i o něco pozdějších jako jive nebo cha-cha. Steel Pier byl známým zábavním centrem už od roku 1898 a pro Atlantic City fungoval jako tržiště senzací zejména o víkendech, podobně jako Cony Island pro New York nebo Disney World pro Floridu. Byl spektakulárním místem, nad oceánem zbudovaným z oceli (steel), a poskytoval návštěvníkům atrakce všeho druhu, zejména o víkendech – provazochodecká či cirkusová vystoupení, koncertní či jevištní podívané v proslulé Marine Ballroom, přičemž nejoriginálnějšími byly skoky koní s jezdci střemhlav do vody (Diving Horse), kterými se právě Steel Pier proslavil.

  Právě zde byla historicky zaznamenána i vystoupení takových výjimečných osobností, jakými byli Charlie Chaplin nebo Frank Sinatra. Některé z těchto atrakcí zahrnuli do svého díla tvůrci Tanečního maratonu na Steel Pier. „Více než jako muzikál jej inscenujeme jako zdánlivě oslnivý příběh účastníků tanečního maratonu, pod kterým se rozkrývá dramatická realita jejich vlastních pravd a doby ekonomického propadu. Neobvyklému mezinárodnímu týmu konvenuje v našich podmínkách neobvyklá kombinace českého libreta s původními anglickými písňovými texty. Taneční maraton na Steel Pier uvidí zájemci jako jedni z prvních diváků v kontinentální evropské premiéře,“ doplnila Pavla Hoggard.

  Luboš Mareček

  Foto: archiv Divadla na Orlí

 • Foto 1: Jitka Jackuliak, Adam Rezner, Lucia Jagerčíková
 • Foto 2: Natália Hatalová, Peter Pecha, Adam Rezner, Lucia Jagerčíková, Ondřej Studénka
 • Foto 3: Kateřina Sedláková, Natália Hatalová, Vendula Příhodová
 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.