Divadlo Radost otevírá Kouzelný svět animace – muzeum loutek

Levné dárky, best dárky
 • Divadlo Radost patří neodmyslitelně k Brnu už víc, než šedesát let. Je to jediné profesionální divadlo v kraji, které se důsledně zabývá alternativní divadelní tvorbou pro děti a mládež. Vyrábí také dekorace, rekvizity, kostýmy a loutky. Ty nyní dostanou nový domov. A ne ledajaký! Stane se jím zaoceánská loď, jež své kajuty slavnostně otevře 5. června, pro veřejnost poté 7. června. Bude tak dokončen projekt Kouzelný svět animace – Muzeum loutek při Divadle Radost, který byl zahájen roku 1999.

  Kouzelná plavba

  Celý areál je inspirován lodní tématikou. Muzeum má tvar lodi s lávkou pro loutky pohybující se v hodinových intervalech, hlavní budova pak připomíná kapitánský můstek. Celá venkovní stěna je prosklená a nástěnná malba na sousední fasádě s tematikou kouzelného světa loutek vytvoří nevšední atmosféru. Projekt pamatuje také na večerní osvětlení prostoru, zejména nástěnné malby a lávky s loutkami. Ve vstupní hale se nacházejí prodejní pulty ve tvaru lodi a malá scéna má evokovat kouzelný lodní kufr plný loutek. Na palubě loď poveze osm stromů, stejně jako se dovážely v dobách prvních mořeplavců cizokrajné rostliny do Evropy. Také v interiéru divadla se objeví mnoho dalších lodních prvků.

  Nového kabátu se díky rekonstrukci dočkalo i nahrávací studio, atrium, skladiště a ateliéry. V upravených ateliérech se budou vyrábět loutky a kulisy pro vznikající inscenace. Z každé hry, která je stažena z repertoáru, si divadlo od svého založení v roce 1949 uchovává kolekci loutek, jejímiž autory jsou špičkoví výtvarníci. Loutky z Radosti jsou každým rokem zapůjčovány na nejrůznější výstavy, které často putují po České republice i do zahraničí. Česká loutka má ve světě velký ohlas a loutky vyrobené v ateliéru brněnského divadla patří mezi špičkové artefakty významné umělecké i finanční hodnoty. Od nynějška se jejich krásou můžeme potěšit i v Brně. Počítá se s tím, že se v muzeu mohou výstavy tematicky obměňovat.

  Stavba je financována z prostředků Regionálního operačního programu Jihovýchod a částečně i městem Brnem. Rekonstrukce přišla celkem na 44 milionů korun. Kromě výstavby Muzea loutek zahrnovala i stavební úpravy divadelní budovy včetně skladů a ateliérů, které již kapacitně nestačily potřebám divadla.

  Rekonstrukce a dostavba Divadla Radost v datech

 • 1999 – k 50. výročí divadla zahájena první etapa – projekt ateliéru AAA studio, autor projektu Ing. arch. Oldřich Prokeš
 • 2000 – v březnu začíná přestavba foyer a vybudování hlediště pro 220 diváků, světelného a zvukového parku, počátek hrubé stavby Letní scény. Hotovo v listopadu 2000 (15 minut před slavnostní premiérou Psaníčka na cestách…)
 • 2001 – červenec až 2002 – září: postavena nová správní budova Radosti na Bratislavské ulici, s komorní scénou, ubytovacími jednotkami pro zaměstnance, kancelářemi ředitelství i provozu, dostavba foyer a bufetu, rekonstrukce jeviště, hereckých šaten a dokončení Letní scény
 • 2002 – Rekonstrukce a dostavba vyhodnocena jako Nejlepší stavba roku 2002 Jihomoravského kraje
 • 2005 – nezbytná oprava havarijní části ateliéru
 • 2009 – získání finančních zdrojů na 3. etapu dostavby a rekonstrukce z EU fondů a finančních prostředků města Brna
 • 2010 – únor. Začíná třetí etapa. Upravený dvorní trakt, rekonstrukce skladů dekorací, dílen, ateliérů – a hlavně realizace projektu Kouzelný svět fantazie – Muzeum loutek.
 • 2011 – V červnu je rekonstrukce skončena a loď vyplouvá. Divákům pro Radost.

  Petr Jančařík

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.