Gagarinovský den v HaDivadle: Nu pojechali!

Levné dárky, best dárky
 • Nu pojechali! 12. dubna 2011 od 9:07 a od 19:30

  HaDivadlo připravuje v souvislosti s 50. výročím letu prvního člověka do vesmíru, které připadá na úterý 12. dubna 2011, paradivadelní akci Nu pojechali! Přestože byl za minulého režimu Jurij Gagarin a vlastně celý kosmický program předmětem ideologické propagandy, bezesporu zůstává tento čin jedním z přelomových momentů historie lidstva.

  Smyslem této akce je tedy připomenutí události, kdy člověk jako první živý tvor opustil bezpečí své rodné planety, překonal její gravitaci a ocitl se v prázdnu kosmu, kde není žádné nahoře nebo dole; připomenutí události, kdy člověk překonal svou podmíněnost pobývat jen na Zemi a radikálně překročil omezení vlastního těla – to vše bez ohledu na ideologické nebo politické pozadí.

  Celodenní akce bude zahájena přesně v 9:07 (čas startu Vostoku 1 z kosmodromu Bajkonur) pouličním happeningem herců HaDivadla na Náměstí Svobody, v 10:55 tamtéž se Gagarin vrátí na zem.

  Od 19:30 můžou diváci zhlédnout autorské představení Jána Sedala Gagarin a v 21:00 začne večírek nakladatelství Větrné mlýny spojený s vyhlášením výsledků literární soutěže Dopis Gagarinovi. Zároveň bude v sále HaDi promítán absolventský film studenta filmové režie Dominika Hronce Valentina věnovaný první ženě-kosmonautce, kde mimo jiné vystupuje první slovenský kosmonaut Ivan Bella.

 • Dopis Gagarinovi

  12. dubna 2011 od 21:00

  Slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže. Vítěz obdrží odměnu 10000 Kč a jeho dopis bude vyslán na oběžnou dráhu exoplanety Ymir, kde vědci předpokládají mimozemský život.

  Vernisáž mezinárodní výstavy Alien in my Space, která hledá odpovědi na otázky Kdo je tady doma? a Kdo je zde alien? Budou představena díla umělců z galerie Solaris (Berlín), Art Centre P60 (Amsterdam), studentů univerzity Erciyes v Kayseri (Turecko), rezidentů GlogauAIR (Berlin) i brněnských výtvarníků. Výstavu organizuje Centrum pro kulturu a společnost ve spolupráci s Evropskou kosmickou kanceláří. V rámci večera bude možné ochutnat Gagarinův nápoj a intergalaktickou polévku. Čestným předsedou slavnostního večera je první čínský tchajkonaut Jang Li-wej.

  Jan Havlice, dramaturg HaDivadla

  Lucie Drlíková

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.