Husovické Betlém – tip pro závěr adventu

Levné dárky, best dárky
 • Nenechte si ujít jedinečnou možnost zpříjemnit si předvánoční čas tou pravou inscenací. Divadlo Radost opět po roce uvádí úspěšné představení Husovické Betlém.

  V pátek 16. prosince 2011 a ve čtvrtek 22. prosince 2011 vždy v 19:00 hodin na Velké scéně Divadla Radost.

 • Scénář, režie a scénická hudba: Vlastimil Peška

 • Výprava: Jaroslav Doležal a Tomáš Volkmer
 • Dramaturgie: Eva Janěková
 • Odborná spolupráce: Mirko Matoušek

  Tato vánoční hra je inspirována lidovými vánočními hrami z Moravy a vyprávěním pamětníků o tom, že se počátkem 20. století hrály vánoční hry i v okrajových čtvrtích Brna.

  „Poslóchéte křesťani roztomilí

  v Husovicách sme Betlém postavili!

  Budem koledovat, zpívat

  Ježíška na svět vítat.“

  Nejen, že se zpívá a koleduje, ale především se hraje příběh o pastýřích, kterým se zjeví anděl, zvěstuje jim narození Ježíška a posílá je za ním do Betléma. Králi Herodesovi zatím čert našeptává, aby se zbavil dítěte, které se právě narodilo a které se má stát králem všeho lidu. Do Betléma přicházejí nejen pastýři, ale také tři králové z „cizích zemí“ a i mezi ně zasévá čert semínko sváru. Vede se spor o to, zda Ježíšek patří hlavně králům či hlavně prostým lidem. Josef s Marií spor urovnávají – syn Boží je králem všech lidí dobré vůle.

  Anděl přilétá s varováním před Herodesem, který usiluje o život Ježíška. Za všechny své bezbožné skutky je však Herodes po zásluze potrestán, čert ho odnese do pekla. Z radosti, že všechno dobře dopadlo, zpívají všichni „husovičtí“, kteří tuto hru hráli sobě i druhým pro potěšení, závěrečnou koledu.

  Délka představení: cca 1 hod. Hraje se bez přestávky.

  Uváděno pro děti od 9 let, mládež a dospělé.

  Pavel Novák

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.