JAMU vítá na festivalu Setkání/Encounter exotické divadelní školy z celého světa

Levné dárky, best dárky
 • Divadelní školy z Turecka, Číny, Kolumbie, JAR nebo Jižní Koreje se kupříkladu představí na dvaadvacátém ročníku mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter. Pořádající Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně jedinečnou přehlídku zahájí bezprostředně po velikonočních svátcích. Festival se uskuteční od 10. do 14. dubna a nabídne práce hned třinácti divadelních škol z celého světa. Čínská a jihokorejská škola nebo třeba Kalifornský institut umění z Los Angeles jsou festivalovými nováčky a v tuzemsku ještě nikdy nevystupovali.

  „Setkání je nejprestižnějším školním středoevropským festivalem a žádná jiná akce tohoto typu nám nemůže konkurovat. Zúčastňují se ho pravidelně divadelní školy nejen ze všech evropských států, ale i z jiných kontinentů. Jediným světadílem, který nám zatím chybí, je Austrálie,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Petr Oslzlý. Prestiž originálního divadelního setkání podle něj s každým ročníkem roste. „Zanedlouho bude pro samotné školy důležitější než pro nás pořadatele, aby se v Brně ukázaly,“ dodal.

  Patronem letošního Setkání/Encounter se stal absolvent brněnské JAMU a známý herec Pavel Zedníček. „Mám vůbec poprvé nad něčím patronát, o to více vše beru vážně. Vedle jisté nostalgie z návratu na školu jsem hlavně zvědavý na představení ze všech koutů světa,“ komentoval svoji festivalovou úlohu Zedníček.

  Podtitul letošního festivalu představuje věta Do I have a dream? (Mám sen?), která vychází z teze Martina Luthera Kinga. „Snažíme se s Kingem polemizovat. Ptáme se, zda nás ještě spojuje nějaký kolektivní sen či vize, i když už v podstatě nemusíme o nic bojovat,“ doplnil festivalové motto režisér festivalu Lukáš Kopecký. Všechna představení budou odehraná v originálním jazyce dané země. „Festival se stal hlavním diplomatickým polem pro jednání s evropskými i mimoevropskými školami,“ dodal Petr Oslzlý. Dějištěm festivalových představení jsou různá brněnská divadla. Budoucí herečtí profesionálové si ozkoušejí jeviště například v Redutě, Divadle Husa na provázku, v divadelním studiu Marta či v Hadivadle.

  (mlk)

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.