K zítřejší premiéře HaDivadla …

Levné dárky, best dárky

Poslední premiéra sezóny 2005/2006 proběhne 7. června 2006. Na jeviště HaDivadla se poprvé dostává Karel Čapek a jeho Věc Makropulos. V režii Ondřeje Elbela se odehrává velký příběh nesmrtelné zpěvačky, kterou hraje Kamila Kalousová. Téměř detektivní zápletka, nečekaná odhalení, tajemná atmosféra a lehký humor jsou pro tuto hru příznačné. Všechny foto: Zbyněk Hrbata„Tako nová komedie začala mne zaměstnávati asi před třemi nebo čtyřmi roky, tedy ještě před R. U. R..; tehdy ovšem tanula mi na mysli jako román. Patří tedy látkově k věcem, které bych chtěl mít už za sebou (…) Podnětem k ní byla theorie, tuším prof. Mečnikova, že stárnutí je autointoxikace organismu. (…) V této knížce se líčí dlouhověkost jako stav velmi málo ideální a dokonce velmi málo žádoucí. (…) Můj osobní život nebude patrně ani šťastnější ani smutnější, budu-li nazýván pesimistou nebo optimistou; avšak ´býti pesimistou´ zahrnuje, jak se zdá, jistou veřejnou odpovědnost. (…) V této komedii jsem měl úmysl říci lidem něco útěšného a optimistického. Nevím, je-li optimistické tvrdit, že žít šedesát let je špatné, ale žít tři sta let dobré; myslímjen, že prohlásit šedesátiletý (průměrně) život za přiměřený a dosti dobrý, není zrovna zločinným pesimismem. (…) Snad je dvojí optimismus: jeden, který se od špatných věcí odvrací k čemusi lepšímu, třeba vysněnému; druhý, který hledá v samotných špatných věcech něco aspoň trochu lepšího, třeba jen vysněného. (…)“-Karel Čapek: Předmluva k Věci Makropulos-

V hlavní roli se představí nová členka souboru HaDivadla ( od sezóny 2005/2006) a bývalá herečka Divadla V 7 a půl KAMILA KALOUSOVÁ, kterou diváci znají například jako tanečnici Darlenu z inscenace Ignáciův vzestup.
V jedné z menších se představí i sám režisér inscenace Ondřej Elbel. V dalších rolích diváci uvidí např. Václava Neužila, Janu Plodkovou, Jiřího Hájka, Miloslava Maršálka, Ilonu Barath, Cyrila Drozdu, Miroslava Kumhalu a také hostujícího Luboše P. Veselého. Režie Ondřej Elbel. Dramaturgie Katarina Koišová.
Poprvé se také prostor velkého sálu HaDivadla promění v široký a krátký prostor. Hlediště i jeviště bude postaveno na délku prostoru, nikoliv na šířku, jak tomu bylo doposud. Jeviště bude mít tedy šířku cca 13 metrů. Pro srovnání, šířka jeviště Mahenova divadla v portálech je necelých 12 metrů.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.