Komínský ÚstaF VOICEBANDuje

Levné dárky, best dárky

V pátek 26. května v 19:30 se na Staré hasičce v brněnské části Komín představí divadelní soubor ÚstaF s výběrem ze svých voicebandových skladeb. Nejenže uvidíte a uslyšíte to nejlepší, co se na voicebandovém poli za posledních devět let urodilo, ale budete také svědky akustického experimentu. Herci budou všude okolo vás, mezi vámi i za vámi, aby vás vtáhli do samého nitra slov, jejich zvuku, rytmu a melodie. Ke slyšení a vidění budou ukázky z biblické Písně písní, se kterou na podzim ÚstaF vyjíždí na cesty po hvozdech českých i německých, loňský voiceband Brna Jakuby Kostelníka, se kterým soubor vyhrál Wolkrův Prostějov a získal cenu diváka tamtéž a chybět nebudou ani evergreeny let uplynulých. Přijďte se ponořit do voicebandového moře slov.

ÚstaF má za sebou již x-tou sezónu. Vznikl v roce 1997 na půdě Gymnázia Komín v Brně. Začínal jako čtyřhlavý soubor, v dnešní době má kolem dvaceti členů. Soubor se věnuje převážně divadlu poezie, zejména voicebandu.
V loňském roce ÚstaF reprezentoval Brno na Wolkrově Prostějově. Nejen že získal cenu diváků, ale dokonce se svým voicebandovým zpracováním básně Brna brněnského básníka Jakuba Kostelníka přesvědčil porotu a celou přehlídku vyhrál!

Po úspěšných kreacích ÚstaFu se již většinou nediskutuje o tom, co je a co není voiceband, protože ÚstaF nalezl vlastní cestu, kterou netřeba zpochybňovat. Od rozverných textů Spolužáčkovin pokročil ke komplexnějšímu výrazu v tvarově bohaté (a divácky náročné) Písni Písní. Inscenace Brna je střední cestou, nikoli však kompromisem. Text Jakuba Kostelníka, mladého brněnského básníka a překladatele, doslova dýchá ulicemi Brna, stačí se zaposlouchat do sugestivní zvukomalby a citlivých etymologických hrátek se slovy. Výzva pro takové těleso hrdých Brňáků a Brňaček. Jejich ruce rozeznívají běžné předměty, ze kterých se line industriální zvuk ne nepodobný poetice Einstürzende Neubauten. Nalezením nástroje vzniká důstojný koncert, aktéři a aktérky téměř bez hnutí stojí v slavnostních róbách. Z dřívějších hříček zůstal nápad bořit slova a nalézat tak klíč k jazyku, z Písně úcta ke slovu a péče o ně. A přesto je to tak jiné… brněnské…

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.