Krkonošské pohádky v premiéře v Radosti

Levné dárky, best dárky
 • Pohádková komedie inspirovaná postavami z pohádek Marie Kubátové a sbírky pověstí Paula J. Praetoria nazvaná Krkonošské pohádky aneb Trautenberk a Krakonoš bude mít premiéru v neděli 28. září v 17 hodin v Divadle Radost. Režisérem a autorem scénické hudby je Vlastimil Peška, scénu, loutky a kostýmy navrhl Michal Hejmovský a pohybová spolupráce je dílem Heleny Peškové.

  Krkonošské pohádky aneb Trautenberk a Krakonoš, které budou první inscenací v nové, jubilejní – už 65. sezoně Radosti – vznikly z inspirace pohádkami Marie Kubátové a sbírkou pověstí o Krakonošovi, která vyšla v královéhradeckém nakladatelství Kruh v roce 1970.

  Řekne-li se Krkonošské pohádky, podstatné části pamětníků i nepamětníků se okamžitě vybaví Anče, Kuba, hajnej a Trautenberk. Tyto postavy, včetně Krakonoše, samozřejmě v inscenaci jsou, ale jinak jde o svébytné jevištní zpracování, které rozhodně není kopií příběhů proslulých televizních večerníčků. Jak říká autor scénáře Vlastimil Peška – jde o zbrusu nové příběhy známých pohádkových hrdinů. Samozřejmě zápletky příběhů jsou založeny na známém principu – chamtivý lstivý a lakotný Trautenberk se snaží nějak obelstít Krakonoše, vládce hor a získat pro sebe nějaké výhody. Zneužívá k tomu dobráckého Kubu, Anče i hajného, kteří mu slouží. Krakonoš ale Trautenberkovy finty vždycky odhalí a po právu ho potrestá. Příběhy jsou o tom, jak Trautenberk chtěl uspořádat sousedům tancovačku, jak šel na lov do Krakonošovy zahrádky a jak chystal svatební dar Kubovi a Ančeti.

  Na rozdíl od večerníčků, kde vystupuje prakticky jen pět výše jmenovaných postav a sojka, Krakonošův informátor, najdou diváci v inscenaci Radosti další postavy především ze zvířecího světa, které pocházejí z výše zmíněných pověstí – a které Krakonoš svými kouzly všelijak proměňuje, aby mu pomohly darebáka Trautenberka napálit a potrestat. Vznikají tak situace divadelně velmi vděčné, nejen komické, ale i překvapivé.

 • Krakonoš, vládce hor: Milan Potůček nebo Vilém Čapek
 • Trautenberk: Radim Sasínek nebo Tomáš Slezák
 • Anče, také Veverka a Liška: Barbora Dobišarová nebo Helena Pešková
 • Kuba, také Koroptev: Matěj Štrunc (Konzervatoř Brno) nebo Dalibor Dufek
 • Hajnej, také Liška a Koroptev: Zdeněk Ševčík nebo Pavel J.Riedl
 • Herec, také Soused, Jelen, Zajíc a Krakonoš-loutka: Petr Šmiřák nebo Jan Bradáč
 • Herečka, také Sojka, Sousedka, Víla Julinka a Liška: Kateřina Höferová nebo Stanislava Havelková
 • Herečka, také Koza Jelena, Veverka, Sojka a Trautenberk-loutka: Leona Ondráčková nebo Eva Lesáková

  P. Jančařík

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.