Nadělení 2011 – nesoutěžní divadelní přehlídka a dílna

Levné dárky, best dárky
 • Přehlídka studentského divadla Nadělení 2011 tentokrát v předvánočním čase nadělí svým účastníkům 19 různých inscenací. Do Střediska volného času Lužánky v Brně je přijedou představit mladé divadelní soubory z celé České republiky. Nadělení s přibližně sto padesáti účastníky se v Brně koná od 1. do 4. prosince 2011. Kromě Lužánek přehlídku hostí Bezbariérové divadlo Barka.

  Tradičně bude pro účastníky připravena řada workshopů, jejichž prostřednictvím mohou rozvíjet své dovednosti. Mnohé dílny jsou zaměřeny na velmi neobvyklé techniky, a tak mají mladí herci unikátní příležitost si je vyzkoušet. Příkladem za všechny je Body percussion – hra na tělo.

  Na letošní ročník Nadělení dorazil organizátorům rekordní počet přihlášek. „Bohužel jsme museli odmítnou devět souborů, což je nám moc líto, ale opravdu by se nás sem víc nevešlo, ani by se inscenace do neděle nestihly odehrát,“ řekla hlavní organizátorka přehlídky Eva Dittingerová. Důvodů takového zájmu o účast může být podle Dittingerové několik – v současnosti se u nás pořádá málo divadelních přehlídek, které by mladým nabízely navíc workshopy a doprovodný program, některým souborům trvá příprava inscenace déle než rok, a tak se účastní až každý druhý rok, nebo se jedná o odrostlé dětské soubory.

  Zmíněné workshopy, které se účastníkům otevírají v pátek a v sobotu dopoledne, mladým divadelníkům dají ochutnat z různých – nejen divadelních – šálků. V improvizační dílně budou pracovat na principech této techniky, okamžitém hledání nápadu a pobavení diváka. Body percussion k vytváření zvuků používá vlastní tělo. Tleskáním, dupáním a hrou na další části těla vzniknou pod vedením lektora úžasné rytmické variace. Další z dílen bude své účastníky rozvíjet ve fyzickém jednání – hraní beze slov, za pomoci svého těla.

  Některé soubory se na Nadělení objeví vůbec poprvé. „Jsem moc zvědavá na soubory Centrální zádrhel, Porgáni a VY-PRO-MI-PO, které k nám přijedou poprvé a jejichž tvorbu neznáme. Jiné soubory jsou tady už tradičními hosty,“ řekla Dittingerová. Samozřejmostí je vystoupení souboru Kšandy, jehož členové se na organizaci přehlídky podílejí. Po několika letech vyšla účast i spřátelenému brněnskému souboru Pirko, který zahraje své představení v pátek odpoledne v Barce.

  Kromě divadla se dočkají účastníci i milého zpestření v podobě koncertu kapel Japka a Léčba neklidem. Přehlídku zahájí tradiční happening a zakončí inscenace cirkusového souboru LeGrando SHOWTIME, která se v Brně dočká teprve druhé reprízy. Celý průběh přehlídky bude reflektovat přehlídkový zpravodaj.

  Ačkoli dramaturgie Nadělení 2011 nemá konkrétní téma, na plakátě si nejde nevšimnout anděla, klubajícího se ze spacáku. „Symbolizovat má to, že se scházíme v této adventní době a mladí lidé sem přijedou nejen zahrát představení, ale stráví tady společné čtyři dny, budou spolu jíst, diskutovat a budou vedle sebe usínat i se probouzet. Takto intenzivní akce je pro mladé důležitá, navážou přátelství s lidmi, kteří mají stejný koníček,“ uvedla Dittingerová.

  Přehlídka Nadělení se koná za přispění Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna.

  Eva Dittingerová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.