Po pěti dnech v sobotu úspěšně skončil 23. ročník divadelního festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER

Levné dárky, best dárky
 • Více než jeden rok příprav, na kterých pracovali studenti Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, pět festivalových dní, 12 divadelních souborů z 10 zemí čtyř světových kontinentů a přes 2 800 prodaných vstupenek. Od úterý 16. 4. 2013 do soboty 20. 4. 2013 proběhl již 23. ročník Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, který byl tematicky protkán fenoménem kontrastů. Kontrasty se promítly dokonce i do počasí!

  V hlavním programu této vzdělávací akce se představilo 12 divadelních škol z Bulharska, České republiky, Číny, Jihoafrické republiky, Kazachstánu, Mexika, Polska, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Pár dní před začátkem festivalu z finančních důvodů bohužel odřekla účast bukurešťská Universitatea Hyperion. Proluku v programu po rumunské inscenaci Modrý kanárek však zaplnila přednáška jednoho z letošních porotců, britského divadelního pedagoga a teatrologa Noela Wittse.

  Pětičlenná porota ve složení Vladimír Hulec (ČR), Sylvia Huszár (Maďarsko), Alexander Jerie (ČR), Eduardo Rovner (Argentina) a Noel Witts (Spojené království) ocenila následující divadelní umělecké výkony v daných kategoriích. Jedno ocenění také udělil ředitel festivalu Petr Oslzlý.

  Cenu Marta za mužský herecký výkon, za mnohotvárné herectví plné fantazie a humoru získali herci Julian Mücke a Sebastian Kläy ze švýcarské Scuola Teatro Dimitri za účinkování v představení F. M. Dostojevského Bobok. Bulharská herečka ze Sofie Ekaterina Georgijeva byla oceněna za ženský herecký výkon – za apelativní hlas humanismu ve výjimečně stylizované inscenaci – v inscenaci Bertolta Brechta Kavkazský křídový kruh. Druhá cena Marta za ženský herecký výkon putovala Yang Zi do čínské Šanghaje – za sílu a přesvědčivost jejího herectví v inscenaci Divočina Cao Yu.

  Za režii inscenace Výnosné místo A. N. Ostrovského, za vystižení ducha a předlohy v rámci současných společenských témat získal Lukáš Brutovský ze slovenské VŠMU. Letos byla udělena cena Marta rovněž za scénografii, a to Adrianě Černé z pražské DAMU za vytvoření imaginativního prostoru pro výjimečnou skupinovou práci v inscenaci Svěcení jara uskupení SKUTR a kolektivu.

  Ředitel festivalu udělil ocenění režisérovi Mdu Kweyamovi z jihoafrického Kapského Města za dramaturgickou volbu a režijní interpretaci globálně aktuálního tématu jednoduchými inscenačními prostředky činoherního a tanečního divadla v inscenaci Mike Van Graana Pokrevní bratři.

  Další SETKÁNÍ/ENCOUNTER – jeho 24. ročník – se bude konat v termínu 8.–12. dubna 2014. Již nyní na něm začíná pracovat další ročník Ateliéru divadelního manažerství a jevištní technologie a studenti Ateliéru režie a dramaturgie Divadelní fakulty JAMU!

  Festivalová videa přináší youtube kanál TVEncounter.

  Tereza Řezníková, studentka DIFA JAMU

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.