Specific 2013 – 3. ročník festivalu scénických čtení

Levné dárky, best dárky
 • Divadlo Feste nabízí brněnské veřejnosti další ročník ojedinělého festivalu scénických čtení. Po režisérech jako Martin Amsler, Břetislav Rychlík, Michal Zetel a dalších se letos představí například Lucie Málková (režisérka čerstvé inscenace v Mahenově divadle), Pavel Baďura či Vítězslav Větrovec. Scénická čtení proběhnou vždy jeden den v měsíci, od dubna do prosince 2013 (kromě prázdnin). Festival začíná v pondělí 22. dubna. Další termíny čtení jsou 6. 5. a 11. 6.

  Festival scénických čtení pořádáme potřetí. Poprvé ovšem používáme název SPECIFIC – festival scénických čtení. Festival tedy identifikujeme podle žánru – site-specific, nikoli podle země, jejíž dramatikou se festival zabývá.

  V roce 2011 jsme tak první ročník festivalu nazvali Yougo! 2011 – sedm textů autorů ze zemí bývalé Jugoslávie bylo přeloženo přímo pro festival, všechny byly uvedeny v české premiéře. V roce 2012 jsme druhý ročník nazvali slovní hříčkou by.BY 2012 – opět v českých premiérách jsme uvedli sedm textů běloruských dramatických autorů.

  Letošní ročník se zabývá dramatikou africkou, která je v českém divadelnictví hodně opomíjena. Dramaturgyní festivalu, která vybrala texty k uvedení, je přední česká afrikanistka a producentka festivalu Půlměsíc nad Prahou paní Lucie Němečková, dramaturgyně Divadla na Vinohradech a dramaturgyně Divadla Husa na provázku.

  Všechny texty budou opět uvedeny v českých premiérách.

 • Site – specific

  Čtení jsou realizována ve vybraných nedivadelních prostorech na různých místech Brna, která určitým způsobem rezonují s tématy a amplifikují hlavní myšlenky daných dramatických textů. Při výběru míst pro jednotlivá čtení, Divadlo Feste spolupracuje s 4AM – fórum pro architekturu a média. Brněnská veřejnost je tak nad rámec čtení seznamována se zajímavými až exotickými místy ve městě.

  „SPECIFIC je v rámci ČR unikátní v několika ohledech – zaměřuje se na původní divadelní hry jedné země nebo regionu, realizuje se metodou site-specific, propojuje divadelníky napříč příspěvkovými i nepříspěvkovými divadly a prezentuje veřejnosti město jako prostor, který není sterilní. Takový festival, odehrávající se v průběhu sedmi měsíců, nemá v České republice obdobu,“ říká ředitel Divadla Feste Jiří Honzírek.

  Program na jaro 2013

 • Slimane Benaissa: Zpověď nepovedeného muslima

  22. dubna, uvedeno jako součást festivalu Bon Jour Brno.

 • Překlad: Michal a Matydla Lázňovští
 • Režie: Lucie Málková

  Hravý, odvážný a dojemný text, jehož osou je iniciace vyprávěná jako sled anekdotických scének, dialogů. Karim se narodil do prostředí, kde náboženství se stalo institucí, která zneužívá Boha pro své mocenské zájmy a hájí středověkou koncepci života. Tato výchova k islámské víře má však opačný efekt, vede hrdinu k tomu, že se stane ateistou a republikánem. Tato hra v překladu Michala a Matyldy Lázňovských vychází v březnu 2011 jako desátý svazek „africké knihovničky“ v edici Současná hra IDU u příležitosti 10. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.

 • Gustave Akakpo: Habbat Alep

  6. května

 • Překlad: Michal a Matylda Lázňovští
 • Režie: Vítězslav Větrovec
 • Koffi Kwahule: Bintou

  11. června

 • Překlad: Michal a Matylda Lázňovští
 • Režie: Pavel Baďura
 • Divadlo Feste

  Nezávislé profesionální divadlo působící v brněnském Kabinetu múz. Svůj název získalo divadlo díky postavě šaška v Shakespearově Večeru tříkrálovém – šašek Feste (někdy také šašek Masopust) ve hře provokuje a nastavuje zrcadlo politice hraběcího dvora). Divadlo Feste se tak profiluje sociálními a politickými tématy.

  Jednotlivé projekty pracují jak s dramatickými texty, tak s dokumentárními materiály. Zázemí pro dokumentární postupy divadla poskytuje spolupráce s pedagogy a studenty Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2006 uvedlo 13 inscenací, které představilo nejen v České republice, ale i v zahraničí.

  „Divadlo Feste dokázalo za dobu své poměrně krátké existence vnést na českou divadelní scénu nový zájem o původní dokumentární drama, jeho tvorbou se prolíná idea divadla coby společenské, morální instituce. V inscenacích jako Náš islám, Osmdesátdevět, Havel píše Husákovi, Haz.Art, Dealeři fyzické lásky či Národní třída dokázal Jiří Honzírek jako jedna z vůdčích postav občanského sdružení artikulovat aktuální politické a společenské situace a konfrontovat s nimi publikum,“ řekla Dora Viceníková, dramaturgyně, zástupkyně uměleckého šéfa Divadla Reduta.

  Eva Krčmářová

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.