Stará Hasička uvádí: Vojcek

Levné dárky, best dárky

Mimořádně dne 18.4.2006 se Studio Starý hasící přístroj veřejně rozloučí s adaptací dramatu Georga Büchnera: Vojcek. Představení režírované studentem JAMU Lukášem Večerkou bylo poprvé uvedeno v únoru 2005 a téhož roku se mu dostalo doporučení na soutěžní festival Šrámkův Písek. Odtud si soubor odvezl zvláštní cenu poroty za hledání nových cest v přednesu poezie.

Vojcek (Roman Mach) je vláčen za vlasy, zbit, zkopán, ponížen, nakrmen fazolemi, rozdrcen, podveden a nakonec v poslední části velkolepé exhibice popraven za vraždu, ke které byl svým okolím přinucen. Definuj nebo budeš definován, říká filozof Václav Bělohradský. Vojcek nedokáže prosadit své myšlenky. Je jako cenová bomba naložen okolním šílenstvím do nákupního vozíku, vezen mezi regály a odsouzen k instantní spotřebě.

Dnes již klasický text německého expresionismu Georga Büchnera, opět v staronové podobě a interpretaci – Společnost drtící jedince. Reality show – „big brother still watching you“. Nachází se v toku informací láska? Strhující souboj dobra a zla v člověku. Bezohlednost, závist, egoismus, přetvářka, násilí – v internetové anketě vyhlášena slova týdne.

Experimentální představení u kterého divák ani nevydechne, aby nakonec zjistil, že to je předabovaná reklama na ultimátní fazole. Herci nemluví jen se pohybují nahraně realit, snů, přítomností minulostí, budoucností. Pro někoho guláš, pro někoho ne. Gesto je symbolem. Animální fyzično zasahuje až na galerii. Téměř celý svět je již nahrán na internet. Co zmůže normální člověk proti mocným, sebezbožštělým hybatelům, kteří se mezi námi už ani neskrývají?

Na otázku, jaké hlavní myšlenky chce představení divákům prezentovat, odpověděl režisér:

„Manipulaci s jedincem a lásku. Hlavně jsme se snažili to přesadit do současnosti, protože ten text je 150 let starý a chtěli jsme, aby byl živý i teď, aby vypovídal o současnosti.“

Jak se to Studiu povedlo se už jindy nedozvíte.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.