Studenti JAMU chystají v Martě slavného Hamleta

Levné dárky, best dárky
 • Brněnské Studio Marta chystá jednu z nejslavnějších tragédií všech dob. Shakespearův Hamlet bude mít na činoherní scéně Divadelní fakulty JAMU premiéru v neděli 27. října, první reprízy se uskuteční 29. a 30. října. Představení začínají v 19 hodin.

  Se studenty čtvrtého ročníku činoherního herectví slavnou klasickou hru nastudovala režisérka Jolana Kubíková, která na inscenaci pracovala i jako dramaturgyně. „Je to pro nás kosmické drama s antickými prvky. Proto máme v inscenaci také chór,“ uvedla ke svojí inscenaci Kubíková. Ve zmíněném chóru vystoupí studenti 2. ročníku činoherního herectví.

  Dánsko na pokraji války, ve stavu morální apokalypsy. Hamlet uprostřed apokalypsy rodinné: matka se peleší s uzurpátorem trůnu, bratrovrahem. Svět je nemocný, všude se šíří hnilobný zápach. Hamlet dostane úkol: pomstít zavražděného otce a nemocný svět vyléčit, vrátit vymknutou dobu do jejích pantů. Je ale Hamlet Spasitel? Shakespearova hra podle inscenátorů klade otázky ale nedává jednoznačné odpovědi.

  Dvouhodinová inscenace má podle režisérky jasné téma dospívajícího chlapce, který se díky okolnostem musí změnit z bezstarostného studenta německé univerzity v trestajícího mstitele ve vlastním dánském království. „Musí si z tašky vytáhnout knihy, desky a cédéčka namísto studentských pomůcek do ní vložit zbraně a dýku. Bude ho to stát život. Hamlet ale reflektuje tento těžký úkol a umírá připravený,“ dodala Kubíková. Hamlet je podle ní jako iniciační cesta, jako přerod mladíka bez povinností v dospělého muže, který je nucen podívat se do tmy. Střet s mašinérií světa vyvolá v Hamletovi otázky: je možné jednat ve zkorumpovaném světě, a neposkvrnit se jeho špínou? Jak se politicky angažovat, a přitom si uchovat vnitřní čistotu?

  Herce tragikomických epizodních figur Kubíková poněkud stylizovala. Jako Hamlet se představí Vojtěch Říha, Claudia si zahraje Zbyšek Humpolec, Polonia Jan Řezníček. Slavnou úlohy Ofélie alternují Sarah Haváčová nebo Táňa Malíková, stejně role Hamletovy matky Gertrudy připadne buď Lucii Ingrové, nebo Idě Sovové. Perličkou bude Mrtvý král Hamlet, kterého si zahraje někdejší vedoucí studia Marta Jaroslav Tuček. Kubíková text originálu prý značně zredukovala, žádnou Shakespearovu postavu ovšem neškrtla. Brněnští studenti JAMU zahrají Hamleta v překladu Jiřího Joska. Scénu a kostýmy vytvořil Martin Ondruš, choreografii Ladislava Košíková.

  Kubíková ještě na adresu svého Hamleta dodává: „Shakespearovo drama jako metafora světa nad propastí. Hroby se otvírají. Mrtví v rubáších skučí v ulicích. Princ Hamlet se vrací ze studií do rodného Dánska a zjišťuje, že jeho země se ocitá v apokalypse politické, společenské, morální. Je vyzván, aby hnijící organismus dánského státu uzdravil. V zápase se světem se utkává především sám se sebou, se svými slabostmi a pochybami. Za určitých podmínek je možná důstojnější nebýt. Uletět na Ofeliiných slzách mezi lekníny, do krajů, odkud poutníci se nevracejí. Spát. Snít. Tělo rozpouští se jako kapka rosy. Zbývá ticho. A otázka. Po smyslu lidského konání.“ (mlk)

  Luboš Mareček

  Foto: Pavel Klement

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.