Studenti JAMU stvořili hru z nejslavnější učebnice herectví

Levné dárky, best dárky
 • Nezvyklou látku použili ve své první premiéře nové sezony v činoherním studiu Marta studenti JAMU. Inscenaci nazvanou Moje výchova k herectví inspirovala stejnojmenná učebnice proslulého ruského divadelníka K. S. Stanislavského. Premiéra devadesátiminutové inscenace, kterou režíroval J. A. Pitínský, se uskuteční v pondělí 8. 9. 2014 v 19 hodin. Představí se v ní studenti činoherního herectví, kteří budou v nadcházejícím akademickém roce absolvovat.

  „Konstantin S. Stanislavskij – teoretik a pedagog herectví, velekněz Velké divadelní reformy. Jeho učebnice Moje výchova k herectví i dnes pomáhá připravovat herecké adepty od Omsku po Hollywood. Mrštili jsme s ní na jeviště,“ řekl autor scénáře a student dramaturgie na JAMU Šimon Peták.

  Moje výchova musí být jednou z nejkrásnějších učebnic v dějinách písemnictví, prohlásil před stoletím sám Stanislavskij. V knize předkládá praktické rady, fyzické i abstraktní nástroje a celkový (nesmírně košatý) koncept umělecké i etické výchovy herce. „Celé je to oděné do podoby deníkového románu,“ dodal Peták. Inscenátoři využili knižního půdorysu předlohy, kdy zápisky vede jeden ze studentů fiktivní třídy fiktivního génia Arkadije Nikolajevič Torcova, jenž zastává a vyučuje právě onen „Stanislavského systém“. Sám Torcov – tedy jakési alter ego Stanislavského – bude jednou z hlavních postav nové inscenace. Vedle něj v ní figuruje devět naivních rozhorlených mladých lidí, kteří se sejdou v jednom ročníku herectví na umělecké akademii. Peták v jemném žertu říká, že nová inscenace bude ovšem lákavá pro všechny a že zvýší počet zájemců o studium herectví na JAMU: „Torcov vede své adepty herectví k tomu, co by každý člověk sám chtěl zažít. Jako když se Harry Potter chce dostat do Bradavic.“

  Podle mladého dramaturga v tuzemsku přes sto let starou látku ještě nikdo na jeviště podobným způsobem nepřevedl. Tvůrčímu týmu však nejde o předvádění prostého manuálu herectví, inscenace navrch nemá, co se osob týče, reálnou linku. První reprízy inscenace Moje výchova k herectví se uskuteční 9. a 10. září ve studiu Marta.

 • Režie a námět: Jan Antonín Pitínský
 • Scénář: Šimon Peták a kol.
 • Asistent dramaturgie: Šimon Peták
 • Asistent režie: Tereza Říhová
 • Výprava: Hynek Petrželka, Stella Šonková
 • Produkce: Karolína Vyhnálková
 • Hrají: David Janošek, Tereza Slavkovská, Milada Vyhnálková, Daniel Ondráček, Michaela Foitová, Petra Staňková, Kristina Povodová, David Janík, Barbora Nesvadbová, Juraj Háder, Ondřej Dvořák, Jiří Svoboda a Tereza Říhová

  Luboš Mareček

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.