Studenti JAMU v Divadle na Orlí uvedou kontroverzní obscénní titul Jerry Springer: Opera

Levné dárky, best dárky
 • Skandální, kontroverzní, obscénní to všechno jsou přívlastky, kterými bývá označován muzikál Jerry Springer: Opera, který zpracovává vulgární, pokleslou, ale mimořádně sledovanou televizní show amerického moderátora vzpomínaného v názvu. Hudbu k nezvyklému muzikálu napsal Richard Thomas, scénář a texty písní Stewart Lee s autorem hudby.

  Titul prošpikovaný mimořádným množstvím sprostých slov a vulgarismů a sledujícím dno americké televizní zábavy nastudoval režisér Stano Slovák se studenty čtvrtého ročníku muzikálového herectví Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V hlavní roli bezskrupulózního moderátora se představí hostující herec Zdeněk Junák. Kontinentální premiéry se uskuteční 3. a 4. listopadu v Divadle na Orlí, které i v dnešní liberální době upozorňuje rodiče, že tento titul není vhodný pro nezletilé.

  „Rozhodně se jedná o jedno z nejsprostších děl, které jsou na divadelních prknech k vidění,“ poznamenala dramaturgyně Jitka Šotkovská. Inscenátoři však jedním dechem dodávají, že tato obscenita není prvoplánová a samoúčelná. Muzikál Jerry Springer: Opera ačkoliv nepatří k nejznámějším titulům se vedle Velké Británie, hrál také na mnoha místech USA, v Kanadě či Austrálii. Mimo jiné obdržel i nejvýznamnější britskou divadelní cenu Laurence Olivier Awards, a to hned ve čtyřech kategoriích, mezi nimi i v kategorii původní muzikál.

  Nápadité hudební dílo o jedné z nejslavnějších a nejbulvárnějších televizních talk show, která v devadesátých letech dvacátého století předjímala všechny ty reality show, kde „obyčejní“ lidé odhalují z vlastní vůle své nejintimnější stránky v přímém přenosu, jenž zaplňují dnes a denně prime time nejrůznějších televizních stanic po celém světě, pochopitelně používá vyjadřovací prostředky, jež jsou danému prostředí vlastní.

  Sám Springer udělal bizarní kariéru. V roce 1968 absolvoval práva na Northwestern University. Po absolutoriu pracoval jako asistent Roberta F. Kennedyho, ovšem poté, co byl Kennedy zavražděn, začal pracovat v právnické firmě v Cincinnati ve státě Ohio.

  V sedmdesátých letech se aktivně věnoval politice, neúspěšně kandidoval za demokraty do kongresu, v roce 1971 byl zvolen do městské rady v Cincinnati. O tři roky později musel odstoupit kvůli aféře s prostitutkou, už za rok ovšem získal svůj post zpět, a v roce 1977 byl dokonce zvolen starostou. V roce 1982 neúspěšně kandidoval na guvernéra státu Ohio.

  Následně vyměnil politickou kariéru za kariéru v showbusinessu. V epizodních rolích se objevil v seriálech jako Ženatý se závazky, Sabrina – mladá čarodějnice, Správná Susan, ve filmech Sladká pomsta, Pán ringu, Austin Powers: Špion, který mě vojel, Ochránce aj. V letech 2007-2008 moderoval televizní show America´s Got Talent, v roce 2008 Miss Universe, účinkoval např. v zábavním pořadu Dancing with the Stars. V roce 1995 vydal country album s názvem Dr. Talk. Největší slávu mu ovšem přinesl jeho vlastní pořad The Jerry Springer Show. V roce 1994 se tento pořad začal zabývat výhradně tématy jako např. Můj přítel je žena nebo Chci, aby můj muž přestal sledovat porno. V roce 1998 odmítlo několik stanic, včetně WLWT v Cincinnati, kde Springer kdysi uváděl televizní zprávy, vysílat epizodu s tématem Oženil jsem se s koněm.

  Show Jerryho Springera se tak stala pořadem nekompromisně bulvárního ražení, kde se lidé svěřují se svými nejintimnějšími tajemstvími, zálibami a deviacemi. „Přiznejme si – co se na nás dnes valí z televizní obrazovky, bývá často žumpa. A Jerry Springer: Opera to jen parodicky podtrhuje. Přes všechny vulgarity a obscénnosti se však v podstatě jedná o satiru, do jisté míry až moralitu opírající se o tradiční žebříček hodnot,“ zdůraznila Šotkovská.

  Na pozadí příběhu moderátora, který svou slávu postavil na tom, že vybízel lidi, aby se přiznávali před televizními kamerami k věcem, které se obtížně říkají i za zavřenými dveřmi, si autoři kladou otázky, do jaké míry je televize zodpovědná za formování svých diváků, jak dlouho může televize cíleně ukazovat vulgaritu, aniž se sama stane vulgární, a na druhé straně, co všechno je jeden každý z nás schopný udělat pro „svou chvilku slávy v telce“. „Co nás vede k tomu, abychom sledovali pořady jako Vyvolení, Výměna manželek či Pošta pro tebe (zabrousíme-li do našich televizních vod) anebo v nich přímo sami účinkovali? To jsou otázky, které si spolu s diváky chceme klást i my,“ doplnila dramaturgyně Šotkovská. Doplňuje, že těžko bychom pro uvedení tohoto titulu, který je tak jiný od tradičního muzikálu, pojímaného jako velká spektakulární show či pohádka pro dospělé, hledali vhodnější divadlo než to, které má ve svém názvu přímo uvedeno Hudebně-dramatická laboratoř“. V Divadle na Orlí / Hudebně-dramatické laboratoři JAMU uvádí muzikál v kontinentální premiéře v překladu Mikuláše Bryana, pořízeném přímo pro tuto inscenaci.

  „Navíc jsme přesvědčení, že spojení nízkého televizně pokleslého obsahu s vysokou operní formou, jíž jsou jednotlivé výstupy traktovány, činí z Jerry Springer: Opera velice chytré, neotřelé a zábavné divadlo,“ doplnila Šotkovská na adresu titulu, který zřejmě mnohé diváky pobouří.

 • A ještě pikantní faktografická douška na závěr:

  V roce 2005 byl Jerry Springer vystaven kritice v knize Bernarda Goldberga 100 lidí, kteří kazí Ameriku a jeho pořad označen jako dno televizní zábavy. Goldberg Springerovi vyčítal, že vydělává na poklescích svých hostů a hlouposti svého publika. Show Jerryho Springera, která byla v roce 2002 magazínem TV Guide vyhlášena za nejhorší pořad všech dob, se vysílá od roku 1991 nepřetržitě dodnes, v mnoha zemích světa. Sám Springer v roce 2000 v rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil: „Nikdy bych svůj pořad nesledoval. Nezajímá mě. Není určený mně. Je to jen hloupá, zábavná šou.“

  Luboš Mareček

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.