Tři v tom Jiřího Menzela

Levné dárky, best dárky

Představení „Tři v tom“ vznikalo na přelomu loňského a letošního roku v ZUŠ Zbyňka Mrkose pod režijním vedením herce Jiřího Taubera. Jedná se o adaptaci scénáře Jiřího Menzela, který byl inspirován žánrem komedie dell´arte. Jejím zakladatelem, v polovině šestnáctého století, je Carlo Gozzi. Improvizovaná komedie dell´arte má svůj původ v benátském karnevalovém veselí masek. Oblíbenost těchto her spočívá na situacích točících se kolem lásky mladých a intrik starých, převleků a nedorozumění.

Jednou tato hra již na programu byla, premiéry se však představení nedočkalo. Nyní ve zcela jiném obsazení soubor reinkarnoval inscenaci a dovedl ji ke konci, který budete mít možnost posoudit sami, ve dvou alternacích, 25. a 29.5., na Staré Hasičce.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky
Jiří Tauber se režii věnuje již desátým rokem, za tu dobu přivedl na jeviště nejméně dvojnásobek her a nepočítaně dětí a mladých lidí – žáků Základní umělecké školy. Aktuální složení absolventské třídy skýtá pohled na pestrou škálu různě starých středoškoláků na jedné straně, vysokoškoláků a pracujících na straně druhé. Velká část členů souboru nastupovala ve věku základní škole odpovídajícím a je tedy svému učiteli věrná již několik let. Proč? Inu, zeptejte se jich. Já jsem se ptala pana Taubera. Výsledkem mělo být interview pro časopis Inspirace, ovšem můj plán naprosto selhal. S předem připravenými otázkami, panem Tauberem a Karlem Bernáškem, členem souboru (na němž je zajímavé to, že ačkoliv navštěvuje základní uměleckou školu, už má za sebou i své první pedagogické zkušenosti) jsem zasedla do příjemné restaurace v centru Brna. Rozprava, kterou jsem jen občas korigovala položením další otázky, se vyvinula ve zcela jiný slohový útvar, než jakým je rozhovor. Poslouchat vyprávění pana Taubera je stejně příjemné jako jej sledovat při práci a také obdobně nereprodukovatelné.

Kouzlo jeho režisérské práce tkví totiž v tom, že herce uvede do konkrétní situace, nechá jej postavu pochopit a uchopit po svém, a pracuje až s výsledkem. U komedií, jež jsou jeho výhradní oblastí zájmu, je důležité pobavit diváka prostředky vycházejícími z reálné situace. Ze situace, kterou není potřeba aranžovat do posledního pohybu, ale kterou je potřeba uchopit tak, aby výsledek působil důvěryhodně. Poprask na Laguně, Strakonický dudák, Ženský boj, Hrubiáni, Nejkrásnější válka to je jen ilustrativní výčet her, při jejichž výběru je vždy nutné zohlednit zejména počet mužských a ženských rolí tak, aby si zahráli všichni. Na repertoáru se díky tomu objevují komedie s častými ansámblovými výstupy, jejichž zvládnutí vyžaduje poměrně dlouhou přípravu, kázeň a brzkou znalost textu. V tom je hlavní rozdíl práce režiséra s profesionálními herci a práce se souborem složeným z nadšených studentů, není výhodou vše, co se jí na první pohled zdá být. No a hra Jiřího Menzela Tři v tom, kterou ve dvou alternacích, 25. a 29.5., budete mít možnost shlédnout na Staré Hasičce, je učebnicovým příkladem výše uvedeného, akce střídá akci, hemží se to tu slovními přestřelkami, rychlými nástupy a odchody ze scény. Jednou tato hra již na programu byla, premiéry se však představení nedočkalo. Nyní ve zcela jiném obsazení soubor reinkarnoval inscenaci a dovedl ji ke konci, který budete mít možnost posoudit sami. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.