Uvedení Rossiniho jednoaktovky Příležitost dělá zloděje: první operní experiment projektu VCHOD

Levné dárky, best dárky
 • Nově vzniklé Výzkumné centrum hudebního/operního divadla (VCHOD) při Hudební fakultě JAMU uvede ve dnech 26. – 29. června 2012 jednoaktovou operní burlesku Příležitost dělá zloděje italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Všechna čtyři představení (s novým českým libretem) se budou konat v prostoru atria Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity vždy od 20 hodin.

  Příležitost dělá zloděje je méně známou a u nás prakticky nehranou operou Gioacchina Rossiniho, jejíž libreto vzniklo na námět význačného francouzského dramatika 19. století Eugèna Scribe. Děj svižné hudební komedie se po celou dobu točí kolem dohodnutých námluv, které nečekaně zkomplikuje náhodná záměna zavazadel, stejně jako vrtochy nevěsty. „Při nastudování trochu nestandardně zacházíme s recitativy, jež jsme přiblížili mluvené řeči. Využíváme také členitosti prostoru atria na FSS, které se nám moc zalíbilo, a naštěstí nám tu i v rámci mezifakultní spolupráce vyšli velmi vstříc,“ říká režisér Tomáš Studený – iniciátor projektu VCHOD. Opera zazní s klavírním doprovodem, za řízení studentky oboru dirigování orchestru na HF JAMU Emy Mikeškové.

  VCHOD je projekt specifického výzkumu, realizovaný na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Je to jakási operní dílna, svého druhu poměrně ojedinělá, a pracuje v ní stálý tým složený ze studentů JAMU i z profesionálů. Práce směřuje ke zvládnutí důležitých hereckých technik a jejich uplatnění při vlastní tvorbě. Podstatná není ani tak předem daná režijní koncepce, jako spíše týmové dílo. U opery akcentujeme fundamentální divadelní principy, a proto potřebujeme především rozšířit a zdokonalit naši hereckou výbavu, jíž je věnována hlavní pozornost. „Dá se říct, že jsme dali dohromady skupinu lidí podobného založení. Uvědomujeme si, že na to, aby opera opravdu dobře fungovala, nám toho ještě dost chybí. Nechceme se s tím ale spokojit. Jde tedy hlavně o to, něco se naučit… a to chce hodně času, práce a začít pěkně od začátku.“ dodává Tomáš Studený.

  Projekt VCHOD je naplánován do tří let (2011–2013), což je maximum pro projekty specifického výzkumu. Má již za sebou přípravnou fázi a v současné době probíhá druhým rokem. Na příští akademický rok je naplánováno nastudování a uvedení Smetanovy opery Hubička.

  Vstup na jednotlivá představení opery Příležitost dělá zloděje je volný a místa je možné rezervovat na e-mailové adrese pavla.hrubsova@hf.jamu.cz nebo na telefonu +420 776 091 600.

  Pavla Hrubšová, produkce projektu VCHOD

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.