Vousatá primadona zapívá v operní premiéře JAMU

Levné dárky, best dárky
 • Známé operní hity, zpěváka v hlavní ženské roli, ale také v Brně nedávno zcela aktuální problematiku uzavření operního souboru a navrch hodně zábavy nabídne opera Viva la Mamma od Gaetana Donizettiho. Titul někdy uváděný pod názvem Poprask v opeře nastudovali v bezbariérovém divadle Barka studenti Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Premiéra kusu populárního napříč celým operním světem se uskuteční v sobotu 24. března 2012. Představení bude mít druhou premiéru v pondělí 26. března 2012 a reprízy v úterý 27. a ve středu 28. března 2012 v Bezbariérovém divadle BARKA vždy od 19 hodin.

  „Na diváka čeká spousta typických postaviček, jak se už po staletí pohybují v mnohých divadlech. Diváka čeká souboj o post primadony, hostující někdy i samolibí pěvci, uvidí nadšeného skladatele, nadějného dirigenta,“ přibližuje obsah díla režisér inscenace a student druhého ročníku operní režie David Kříž. Dvouaktová komická opera totiž nechává diváky nahlédnout do divadelního prostředí jednoho malého operního divadla, které má být uzavřeno, což se snaží odvrátit vždy pohotová Mamma Agáta, kterou tady zpívá mužský bas. Pyšnil se jím ostatně i autor díla, jenž sám snad až padesátkrát v této roli účinkoval v neapolském Teatro Nuovo, kde se světová premiéra odehrála 21. prosince 1827.

  „Naším záměrem je vykreslit divadelní soubor s jeho typickými postavami, nepůjde nám ale jenom o karikatury, ale také o vykreslení osob, které na mnoha místech po světě odvádějí vynikající výkony a přináší radost mnoha lidem. Chceme poukázat na jejich lidskost, jejich obavy i velkorysost. Jde na o to, abychom si výsledek užili my, ale hlavně diváci,“ dodává režisér Kříž.

  Brněnská verze originální úpravy titulu Viva la Mamma od německé divadelnice Barbary Hass zazní v původním českém překladu Václava Málka. Komorní opera Hudební fakulty JAMU ji uvede ve spolupráci s Janáčkovým akademickým orchestrem, složeným z osmi studentů Hudební fakulty JAMU pod taktovkou absolventa oboru dirigování orchestru a v současné době posluchače doktorského studia Gabriela Rovňáka.

  Hlavní roli vysloužilé primadony Mamma Agáty si v alteranci vystřídá Roman Hoza nebo Aleš Procházka, jehož hrdinka bude mít na tváři také mocné strniště. V hlavních rolích alternuje hned šestnáct účinkujících. Dá se prozradit, že Mamma Agata je nejvíce zkorumpovaná a ostatní vydírá. Aby zabránila uzavření divadla, uspořádá sbírku, kvůli níž se jako první zřekne šperků. Jak vše dopadne, lze zjistit v Barce od soboty do středy každý večer s výjimkou neděle. Divák se navíc může těšit také na fragmenty árií ze slavných operních veleděl jako je Figarova svatba, Lazebník sevillský, Turandot či Carmen.

  (mlk)

  Foto: archiv JAMU

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.