Bezvadnej dopravní fór. Anebo obecné ohrožení?

Levné dárky, best dárky

Místo: zábrany vjezdu motorových vozidel do centra Brna, tzv. „sloupky“, Jánská ulice. Čas: 30. ledna 2008, 13,30 – 16 hodin. Situace: Sloupky jsou vytažené – tedy neprůjezdné, z každého směru čeká jedna poštovní dodávka. Řadíme se se svojí zásobovací dodávkou za jednoho z nich – ve směru „z města ven“. Řidiči „hulákají“ do mluvítka nejvyššího ze sloupků, snaží se dohovořit s centrálou. Čekají. Neděje se nic. Zvoní, volají. Jeden to vzdává, otáčí vozidlo, odjíždí zpět do centra hledat jiný „východ“. Po několika dlouhých minutách sloupek konečně zajíždí. Pošťáci vjíždějí, využíváme tedy situace kdy je sloupek dole a rychle jako myšky vyjíždíme ven. Trochu mě zamrazí: co kdyby sloupek vyjel zrovna ve chvíli, kdy je nad ním naše auto? Ale – snad to mají zařízené tak, že sebemenší odpor vyřadí sloupek z provozu. Vždyť co by se všechno mohlo stát… Nedomýšlím… Naštěstí odjíždíme bez úhony.

Po chvíli jdu shodou okolností kolem – a co vidím? Sloupek je ve zvláštní „polopoloze“, smutně poblikává, zjevně rozbitý a porouchaný. Kouknu blíž – to ne! V horní ploše sloupku rýha jako hrom – vidíte na obrázku. Kov na kov. Navíc je celý pokřivený, zralý na výměnu. Takže fakt: ten sloupek vyjel ve chvíli, kdy nad ním projížděl nějaký nešťastník. Uf! To musel být asi zvuk… A co podvozek toho auta… A co kdyby si tam zrovna hrálo dítě…pes…já…? Nedomýšlím.

Brníčko. Snad jediná metropole na světě, kde se může něco takového stát. A děje.

A to nemluvím o tom, že kupř. čekací doba na taxík v centru města se prodloužila na cca 30 minut – taxikáři bezradně objíždějí centrum hledajíce vjezd. Nikdo jim neřekl nic. Stejně tak, jako bydlícím, podnikatelům, nám, „majitelům“ tohoto města. Brníčko….

Úvaha na závěr: Víte, čím se fašistická diktatura liší od zastupitelské demokracie? Ve zmíněné diktatuře se nejdříve natahují dráty a vztyčují ploty, pak teprve se s občanem milostivě jedná a snad i vysvětluje. V demokracii naopak předchází veřejná diskuse, pak se zavádí systém, o něm se důkladně informuje a teprve potom se eventuelně vztyčují ploty a natahují dráty. Pokud si je ovšem občané přejí…

Tak co to tu vlastně máme?

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.