Mimořádná opatření v MHD 1. května 2009

Levné dárky, best dárky

V pátek 1. května 2009 se v centru Brna uskuteční plánované prvomájové shromáždění s průvodem. Proto lze přibližně od 11 hodin očekávat postupné zavádění dopravních opatření, která budou přímo souviset s bezpečnostními opatřeními realizovanými ze strany Policie České republiky a Městské policie Brno. Realizaci či dobu jejich trvání nelze předem odhadnout a mohou zůstat v platnosti až do večerních hodin.

Připravovaná dopravní opatření jsou rozdělena do tří variant dle rozsahu uzavřené oblasti:


Varianta 1 – Historické centrum města

Při shromáždění na náměstí Svobody budou dotčeny všechny tramvajové linky projíždějící přes náměstí Svobody. Tyto budou odkloněny obousměrně ulicí Rooseveltovou, viz následující dopravní opatření:

 • Linka 4: v úseku Česká – Malinovského náměstí obousměrně odklonem ulicí Rooseveltovou, čímž vynechá zastávky Náměstí Svobody, Zelný trh a Hlavní nádraží (z důvodu rozdílné jízdní doby na odklonové trase budou mezi konečnou Náměstí Míru a zastávkou Česká ve směru do Obřan konány odjezdy asi o 4 minuty později, v opačném směru v úseku Česká – Náměstí Míru naopak přibližně o 5 minut dříve oproti běžnému jízdnímu řádu).
 • Linka 5: v úseku Hlavní nádraží – Moravské náměstí obousměrně odklonem přes Malinovského náměstí – Rooseveltovou, čímž vynechá zastávky Zelný trh, Náměstí Svobody a Česká (Rašínova).
 • Linka 6: ve směru od Králova Pole za zastávkou Moravské náměstí přímo ulicí Rooseveltovou na Malinovského náměstí a odtud zpět do Králova Pole, čímž vynechá zastávky Česká (Rašínova), Náměstí Svobody, Zelný trh a Hlavní nádraží.
 • Linky 12 a 13: ve směru od Komárova (Juliánova) směr Technologický park v úseku Hlavní nádraží – Česká odklonem přes Malinovského náměstí – Rooseveltovou (stejně jako v opačném směru).
  Náhradní dopravu přes historické centrum nelze v daném úseku zajistit.


  Varianta 2 – Širší střed města

  V době pochodu demonstrantů se předpokládá zastavení dopravy na téměř všech tramvajových trasách v centru města. Mimo historického centra (viz Varianta 1) se dále jedná o Moravské náměstí, Rooseveltovu ulici, Malinovského náměstí, ulici Benešovu, uzel Hlavní nádraží, ulici Nádražní. Vzhledem k provozním možnostem kolejové sítě se však bude jednat o vyloučení tramvajové dopravy také v ulicích Dornych (až do Komárova), Cejl, Milady Horákové, Lidická (Štefánikova, Palackého) až do Králova Pole. Předpokládané dopravní opatření je následující:

 • Linka 1: v provozu pouze v úseku Bystrc, Ečerova – smyčka Nové sady.
 • Linka 2: rozdělení na dva provozní úseky: (Modřice -) Ústřední hřbitov – smyčka Nové sady a Stará osada – Jugoslávská – Štefánikova čtvrť (kombinace linek 2 a 5).
 • Linka 3: rozdělení na dva úseky: Bystrc, Ečerova – Česká a Stará osada – Jugoslávská – Lesná, Čertova rokle (kombinace linek 3 a 9).
 • Linka 4: rozdělení na dva úseky: Náměstí Míru – Česká – Technologický park (kombinace linek 4, 12 a 13) a Obřany, Babická – Jugoslávská – Černá Pole, Zemědělská.
 • Linka 5: rozdělení na dva úseky: Starý Lískovec – Vídeňská – smyčka Nové sady (sloučení částí linek 5+8) a Štefánikova čtvrť – Jugoslávská – Stará osada (kombinace linek 2 a 5).
 • Linka 6: mimo provoz.
 • Linka 8: rozdělení na dva úseky: Líšeň, Mifkova – Masná a Starý Lískovec – Vídeňská – smyčka Nové sady (sloučení částí linek 5+8) a navíc doplňkový kyvadlový provoz jedné obousměrné tramvaje v úseku Soukenická – Vsetínská po koleji směr centrum.
 • Linka 9: zkrácení pouze na úsek Lesná, Čertova rokle – Jugoslávská – Stará osada (kombinace linek 3 a 9).
 • Linka 10: zkrácení pouze na úsek Stránská skála – Masná.
 • Linky 12 a 13: zkrácení pouze na úsek Technologický park – Česká – Náměstí Míru (kombinace linek 4, 12 a 13).
 • Linka 31: ve směru do centra odklon ulicemi Hladíkovou – Mlýnskou – Rumiště (přeložená zastávka Hlavní nádraží) – Křenovou zpět do Šlapanic.
 • Linka 33: ve směru do centra odklon ulicemi Hladíkovou – Mlýnskou – Rumiště (přeložená zastávka Hlavní nádraží) – Křenovou zpět do Slatiny.
  Náhradní autobusová doprava na třech speciálních trasách:

 • Linka A : Řečkovice – po trase linky 1 – Moravské náměstí (zastávky u křižovatky Lidická – Koliště) – Česká – Komenského náměstí – Obilní trh – Úvoz (←) – Mendlovo náměstí – Václavská – Hybešova – Nové sady, smyčka – Úzká – Vlhká – Masná – po trase linky 13 – Juliánov.
 • Linka B: Královo Pole, nádraží – po trase linky 6 – Moravské náměstí (zastávky u křižovatky Lidická – Koliště) – Koliště – Úzká – Nové sady, smyčka – Hybešova – Václavská – Mendlovo náměstí.
 • Linka C: Česká – Moravské náměstí (zastávky u křižovatky Lidická – Koliště) – Náměstí 28. října – Dětská nemocnice – Jugoslávská – Tkalcovská – Kőrnerova – Koliště – Úzká – po trase linek 9+12 – Komárov.


  Varianta 3 – Historické centrum + Nádražní ulice

  Jedná se o mezivariantu omezující provoz pouze v historickém centru (viz Varianta 1) s rozšířením na ulici Nádražní do uzlu Hlavní nádraží.

 • Linka 1: rozdělení na dva provozní úseky: Bystrc, Ečerova – smyčka Nové sady a Řečkovice – Hlavní nádraží – Zvonařka.
 • Linka 2: rozdělení na dva úseky: (Modřice –) Ústřední hřbitov – smyčka Nové sady a Stará osada – Hlavní nádraží – Zvonařka.
 • Linka 4: v úseku Česká – Malinovského náměstí obousměrně odklonem ulicí Rooseveltovou.
 • Linka 5: rozdělení na dva provozní úseky: Starý Lískovec – Vídeňská – smyčka Nové sady (sloučení částí linek 5+8) a Štefánikova čtvrť – Česká.
 • Linka 6: ve směru od Králova Pole za zastávkou Moravské náměstí přímo ulicí Rooseveltovou na Malinovského náměstí a odtud zpět do Králova Pole.
 • Linka 8: rozdělení na dva provozní úseky: Líšeň, Mifkova – Hlavní nádraží – Malinovského náměstí a Starý Lískovec – Vídeňská – smyčka Nové sady (sloučení částí linek 5+8) a navíc doplňkový kyvadlový provoz jedné obousměrné tramvaje v úseku Soukenická – Vsetínská po koleji směr centrum.
 • Linka 10: provoz pouze v úseku Stránská skála – Hlavní nádraží s odklonem na Malinovského náměstí
 • Linky 12 a 13: ve směru od Komárova (Juliánova) směr Technologický park v úseku Hlavní nádraží – Česká odklonem přes Malinovského náměstí – Rooseveltovou.
  Náhradní autobusová doprava na speciální trase:

 • Linka B: Moravské náměstí (výchozí zastávka u křižovatky Lidická – Koliště) – Koliště – Úzká – Nové sady, smyčka – Hybešova – Václavská – Mendlovo náměstí.


  Varianta 0 – návrat do základního provozního stavu

  Po zrušení všech opatření a obnovení provozu se tramvaje a trolejbusy vrátí na své základní trasy, ale ještě po určitou dobu (odhadem 2-3 hodiny) budou tramvajové linky postupně řazeny do svých časů dle běžných sobotních jízdních řádů (tzv. oběhů), včetně možnosti garantovaní odjezdů zajišťovaných nízkopodlažními vozidly.

  Na základních přestupních místech, kde budou ukončovány nebo odkláněny tramvajové linky, budou k dispozici informátoři. Aktuální informace bude možno získat na telefonní lince na čísle 54317 4317. Nelze totiž předem stanovit přesný čas zahájení a ukončení jednotlivých dopravních opatření, případně zda vůbec budou všechny varianty použity.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.