O cykloprovozu na pozemských komunikacích

Levné dárky, best dárky

Od začátku tohoto měsíce hýbe republikou nový silniční zákon. Ten se prý netýká jen řidičů motorových vozidel, ale i cyklistů. Mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek míní, že: „Pokud pojede cyklista po cyklostezce, která je třeba spojená s cestou pro pěší, bude opilý a někoho srazí, tak ho klidně může taky zabít.“ Což je argument na to, že mě teď může zastavovat znuděný MP, když se budu večer vracet z výletu, kde si jistě nějaké pivo dám.

Když se však podívám na změny v zákoně, tak nacházím, že dle § 201 (Ohrožení pod vlivem návykové látky)

(1) Kdo, byť i z nedbalosti, vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky, zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo způsobit značnou škodu na majetku, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.

Mám to tedy chápat tak, že by měl platit zákaz požívání alkoholu i pro chodce? Když totiž budu opilý motat se na cestě pro pěší, spojené s cyklocestou a náhodou srazím okolo projíždějícího cyklistu, mohu ho i zabít! Což potvrzuje i odstavec zákona: (5) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, na které je oddělen pruh pro chodce a pruh pro cyklisty, je chodec povinen užít pouze pruh vyznačený pro chodce. Pruh vyznačený pro cyklisty může chodec užít pouze při obcházení, vcházení a vycházení ze stezky pro chodce a cyklisty; přitom nesmí ohrozit cyklisty jedoucí v pruhu vyznačeném pro cyklisty.

A jak je to vlastně s těma stezkama? Prý mne mají právo kontrolovat i na nich, takže z toho uvažuju, že cyklostezka je jen maskovaná silnice. Ach jo, žijeme v krásném světě.

You may also like...

5 Responses

 1. Anonymní napsal:

  Na druhou stranu si myslím, že celý ten humbuk ohledně strašení cyklistů je jen výplod okurkové sezóny. V zákoně nic o cyklistech nemůžu najít. Všechno je to jen o inteligenci policie (státní i městské) a jejich zvážení, jestli má cenu honit kolaře, místo skutečných gaunerů.

 2. Anonymní napsal:

  Navíc žádné změny ohledně cyklistů v tom zákoně nejsou, to že by se nesmělo pít na kole platilo už v tom starém. Takže opravdu je to s cyklisty jen cesta jak zaplácnout během léta prázdné novinové listy.

 3. k+ napsal:

  jenže… teď dostali ty paka od MP obrovský pravomoce a když budou chtít dají ti za jedno pivo na kole flastr 2000 a ještě na to budou pyšní, cyklista je účastník silničního provozu a tím je to právně čisté…. samozřejmě že rozumný policista to nechá být, jenže těch je u MP zatraceně málo….

 4. Anonymní napsal:

  U MP není ani jediný policista. Jsou to strážníci.

 5. Kombajn napsal:

  ano, i na cyklostezce te mohou kontrolovat. Je to trochu nestastne, povolil bych treba 1 promile… i kdyz… pamatuju se, jak jsem jednou jel ve vesnici po hlavni silnici a z boku do me napalil totalne opily cyklista na neosvetlenem kole. Autu se nic nestalo, ale docela me vydesil pablb.
  Jinak ja myslim ze vzhledem k tomu jak vetsina ceskych ridicu jezdi, se zakon zatim docela osvedcuje. Minimalne si dokoupilo dost ridicu handsfree, predtim na to kaslali. Uci se pomalu svitit, uz nevjizdi tak suverene na prechody pro chodce a konecne zacala ve meste platit 50tka, ktera je sice v zakone leta, ale ne tak uplne se dodrzovala…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.