14. ročník soutěže Máme rádi přírodu skončil rekordem

Levné dárky, best dárky

Hnutí Brontosaurus ocenilo vítěze 14. ročníku výtvarné, literární a fotografické soutěže Máme rádi přírodu. Slavnostní vyhlášení výsledků a zahájení výstavy z nejlepších prací proběhlo odpoledne 1. května v Hodoníně. Přes padesát oceněných prací vybírala komise letos z rekordních 2 500 děl od dětí, středoškoláků i mladých dospělých.

Letošní ročník soutěže nesl téma „Tak to ne přátelé. Vezmeme to z druhého konce“ a měl upozornit na probatiku konzumní společnosti produkující téměř nekonečné množství odpadu.

„Nejvíce prací přišlo tradičně z mateřských škol“ říká hlavní koordinátorka soutěže Ingrid Čejková. „Co však pořadatele překvapilo, byly modely v životní velikosti“ dodává.
Děti a mladí lidé ztvárňovali ve svých pracích témata vlivu znečištění a zamoření odpady na přírodu (podtémata Jak vypadá zvířátko, které pije barevnou vodu, Chudák kytička, Les bez života život bez lesa aj.), zabývaly se životními cykly věcí (podtéma Život a konec jedné věci, aj.), hledaly osobní odpovědnost (podtémata Našel jsme na zemi papírek, Když vykouknu z okna ven, Co do přírody nepatří z přírody ven, aj.) či se zabývali budoucností (podtémata Technologie — bude potřeba člověka, Píše se rok 3001, aj.).

Všechny práce odrážely snahu si s problémem odpadů i konzumu obecně nějak poradit. Někdy objevováním možností, jak odpad zpracovat na něco užitečného či pěkného, jindy hledáním cest, jak se ho zbavit či dokonce poukazováním na příčiny problémů v samotném konzumním přístupu společnosti. U malých dětí vítězilo emocionální upozornění: neubližujme svým chováním zvířatům ani rostlinám. Hledání cest jak se s problémy konzumní společnosti a příčinami nejrůznějšího znečištění vypořádat však pro autory nebylo lehké.

Výsledkové listiny a více se o soutěži lze najít na www.brontosaurus.cz a na http://brdo.brontosaurus.cz.

Soutěž je svou orientací zaměřena na široké spektrum dětí. Více než o samotnou uměleckou stránku děl jde o záměr oslovit děti a mladé lidi s tématy ochrany přírody a životního prostředí. Proto je každému účastníku zasíláno drobné poděkování a inspirační brožurka k zapojení do činnosti ekocenter či dětských organizací zaměřených na volnočasovou ekologickou výchovu.

V přípravě je webová galerie soutěže s možností hlasování, další výstavy, publikování vítězných partií i vydán! í propagačních materiálů s využitím vítězných obrázků.

Mgr. Dalimil Toman

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.