Do Brna na festival EkoBiograf míří známé osobnosti

Levné dárky, best dárky

V úterý 18. dubna bude v brněnském kině Art slavnostně zahájen čtyřdenní filmový festival EkoBiograf. Festivalové menu nabídne návštěvníkům v osmi večerních promítacích blocích celkem 22 filmů se společensko-ekologickou tématikou. Již druhý ročník festivalu ozdobí svou účastí 4 hosté: režisérka a spisovatelka Olga Sommerová, režiséři Martin Mareček a Radovan Lipus a šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík.

Novinkou letošního EkoBiografu je dopolední promítání pro školy v kině Scala. Od 18. do 21. dubna zde shlédne výběr filmů z festivalu Ekofilm více než 4 800 žáků a studentů škol z Brna a okolí, dokonce až z Hustopeč a Břeclavi.

Festival bude slavnostně zahájen v úterý 18. dubna v 17:30 hod. v kině ART. Hned poté se rozběhne první promítací blok nazvaný „Bez servítku“ věnovaný otázkám jídla a průmyslové výroby potravin. Vrcholem prvního festivalového dne budou unikátní filmy o africké přírodě, které osobně uvede šéf Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík. Půjde o skutečný filmový předkrm uherskohradišťské letní školy, neboť ta si letos zvolila téma Film a příroda.

Vzácným hostem druhého festivalového dne bude známá režisérka a spisovatelka Olga Sommerová. Ve středu 19. dubna od 18 hodin budou v kině ART k vidění její filmy: Dva muži na Sibiři a Láska včera, dnes a zítra. Právě druhý z nich je jejím nejnovějším snímkem, na němž spolupracovala se svou dcerou Olgou Špátovou. Po shlédnutí filmů budou mít návštěvníci možnost s režisérkou Sommerovou krátce besedovat.

Ve čtvrtek 20. dubna čeká návštěvníky festivalu setkání s režisérem Radovanem Lipusem, spoluautorem cyklu Šumná města. Řeč bude nejen o budoucnosti populárního televizního pořadu, ale také o městě Brně, stavu jeho centra či jeho „hluchých místech“ – opuštěných areálech bývalých továren. V druhém bloku věnovaném těžbou uhlí poznamenané krajině severních Čech (od 20:15) budou moci návštěvníci shlédnout vynikající film brněnského režiséra Břetislava Rychlíka Kamenolom boží.

Závěrečný festivalový den ozdobí svou účastí vítěz loňského Ekofilmu, režisér Martin Mareček, který uvede svůj úspěšný snímek Zdroj. Film se věnuje dramatickým okolnostem výstavby ropovodu
z ázerbajdžánského Baku do Evropy a zamýšlí se nad důsledky závislosti naší společnosti na ropě.

Festival EkoBiograf doprovodí dvě unikátní výstavy plakátů: mezinárodní přehlídka 10. bienále Ekoplakát Žilina v brněnském HaDivadle a výběr z mezinárodní soutěže plakátů k veřejné kampani za reformu Evropské investiční banky v prostorách Krmítka na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Podrobný program festivalu EkoBiograf s anotacemi jednotlivých filmů: www.hnutiduha.cz/ekobiograf
Vstupné na jeden promítací blok činí 45 Kč.

Festival Ekobiograf pořádají Nadace Veronica a Hnutí DUHA.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.