Jak odpovědnou spotřebou pomoci chránit lesy, ukáží workshopy FSC ČR

Levné dárky, best dárky
 • Jak nakoupit výrobky ze dřeva, podpořit přírodě blízké lesní hospodaření a odmítnout nezákonnou těžbu a devastaci světových lesů, poradí zážitkové workshopy neziskové organizace FSC ČR. V listopadu proběhne první cyklus workshopů určených široké veřejnosti s názvem Šetrné dřevo. Ve čtvrtek 1. listopadu se bude workshop konat v olomouckém centru ekologických aktivit Sluňákov, následovat bude Zlín (8. 11. – Kavárna a čajovna Lilith), Jihlava (21. 11. – Centrum PodpoVRCH) a Brno (22. 11. – Rezekvítek).

  Cílem semináře je zlepšit informovanost o odpovědné spotřebě dřevěných výrobků, rozvíjet diskuzi o šetrném lesním hospodaření a rozšiřovat povědomí o značce FSC. Ta je zárukou odpovědného a přírodě blízkého lesnictví.

  Zážitkový workshop, organizovaný v rámci projektu Není les jako les – odpovědná spotřeba výrobků ze dřeva, je určen všem zájemcům o šetrný životní styl, kteří chtějí využívat dřevo či papír jako materiál, ať už při stavbě svého domu, v kanceláři nebo v každodenním životě a zároveň tak šetřit lesy. „Hledali jsme nástroj, který by nám pomohl ve sdílení idejí a zkušeností z ochrany ohrožených lesních ekosystémů a zároveň byl příležitostí pro vzájemné setkávání a obohacování se. U zážitkových workshopů na téma odpovědné spotřeby mohou být účastníci sami součástí procesu a mohou do něj vnášet svoji jedinečnost. Každý workshop tak bude osobitý,“ říká koordinátorka workshopů Kateřina Žaludková. „Návštěvníci workshopu budou mít možnost se tímto interaktivním způsobem dozvědět dostatek informací a znalostí nutných pro orientaci v tématu odpovědné spotřeby dřevěných výrobků, se kterými se setkáváme téměř na každém kroku. Blíže se také seznámí s některými aspekty problematiky šetrného a přírodě blízkého lesní hospodaření,“ dodává Martin Koubek, manažer projektu spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

  Tato setkání, realizovaná ve spolupráci se Sdružením středisek ekologické výchovy Pavučina, budou probíhat na podzim roku 2012 a na jaře roku 2013 v krajských městech celé České republiky. Účast na workshopech je zdarma, pouze je třeba se předem přihlásit, buď telefonicky (+420 545 211 383), nebo emailem (workshop@czechfsc.cz). Účast je podmíněna dosažením minimálního věku 18 let. Kromě nových poznatků, zkušeností a setkání čeká na účastníky také drobný dárek z šetrného dřeva, tištěné podklady a občerstvení. Na podzimní a jarní workshopy navazují terénní exkurze s lesnickým expertem, které proběhnou v FSC certifikovaných lesích na území ČR.

  Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné, ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Tím napomáhá chránit ohrožené a devastované lesy a jejich obyvatele. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpoření šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích.

  Ondřej Vilímek

  Martin Koubek

  Foto: archiv FSC ČR

  Program workshopů:

 • 1. 11. 2012, Olomouc: Centrum ekologických aktivit Sluňákov, Skrbeňská 70, Horka nad Moravou
 • 8. 11. 2012, Zlín: Kavárna a čajovna Lilith, tř. T. Bati 3705, suterén Zlínské polikliniky
 • 21. 11. 2012, Jihlava: Centrum PodpoVRCH, ZOO Jihlava, Březinovy sady 4372/10
 • 22. 11. 2012 Brno: Rezekvítek, Kamenná 6

  Workshopy proběhnou na jaře roku 2013 také v Ostravě Liberci, Hradci Králové, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

  Začátek vždy v 17 hodin, předpokládaná doba trvání je 120 minut. Přihlásit se může kdokoli se zájmem o dané téma.

  Obrázek: Na workshopech FSC ČŘ se účastníci například dozvědí, kde budou moci koupit FSC vánoční stromečky.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.