Odkaz J. Bouchala: bezpečnější ulice pro chodce a cyklisty

Levné dárky, best dárky

Přestože tento kamarád byl Pražák, myslím, že zpráva do rubriky „Životní prostředí v Brně“ patří:

Smuteční cyklojízdou a minutou ticha na místě tragické dopravní nehody uctilo včera večer památku Jana Bouchala více než 150 příznivců cyklistické a pěší dopravy. Jan Bouchal byl jedním z hlavních propagátorů bezpečné a k chodcům a cyklistům vstřícné dopravy v Praze. Přítomní se shodli na tom, že Praha musí zlepšit podmínky pro chodce a cyklisty.

Občanská iniciativa Auto*Mat uspořádala vzpomínkový večer na Jana Bouchala s cílem uctít památku jednoho z hlavních propagátorů bezpečné a k chodcům a cyklistům vstřícné dopravy v Praze. Vzpomínkového večera se zúčastnilo přes 150 příznivců cyklistické a pěší dopravy. (1)

Večer začal cyklojízdou, která vedla z náměstí Jiřího z Poděbrad na místo tragické nehody – křižovatku Dukelských hrdinů a nábř. kapitána Jaroše. Na místě nehody uctili přátelé a známí památku Honzy Bouchala minutou ticha a instalací malého modelu jízdního kola. Poté se smuteční průvod přesunul do divadla Alfred ve dvoře, kde se konala veřejná debata o bezpečnosti chodců a cyklistů v pražských ulicích.

Martin Mareček (Auto*Mat) o večeru řekl: „Pevně doufám, že Honzova smrt bude pro všechny odpovědné úředníky a politiky impulsem pro to, aby byli aktivnější při prosazování a realizaci konkrétních opatření, které učiní pražské ulice vstřícnější chodcům a cyklistům.“

Petra Kolínská (Auto*Mat) řekla: „Praha má v oblasti bezpečnosti dopravy co dohánět. V centrální části města téměř neexistují cyklostezky, málo se trestá překračování povolené rychlosti automobilů i špatné parkování, málo se investuje do úpravy problematických úseků. Naším cílem je tuto situaci změnit.“

Další informace, včetně fotografií: www.automat.ecn.cz
a http://automat.ecn.cz/pup/

Kontakty pro novináře:

Martin Mareček (777 169 080)
Petra Kolínská (776 552 022)

Poznámka:

Ve čtvrtek 12.1. zemřel ve věku třiceti let předseda občanského sdružení Oživení a koordinátor Auto*Matu Jan Bouchal. V pátek 6. 1. večer jej srazil a smrtelně zranil automobil.
Jan Bouchal koordinoval iniciativu Auto*Mat zaměřenou na redukci osobní automobilové dopravy a podporu cyklistické, pěší a hromadné dopravy v Praze. Jan Bouchal patřil mezi pravidelné účastníky čtvrtečních cyklojízd – manifestací za práva a větší bezpečnost cyklistů. Podílel se též na vzniku projektu Bezpečné cesty do školy a byl neformálním leaderem Aliance Bez korupce, koalice občanských sdružení za větší transparentnost státní správy a samosprávy. Od konce devadesátých let také pomáhal pražským občanským sdružením z koalice SOS Praha s medializací jejich problémů z oblasti životního prostředí a územního plánování.

Auto*Mat
[20. 1. 2006]
Foto: Britské listy – www.blisty.cz

You may also like...

2 Responses

 1. SB napsal:

  http://automat.ecn.cz/pup/vypis_clanku.php?id=2006011302

  Vážení přátelé,

  děkujeme za projevy účasti v souvislosti s úmrtím Jana Bouchala. Protože spousta z Vás se ptá, jak můžete pomoci, dovoluji si zaslat krátkou informaci:

  Po Honzovi zůstala družka Petra a tříletý syn Jakub. V pátek 13.1. jsme zřídili po týdenní diskusi s přáteli účet pomoci pro jeho syna a družku, která je t.č. na rodičovské dovolené. Účet pomoci má správní radu ve složení Eva Vavroušková, Tomáš Kramár, Petr Štěpánek, Ota Strunecký a Martin Kotas. Jedná se o pomoc přátel a známých, nikoli o veřejnou sbírku. Na povolení veřejné sbírky pracujeme. Číslo účtu u e-banky je 2280070001, kód banky 2400. Konto je transparentní, to znamená, že každý může sledovat pohyb na účtu na webu e-banky. Adresa je http://www.ebanka.cz/tran_uct/2280070001.html. Veškeré prostředky budou vynaloženy na pomoc rodině. Na účet můžete přispět libovolnou častkou, můžete dát i trvalý příkaz. Pokud nás chcete informovat také elektronicky, můžete psát na oziveni@ecn.cz nebo volat na 257 531 983 do kanceláře Oživení.

 2. etna napsal:

  Chudak chalan, to je strasne, co sa dnes deje :(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.