Zdražování na sběrných střediscích

Levné dárky, best dárky

Bez velké publicity připravila brněnská radnice rozhodnutím Rady města Brna nepříjemné finanční překvapení občanům města. Zavedla nové poplatky na sběrných střediscích odpadů. Podle TV reportáží se bohužel nový systém poplatků již projevuje ve vzniku dalších černých skládek a v lepším případě nelegálním nočním ukládáním odpadů před sběrná střediska. Takže město Brno zřejmě peníze sice na jedné straně vybere a na druhé bude nuceno vydat za úklid. V jiných městech podle TV zatím takovým způsobem nehodlají postupovat.

You may also like...

3 Responses

 1. Marek napsal:

  Vzpomínám si, jak jsem jako občan uvítal postupný vznik takzvaných Ekodvorů – tedy sběrných míst tříděného odpadu – na území města Brna. Opravdu to vypadá dobře, člověk má vždy, když některé z těchto zařízení míjí, pocit alespoň jakéhosi směřování, i když ví, že stejně většina toho „bordelu“ nakonec skončí v jedné spalovně. Také vždy, když uvidím Ekodvůr, pomyslím na hodné úředníky příslušné městské části, že se o nás tak pěkně starají.
  Proto se mi ani nechtělo věřit informaci, že v těsném okolí Brna a na jeho okrajích vznikají opět černé skládky komunálního odpadu jako houby po dešti. Mnozí znají kupř. z Bulharska nebo Ukrajiny.

  Proč? Když je v Brně několik fungujících Ekodvorů?

  Rozhodl jsem se tomu přijít na kloub. Naložil jsem kufr svého osobáku starým papírem, taková střední hromada co zůstane po stěhování kanceláře. Pán v Ekodvoře na Brně X z mého příjezdu evidentně nebyl nadšený, odpad nechtěl vzít a dlohou chvíli lamentoval o něčem, čemu jsem přesně neporozuměl a považoval jsem to za přirozený folklór tohoto místa a této čtvrti. Až po chvíli jsem pochopil, že po mě chce 800 korun ale že je mu blbý si to ode mě vzít, takže mě vlastně posílá pryč.

  Původně jsem si naivně myslel, že služby Ekodvora jsou pro občany zdarma, hrazené z rozpočtu případně jsem si připouštěl zaplacení nějakého správního poplatku třeba jako příspěvek na mzdu pána správce.

  Nedal jsem se odehnat a nechal si vše vysvětlit, i do ceníku nahlédnul. Skutečně. Ceny za „výkup“ komunálního odpadu jsou nyní tak nesmyslně vysoké, že jsem byl nakonec rád, že mi nakonec pán hezky „po česku“ nabídl tutéž službu za dvě stovky „bez papíru“ a přiznávám se, nabídky jsem využil. Důvody vzniku černých skládek tedy hledejme na Magistrátu – tam, kde se určily současné ceny za využití této důležité a nezbytné komunální služby.

 2. noel napsal:

  Nechápu, proč nějaká strana nebo hnutí netlačí na zastupitele, aby se změnila situace s odpady v Brně???Já sama jsem odtud před lety prchla na venkov, kde je třídění odpadů velmi jednoduché a pokud mají i neosvícení a k ekologii lhostejní občané po ruce kontejnery na tříděný odpad, naprosto v pohodě je využívají. Zatímco v Brně, když chce má matka odnést tříděný odpad do kontejneru, musí jít dlouhou štreku, tak raději ani netřídí…To opravdu nepochopím.Jak se podporuje to, aby lidé odpad třídili? Proč nejsou cenově zvýhodnováni ti, kdo to dělají???Na radnicích sedí asi burani, kteří řeší své osobní podnikání a výhody. Ale takové zásadní věci se jich netýkají…

 3. Anonym napsal:

  http://brno.zeleni.cz/page-type1b.php?x=1768
  viz kapitola Město, které myslí na své odpady

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.