18. ročník festivalu pro židovskou čtvrť

Levné dárky, best dárky

Festival pořádá Unijazz
 ve spolupráci s městem Boskovice a rodinou Mensdorff-Pouilly, pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje. Za finanční podpory Ministerstva Kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Nadace Židovské obce v Praze, Federace židovských obcí v ČR, Velvyslanectví Státu Izrael, Nadace Český hudební fond a Nadace Život umělce.

Malebné jihomoravské město se po roce opět roztančí festivalem.
Od čtvrtka 8. do neděle 11. července proběhne v Boskovicích 18. ročník unikátního festivalu pro židovskou čtvrť. Akce proslula nejen kvalitní „nekomerční“ nabídkou hudby, výstav, divadelních představení, filmů či autorských čtení, ale především poklidnou atmosférou a dobrým zázemím, které si užívají i rodiny
s malými dětmi. Za sedmnáct let svého trvání získal festival renomé nejen u svých stálých návštěvníků, ale i u odborné kritiky.

Boskovický festival, na rozdíl od jiných, probíhá v celém městě a v tom spočívá jeho výjimečnost. Letošní ročník festivalu opět nabídne širokou škálu kulturních lahůdek. Můžete se těšit na koncerty v amfiteátru letního kina, jazzovou scénu v zámeckém skleníku, další hudební scénu za muzeem, odpolední divadla na hradě a ve farské zahradě, promítání v kině Panorama i v amfiteátru, komornější koncerty v synagoze, cyklovýlet, nonstop DJs scénu na palouku před hradem a další překvapení.

Programovou novinkou bude například scéna s názvem Blues Alive Boskovice 2010. Již minulý rok se totiž dramaturgie šumperského festivalu podílela na boskovickém festivalu s velice příznivým ohlasem. Proto se organizátoři rozhodli dlouhodobě dobré vztahy Unijazzu s festivalem Blues Alive letos zoficiálnit
a výsledkem bude samostatný čtvrteční bluesový koncert, který obohatí jak boskovickou přehlídku, tak také zpříjemní očekávání věcí příštích tradičním návštěvníkům Blues Alive v Šumperku.

Boskovice nabízejí i další zajímavá místa a řadu krásných zákoutí. Židovský hřbitov bude během festivalu veřejně přístupný, v synagoze je k vidění stálá expozice věnovaná židovské čtvrti. Až si budete potřebovat odpočinout, nezapomeňte navštívit třeba Literární čajovnu nesoucí jméno slavného boskovického rodáka Hermana Ungara s přilehlou kafírnou.

Festival je věnován propagaci jedinečné urbanistické památky v tomto jihomoravském městě – židovské čtvrti. Velkému zájmu se těší komentované prohlídky této části města.

Naučná stezka židovskou čtvrtí města skrývá téměř třicet významných památek. Na prohlídce je k vidění např. nedávno zrekonstruovaná synagoga, mikve, brána z roku 1753 nebo pamětní desky Hermana Ungara či Ignáce Ticha. Šedesát minut plných historie boskovických Židů, vše v přítomnosti mlčenlivých architektonických dokladů o staleté segregaci jednoho národa.

Z PROGRAMU

Hudba
Ve čtvrtek 8. července festival zahájí klezmer band Trombenik a v průběhu festivalu dále vystoupí izraelská skupina Midnight Peacocks hrající circus-core, tedy hudbu na pomezí hard-core, orientu a kabaretu, energií nabití průkopníci inteligentního hip-hopu skupina WWW, česká legenda rockové hudby Vladimír Mišík & ČDG, našlápnutí Tata Bojs, reggae kapela Švihadlo, Živé kvety, Traband, největší objev loňského ročníku šumperského festivalu Blues Alive – duo Abigail Ybarra, Ty Syčáci, MCH Band, písničkářky Terezie Palková, Žofie Kabelková, Karolína Kamberská (Sestry Steinovy) a Jana Šteflíčková, slovenské duo Romanika, Gaffa, Lu, Jindra Holubec, Night (Londýn/Praha), skupina Květy, Maso, Musica Ad Tabulam, na česko-německé jazzové scéně se objeví Ondřej Štveráček Trio, Krajňák/Fečo/Hejnic modern jazz trio, The Aspergers, Wrgha POWU orchestra, r.ren (D), Benneis Quartett (D), Scrootch  Trio  (D) a Hartmann & Brunn (D). Na scéně Blues Alive Boskovice 2010 se představí slovenští Bonzo & Resonators (SK), Hanka Dundrová & The Kids, Justin Lavash (UK)
a vítěz Blues Aperitiv 2010.

Divadla
Letos se můžete opět těšit i na velmi pestrou nabídku divadel. V příjemném prostředí hradu a farské zahrady se představí: Divadlo COMMEDIA Poprad, Ztracená existence, Vlkabaret, Zkouška sirén, performer Jakub Folvarčný, žonglérské duo Bratři v tricku, divadlo Kulich, soubor Tatíček Lojza
a divadelní soubor Kurva Pražák.

Filmy
Kino Panorama:

 • Profil Vojtěcha Jasného – Touha (Československo, 1958, 90 min), Všichni dobří rodáci (Československo, 1968, 115 min), krátké a dokumentární filmy
 • Zločiny komunismu I. – Katyň (Polsko, 2007, režie: Andrzej Wajda, 117 min)
 • Zločiny komunismu II. – Mlynáři od Babic (Česká republika, 2009, režie: Marcel Petrov, 57 min.)
 • Zapomenuté transporty I. – IV. – Nebeští jezdci (Československo, 1968, režie: Jindřich Polák, 92 min),
 • Nedodržený slib (Slovensko / Česko / USA, 2009, režie: Jiří Chlumský, 129 min), Osadné (Slovensko, 2009, režie: Marko Škop, 63 min)

 • Filmové školy uvádějí – Filmy FAMU, VŠMU Bratislava, VOŠF Zlín, SVOŠF Písek

  Letní kino (závěrečný film):
  Bílá stuha (Rakousko / Německo / Francie / Itálie, 2009, režie: Peter Haneke, 144 min)

  Výstavy fotografií
  Muzeum Boskovicka

 • hlavní sál: Jan Kubíček, fotografie z let 1948-1985
 • akráda: Markéta Kubačáková

  Synagoga

 • Ladislav Sitenský, Stálá Expozice židovské čtvrti

  Novinky
  Pro návštěvníky organizátoři připravují zdarma WiFi pokrytí všech scén, pevné PC s připojením a online přenosy z jednotlivých scén.

  Rodinám s dětmi bude opět k dispozici Mateřské centrum.

  Na festivalu toho bude k vidění a slyšení mnohem více – aktuální informace na www.unijazz.cz

  Vstupenky:
  Permanentka na 4 dny v předprodeji:

 • 390 Kč – čítárna Unijazzu (Jindřišská 5, Praha 1), Polí5 (Dittrichova 13, Praha 2), MIS Boskovice (Masarykovo nám. 1, Boskovice)
 • 390 Kč + servisní poplatky – Ticketstream (www.ticketstream.cz), Ticketportal (www.ticketportal.cz), Ticketpro (www.ticketpro.cz) a Eventim (www.eventim.cz)
 • Studentská permanentka: 300 Kč po předložení ISIC karty
 • Permanentka pro členy sdružení Unijazz: 200 Kč (k zakoupení pouze v čítárně Unijazzu a na místě)
 • Držitelé karet ZTP a ZTPP s doprovodem: 200 Kč
 • Permanentka na místě: 490 Kč, studentská 400 Kč (platí v letním kině, na hradě, v zámeckém skleníku,
  za muzeem a ve farské zahradě)

  Vstupenky na jednotlivé akce k dostání na místě od 10 do 250 Kč.

 • Děti do 12 let v doprovodu rodičů zdarma.

  Ubytování
  Ubytování návštěvníků v parku pod zámkem ve vlastních stanech nebo v tělocvičnách.

  Psi
  Nutné je vodítko a košík. Pozor, do hradu psi nesmějí.

  Další informace najdete na www.unijazz.cz

 • Ukázky si můžete poslechnout na: myspace.com/boskovicefestival.
 • A festival Boskovice najdete i na facebooku… staňte se fanouškem
 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.