Desátý ročník festivalu ProtestFest

Levné dárky, best dárky

Jubilejní desátý ročník festivalu alternativní kultury a aktivismu
ProtestFest zahájí v Brně na Moravském náměstí v sobotu 25. 5. v 15:00
velký průvod městem. Ten bude tradičně směřovat do Pisáreckého parku, kde
navazují přednášky, koncerty a open air festival. V dalším týdnu pak budou
po celém Brně probíhat přednášky, diskuze či happeningy. Sdružujícím
tématem letošního ProtestFestu jsou bariéry (jak ekonomické, tak sociální
a politické), které mají v České republice i ve světě za cíl vyloučit
marginalizované skupiny z dění ve společnosti.

V sobotu začíná již desátý ročník festivalu ProtestFestu!
Tisková zpráva kolektivu ProtestFest, Brno, 24. 5.
Jubilejní desátý ročník festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest zahájí v Brně na Moravském náměstí v sobotu 25. 5. v 15:00 velký průvod městem. Ten bude tradičně směřovat do Pisáreckého parku, kde navazují přednášky, koncerty a open air festival. V dalším týdnu pak budou po celém Brně probíhat přednášky, diskuze či happeningy. Sdružujícím tématem letošního ProtestFestu jsou bariéry (jak ekonomické, tak sociální a politické), které mají v České republice i ve světě za cíl vyloučit marginalizované skupiny z dění ve společnosti.

„Tento rok jsme chtěli poukázat na pomyslné ploty ve společnosti a ty, kteří je hlídají. Stejně tak jsme ale chtěli reflektovat snahy těch, kteří se tyto bariéry snaží odstranit, popisuje Martin Máša z kolektivu ProtestFestu.

Po průvodu městem začne v Pisáreckém parku open air festival „StreetFest“ přednáškou, která se věnuje problematice anticiganismu a boji za práva migrantů. Následovat bude promítání nového filmu Lukáše Borla „Bitvy o Miladu,“ který chronologicky mapuje dění kolem pražského squatu a ukazuje snahy aktivistů ubránit toto místo alternativní kultury. Po promítání proběhne diskuze s autorem. Další přednáška s názvem „Co ti Karel neřekl“ se bude zabývat českým fašismem třicátých let. Na „StreetFestu,“ který letos představí pět podií, vystoupí např. kanadští stoner-rockoví Trigger Effect, brněnská legenda Insania, alternativní My Dead Cat a Esa z Lesa nebo hardcoreoví See You in Hell. Kromě soundsystémů Vosa, Cirkus Alien a Redrum zahraje také např. známá anglická Dub Revolution s polskou zpěvačkou Dianou Levi.

V pondělí 27. 5. v 19:00 v klubu Vegalité představí v diskuzi dva účastníci tzv. Oaklandské komuny svůj pohled na její význam v rámci mezinárodního hnutí Occupy a její důležitost pro další vývoj nového cyklu bojů, jak lokálně v Bay Area, tak globálně v souvislosti krizí akumulace kapitálu.

Retrospektivní diskuze „20 let autonomního hnutí a aktivismu v ČR“ uvede program ProtestFestu v úterý 28. 7. v kavárně Trojka. „Chtěli jsme se při jubilejním ročníku také ohlédnout zpět a podívat se, jak se proměnil autonomní aktivismus od devadesátých let. A to jak z pohledu samotných generací aktivistů, tak veřejnosti. Naší snahou bylo zachytit dynamiku jeho vývoje a podívat jak se měnily jeho projevy, ale i např. vztah k neziskové sféře,“ doplňuje Adéla Smažilová z kolektivu ProtestFest. Jako hosté vystoupí účastníci a organizátoři autonomních aktivit od devadesátých let. Diskuzi doprovodí výstava významných událostí v této oblasti, jak je reflektovala mainstreamová a alternativní média.

Středa 29. 5. bude věnována pouličním koncertům a happeningu kolektivů KuKol a Food Not Bombs, ve čtvrtek navazuje na Skleněné louce přednáška a diskuze o české xenofobii, kterou ProtestFest pořádá ve spolupráci s Centrem pro studium populární kultury (CSPK). Program ukončí páteční afterparty v klubu Favál, kde vystoupí např. italský dub/reggae Dan I/Imperial Sound Army nebo Intuitive lab. & Moire a nedělní cyklojízda, která vyjíždí v 15:00 z Moravského náměstí.

Festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest probíhá v Brně již deset let a jeho cílem je vrátit život do veřejného prostranství, do ulic, parků či na náměstí, a dát tak prostor k otevřené diskusi o aktuálních společenských problémech. Festival je kolektivní platformou a na přípravě programu se podílejí i další organizace či neformální kolektivy. Součástí festivalu jsou debaty, přednášky, happeningy, ale i protesty a živé koncerty. Celý program festivalu je každý rok zdarma (mimo benefitů) a je organizován bez sponzorů dobrovolníky. Více informací na: www.protestfest.cz.


Adéla Smažilová, Martin Máša, tisk@protestfest.cz, www.protestfest.cz

———————————————-
Deset let. Deset let a plot reziví. Deset let a psi, kteří měli hlídat plot, nejsou k rozeznání od vlků, kteří přes něj skáčou. Hlídač už nemusí hlídat, protože není co. Hlídají všichni a o plot se nikdo nepořeže. Rozdíl mezi těmi za plotem a před ním cítí jen ti venku, daleko za plotem v pustině. Do které se chodit nesmí. Kde žijí lvi. A cizí, kteří sem nepatří. Desátý rok ProtestFestu o tom, kde je za plotem a kde uvnitř, desátý rok o tom, kdo je hlídač a kdo vlastně hlídá. Desátý rok o tom, kde je ostří, i kdo plot staví a kdo je za ním vyloučený. A desátý rok o tom, co se stane, když protest vystřídá odpor a plot se zboří.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.