Etno Brno 2011

Levné dárky, best dárky
 • Mezinárodní hudebni festival Etno Brno 2011 v klubu Stará Pekárna opětovně vychází vstříc zájmu o autentickou lidovou hudbu a world music. Ambice pořadatelů jsou stejné jako vždy: těm, kteří o to stojí, nabízejí možnost poznat něco neznámého a obohacujícího. Je to zároveň hodně klopotná, složitá a pomalá pouť k toleranci a multikulturní společnosti. Čtrnáctý ročník festivalu Etno Brno bude mít celkem dvanáct večerů, které nabídnou pestrý výběr tuctu kapel – toho nejlepšího z domácí etnické scény. A přijedou i hudebníci z Francie, Slovenska, Irska a Izraele.

  Program mezinárodního festivalu Etno Brno 2011

 • čt 06. 10. – Trio de Janeiro (etnojazz)
 • út 11. 10. – Létající rabín (klezmer)
 • čt 20. 10. – Ahmed má hlad (Balkán a východní Evropa)
 • st 26. 10. – Los Rumberos Trio (latin & afro-cuban music)
 • čt 03. 11. – Bran (Francie/CZ, keltská hudba)
 • čt 10. 11. – Trombenik (klezmer)
 • st 16. 11. – Tubabu (západoafrické rytmy)
 • čt 24. 11. – Živé kvety (SK, kultovní kytarovka)
 • po 28. 11. – Kruzenshtern i Parohod (Izrael, energický klezmer z Tel Avivu)
 • st 30. 11. – The Hogs (Irsko, pub rock z Dublinu)
 • čt 01. 12. – Neočekávaný dýchánek (etnošraml)
 • čt 08. 12. – Taliesyn (keltská hudba)

  Začátky vždy ve 20 hodin

  Předprodeje a vstupné: TIC Brno – Běhounská 17, Indies – Poštovská 2 a bar Staré Pekárny, předprodeje 80-100 Kč, cena na místě 120-150 Kč, permanentka na deset koncertů za 450 Kč. Lze využít i mailové objednávky vstupenek na adrese sveda.art@seznam.cz.

  Koncerty konané 28. 11. a 30. 11. 2011 jsou k festivalu přidruženy jen volně, jejich pořadatelem je přímo klub Stará Pekárna. Změna programu a sestav je (bohužel jako vždy) vyhrazena.

  Krátké profily vystupujících

 • čt 6. 10. ve 20 hod. – Trio de Janeiro (CZ, etnojazz, úpravy lidovek)

  Veronika Bartošová – zpěv, Jan Kasal – soprán saxofon, Mikuláš Horský – kytara, Pavel Tichý – baskytara, Jan Jovbak – bicí, Radim Slezák – perkuse

  Živelná a povedená fúze world music a latinskoamerických, jazzových a funkových stylů se nezdráhá mazaně zařadit do toho proudu i české lidové motivy jako Anička dušička či Byla cesta ušlapaná. Nejedná se ovšem o nějakou žánrovou exhibici, která by měla ukázat, co všechno tihle muzikanti dokážou zahrát – jde o radostné a nápadité využití stylových struktur, jež jsou osobitě pojaty. Vokál Veroniky Bartošové přetéká energií a živelností. Kapelu baví experimentovat a nacházet neprošlapané pěšiny v pralese hudební kreativity. Výbušná směs funky latiny říznuté moderním jazzem.

  cena 90/130 Kč

 • út 11. 10. ve 20 hod. – Létající rabín (CZ, klezmer)

  Jana Dosedělová – flétna, zpěv, Vojtěch Pospíšil – klarinet, zpěv, Miroslav Ondra – akordeon, zpěv, Vojtěch Peštuka – kytara, zpěv, Bohuš Stoklasa – kontrabas, zpěv

  Starodávné a okouzlující melodie židovské svatby, jakož i jedinečné písně v jazyce jidiš! Pětičlenná kapela Létající rabín hraje klezmer – tedy tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která největší rozkvět prožívala ve druhé polovině 19. století. Ansámbl se snaží o autentickou interpretaci se starosvětským šarmem a současnou energií. V repertoáru se nachází i dost zpívaných kousků (jidiš, čeština, ruština). Kapela absolvovala desítky koncertů po České republice i v Evropě (Švédsko, Polsko, Slovensko) a v roce 2010 koncertovala také v USA (New York, Washington).

  cena 100/140 Kč

 • čt 20. 10. ve 20 hod. – Ahmed má hlad (CZ, balkán a východní Evropa)

  Andrej Novik – zpěv, Laura Kopecká – zpěv, Michal Hroza – klarinet, saxofon, zpěv, Mikuláš Kroupa – klarinet, zpěv, Jan Žemlička – el. kytara, Daniel Hůle – ak. kytara, akordeon, zpěv, Štěpán Černoušek – baskytara, Filip Hrubý – bicí

  Ahmed má hlad je pověstný svou koncertní živelností a bouřlivými tanečními kreacemi publika. Kapela hraje vždy nadoraz a dostává se jí vřelého přijetí. Skupina tak potvrzuje své výsostné postavení v oblasti českých souborů zabývajících se etnickou hudbou. V repertoáru kapely jsou chytlavě odpichové lidové písničky z východní i jižní Evropy – Bosny, Kosova, Makedonie, Chorvatska, Bulharska, Ruska, Polska a Ukrajiny. Syrový garážový přístup, vlastní nadupaným punkovým kapelám, se tu mísí s lidovou melodikou.

  cena 100/150 Kč

 • st 26. 10. ve 20 hod. – Los Rumberos Trio (CZ, latin & afro-cuban vocal jazz)

  Kateřina Myšková – zpěv, perkuse, Petr Smetáček – klávesy, perkuse, zpěv, Jan Burian – kytara, perkuse, zpěv

  Los Rumberos Trio je nejmladším přírůstkem do rodiny kapel sestavených Petrem Smetáčkem. Stejně jako v případě svých větších příbuzných (osmičlenných Los Rumberos a dvanáctičlenných Los Rumberos en Grande) je základem repertoáru afro-kubánská hudba, na kterou se Petr specializuje (letos dokonce vydal vůbec první české CD s tímto žánrem). Setkáte se tu s rytmy jako mambo, son montuno, cha-cha-chá nebo třeba i afro, a to ve skladbách vlastních i převzatých. Členové tria jsou staří známí z „klasického“ Los Rumberos: zpěvačka Kateřina Myšková a kytarista Jan Burian. Oba dva zde navíc hrají též perkuse, což společně s Petrovou speciální soupravou tvořenou piánem a perkusemi umožňuje plnohodnotnou interpretaci afro-kubánských rytmů i v triovém obsazení.

  cena 90/130 Kč

 • čt 3. 11. ve 20 hod. – Bran (Francie/CZ, keltská hudba)

  Sara Navarro (Francie) – zpěv, perkuse, Vojtěch Jindra – akustická kytara, perkuse, zpěv, Tomáš Görtler – akordeon, zpěv, Robert Fischmann – příčná flétna, whistle, perkuse, zpěv, Michal Wroblewski – soprán saxofon, alt saxofon, Petr Tichý – kontrabas, Radim Chrobok – bicí

  Bran, to je sedm hudebníků, kteří přinášejí do střední Evropy to nejlepší z bretonské hudby. Seskupení okolo nové zpěvačky a perkusistky Sary Navarro, rodačky z Bretaně. Hudba kapely, nově navíc obohacená o saxofony, se pohybuje na rozhraní tradice a současnosti, mezi hledáním kořenů i hudebním kosmopolitismem. Poslední album této česko-francouzské skupiny přináší opět hudbu keltské Bretaně – tradiční tance a písně s mystickým nádechem, ovlivněné starými bretaňskými legendami, dobrodružstvím, melancholií zpěvů moře. V bretonštině bran znamená havran, posel z keltských legend.

  cena 100/150 Kč

 • čt 10. 11. ve 20 hod. – Trombenik (CZ, klezmer)

  Vojta Pošmourný – housle, Pepa Vondráček – klarinet, zpěv, Radek Rýda – banjo, Karel Bělohradský – kontrabas, Adam Krejčík – bicí

  Pražská klezmerová kapela zcela osobitě zachází s hudbou Židů, Balkánu a se svou vlastní tvorbou podobného ražení. Do pistole značky klezmer nabíjí munici s příměsí jazzu, latinskoamerických rytmů a folklóru Ruska, Rumunska, Bulharska či Turecka.

  cena 100/140 Kč

 • st 16. 11. ve 20 hod. – Tubabu (CZ, západoafrické rytmy)

  Tubabu znamená v řeči Malinků a Bambarů označení bělochů. Tubabu je také pětice bubeníků, hrajících na tradiční západoafrické nástroje. Živelnost, nasazení a maximální prožitek. Tubabu se na koncertech nikdy nešetří. Budete tančit! Skupina vznikla v roce 2000, nástrojové obsazení vychází stejně jako repertoár z podoby této hudby v oblastech západní Afriky, kde se uplatňuje kulturní vliv etnik jazykové rodiny Mandingo, zejména etnika Malinké (patří sem především Mali, Guinea, Pobřeží Slonoviny, Burkina Faso).

  cena 80/120 Kč

 • čt 24. 11. ve 20 hod. – Živé kvety (SK, kultovní bratislavská kytarovka)

  Lucia Piussi – zpěv, kytara, texty, Peter Bálik – kytara, hudba, Jakub Kratochvíl – kytara, zpěv, Juraj Mironov – baskytara, klávesy, zpěv, Agnes Lovecká – bicí, housle, zpěv

  Kultovní kytarovka Živé kvety byla založena v roce 1994 v bratislavském divadle Stoka. Živé kvety nehledají nová, módní hudební zákoutí ani si nepohrávají s dnes tak vzývanou „progresivní“ elektronikou. Hrají obyčejný, řízný bigbít s množstvím melodických nápadů. Ženský prvek (dvě ženy v pětičlenném obsazení) v jejich muzice nelze přehlédnout ani přeslechnout. Hudba ale možná ani není tím nejdůležitějším: kapele sice nechybí rockový tah na branku a punková energičnost, ale zcela zásadní složkou projevu kapely jsou velmi osobní či naopak společensky angažované texty zpěvačky Lucie Piussi ve spojení s jejím přirozeně živelným zpěvem.

  cena 100/150 Kč

 • po 28. 11. ve 20 hod. – Kruzenshtern i Parohod (Izrael), energický klezmer folk punk jazz z Tel Avivu

  cena 120 Kč, koncert pořádá přímo SP

 • st 30. 11. ve 20 hod. – The Hogs (Irsko), tanec, kytary, banjo, basa, bubny a neutuchající energie valící se z pódia

  cena 150 Kč, koncert pořádá přímo SP

 • čt 1. 12. ve 20 hod. – Neočekávaný dýchánek (etnošraml)

  Zuzana Hanzlová – příčná flétna, zpěv, Antonín Hluštík – elektrická kytara, zpěv, Michal Šmíd – akordeon, akustická kytara, zpěv, Jaroslav Richter – mandolína, Michal Hroza – saxofon, klarinet, Jan Vondryska – trubka, Ondřej Tichý – kontrabas, Jan Pydych – bicí

  Úderná směsice klezmeru, balkánských dechovek, živelnosti a punku, tedy muzikantských záležitostí, majících stejné východisko: tančící hospodu či dav dobře se bavících lidí před pódiem. Neodolatelně a muzikantsky suverénně rozhoupaný Dýchánek šlechtí i hudební odlehčenost pracující s kouzelnými aranžérskými fígly: švitořivými i rockově nabroušenými.

  cena 100/150 Kč

 • čt 8. 12. ve 20 hod. – Taliesyn (keltská hudba)

  Jan Bičovský – zpěv, bouzouki, harmonika, Vojtěch Jindra – kytary, mandolína, Robert Fischmann – flétny, píšťaly, EWI, zpěv, Filip Benešovský – kytary, zpěv, Jiří Neužil – klávesy, Radim Chrobok – bicí

  Pražská skupina, pojmenovaná podle legendárního velšského básníka Taliesyna, ve své tvorbě přináší osobitou fúzi muziky brilantně kombinující vlivy lidové hudby, folku, blues, jazzu i rocku. Vynikající hudebníci, působící vedle mateřské kapely také v řadě dalších úspěšných projektů, umožňují Taliesynu realizovat každou píseň s jiným výrazem a v jiném žánru, od skladeb vycházejících z angloamerického písničkářství či českomoravského folklóru, přes fusion a latinu, folk simonovského nebo dylanovského ražení až k blues a tvrdšímu pojetí folkrocku.

  cena 90/130 Kč

  Jiří Švéda

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.