Mezinárodní hudební festival Špilberk 2006

Levné dárky, best dárky

Již posedmé se koná v druhé polovině srpna (14. – 24. srpna 2006) Mezinárodní hudební festival Špilberk 2006, jehož pořadatelem je Filharmonie Brno
. Festival letos nabízí především hudbu romantických a pozdně romantických autorů s výlety do světa George Gershwina a Wolfganga Amadea Mozarta. Filharmonie Brno uvede tři zcela odlišně koncipované programy. Na úvod zahraje hudbu ze známých italských a francouzských oper s vynikající sopranistkou Adrianou Kohútkovou a šéfdirigentem Petrem Altrichtrem. Druhý koncert je sestaven ze slavných orchestrálních skladeb Mozartových, Dvořákových a Čajkovského. Třetí vystoupení je věnováno Gershwinovi. Jeho nejslavnější skladby provede v roli dirigenta i klavírního sólisty britský pianista a dirigent Wayne Marshall. Ve čtvrtém pořadu zavítá poprvé do Brna Vídeňský orchestr mladých s mladým klarinetistou Karlem Dohnalem, který zahraje oblíbený Weberův Klarinetový koncert. Festival uzavře orchestr FOK, jenž pod vedením Tomáše Netopila přednese díla Richarda Strausse a Gustava Mahlera.

Program festivalu…

WAYNE MARSHALL
pochází z Anglie; po studiích doma a ve Vídni získal rychle mezinárodní pověst jako varhaník a pianista. Dnes je také žádaným dirigentem a komorním spoluhráčem; je také činný v oblasti improvizace, jazzu, rozhlasových a televizních prezentací – a jako skladatel. V roce 2004 získal čestný doktorát na univerzitě v Bournemouthu za svou dlouhou spolupráci s Bournemouthským symfonickým orchestrem. Je pravidelným účastníkem proslulých londýnských BBC Proms: roku 1997 vystoupil na jejich Posledním večeru jako varhanní a klavírní sólista a rok nato v nich debutoval dirigentsky v Gershwinově opeře Porgy a Bess.
Jako koncertní varhaník objel Evropu, Severní Ameriku a Dálný východ po význačných hudebních centrech: hrál v Drážďanech, Lipsku, Vídni, Paříži, Londýně, v Tokiu, Calgary, Dallasu, Los Angeles, Singapuru, Birminghamu, Washingtonu, Tchajpeji a ve Varšavě. Jeho klavírní repertoár zahrnuje kompletní Gershwinovo dílo pro klavír s orchestrem a skladby Ravelovy, Bernsteinovy a Franckovy. V roce 2000 otvíral svým recitálem Ruhrský klavírní festival a v posledních dvou sezonách hrál mnohokrát v Anglii, Francii a v Německu.
Jako dirigent vystoupil v posledních sezonách s anglickými orchestry v Bournemouthu, Londýně (BBC a Londýnskou filharmonií) a s Hallé orchestrem v Manchestru; mezi jeho další vystoupení patří koncerty s Hongkongskou filharmonií, Novou sinfoniettou Amsterodam, Vídeňskými symfoniky, Symfonickým orchestrem Švédského rozhlasu, Belgickým národním orchestrem, berlínským rozhlasovým orchestrem, Bamberskými symfoniky, Severoněmeckým rozhlasovým orchestrem, a Orchestrem Vlámského rozhlasu. V letech 2003 a 2004 řídil proslulé provedení West Side Story na festivalu v Bregenzi a v posledních dvou sezonách debutoval se Středoněmeckým rozhlasovým orchestrem a s římským orchestrem Santa Cecilia.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.