Ano v bílém?

Levné dárky, best dárky
 • Ano v bílém? je název výstavy o svatbách, svatebních oděvech a módních doplňcích. O výbavách nevěst v minulosti a dnes. Co se nosilo tenkrát a nyní – kdy se nevěsty rozhodly pro bílou barvu šatů a kdy ji nahradila barva jiná.

  Výstava Muzea města Brna ve východním křídle hradu Špilberk se lze zhlédnout od 19. 9. do 31. 12. 2012. Autorkou výstavy je Ludmila Růženecká.

  Ve výstavě bude k vidění kromě originálních dobových oděvů ze sbírek Muzea města Brna také část oděvní sbírky Moravské galerie, zejména šaty z poslední třetiny 19. století. Naleznete zde celkem třicet modelů dámských, pánských i dětských, vhodných k svatební příležitosti.

  Historii oblékání dokumentují svatební fotografie, a to od konce devatenáctého století až po současnost, další zajímavostí bude sbírka svatebních oznámení. Smysl společné cesty muže a ženy životem trefně komentují citáty významných osobností.

  Instalaci vhodně doplňuje ukázka moderních šperků manželů Marie a Ladislava Olivových a jejich dcery Terezy Muškové. Tvorbu brněnského moderního šperku z ateliéru Milana Petrly zde představí Jana Brzezinová a Petr Hajda.

  Na výstavě budou prezentovány i svatební kabelky Lucie Hlavinkové. Současné modely svatebních šatů pocházejí od návrhářů Báry a Aleše Šeligových, Petra Kaloudy a Pavla Jevuly.

  Výzdobu svatební síně v Královské kapli připravila svatební agentura Easy Wedding.

  Michaela Budíková

  Foto: Miloš Strnad, archiv Muzea města Brna

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.