BAUHAUS v Ivanovicích finišuje, staví však v rozporu se zákonem

Levné dárky, best dárky
 • Stavba hypermarketu BAUHAUS v Brně-Ivanovicích finišuje, výstavbou ovšem porušil zákony i podmínky územního rozhodnutí. Úřady dále tiše přihlížejí. Pokud nezačnou plnit svoje povinnosti, bude na kraji Brna zanedlouho stát další obří stavba odporující právním předpisům. Viník – firma BAUHAUS – unikne postihu a lidé budou muset snášet hlučný provoz hypermarketu před svými okny.

  „Stavbu Bauhausu v Ivanovicích provázejí od počátku závažné nesrovnalosti a naprostá ignorance k právům místních občanů dotčených stavbou,“ říká pan Veselý z Občanského sdružení Klidné Ivanovice.

  Firma BAUHAUS získala územní rozhodnutí na stavbu, která dle dokumentace rozlohou prodejní plochy nesplňuje podmínky brněnského územního plánu. „Územní plán umožňuje na tomto pozemku obchody do 10 000 m2 prodejní plochy. BAUHAUS však staví budovu s více než dvojnásobnou prodejní plochou,“ upozorňuje paní Bartošová z Občanského sdružení Klidné Ivanovice. Ke stejnému výsledku došel i znalecký posudek opírající se o platné nařízení Evropské komise i českou odbornou literaturu. Magistrát města Brna v této věci nezasáhl a umožnil tak pokračování přípravy stavby.

  Firma BAUHAUS obešla stavební řízení a nechala si pokoutně vydat certifikát od najatého tzv. autorizovaného inspektora. Nechvalně proslulý inspektor ing. arch. Milan Teigiser porušil stavební zákon, neoslovil dotčené sousedy stavebních pozemků (přesto, že mu to zákon jasně ukládá) a certifikátem stavbu posvětil.

  Proto podala skupina dotčených občanů, zastoupených Advokátní kanceláří Šikola a partneři proti územnímu rozhodnutí i proti předmětnému certifikátu žaloby, a to ke Krajskému soudu v Brně a Městskému soudu v Praze.

  „Postup Městského soudu v Praze se však zatím ukázal jako velmi tendenční a nepokrytě nahrávající finančně silnému investorovi. Přes řadu urgencí mu trvalo čtyři měsíce, než spis předložil Nejvyššímu správnímu soudu, přičemž předkládací zpráva, kterou zaslal, obsahovala zásadní a hrubé nedostatky, takže bylo nutné spis vrátit zpět na Městský soud, kde byly nedostatky odstraňovány celý další měsíc. Několikrát jsme žádali o prošetření liknavého postupu soudu a upozorňovali na skutečnost, že každým dnem dochází ke škodám, které už nebude možné napravit,“ popisuje dosavadní anabázi paní Tauberová – Štěrbáková. Druhá žaloba čeká již téměř dva roky na Krajském soudě v Brně. Zatímco jiné kauzy z té doby jsou již soudem řešeny nebo i rozhodnuty, v případě Bauhausu dosud nebylo nařízeno jediné jednání.

  „Laxnost, benevolence a pomalost správních orgánů a soudů umožnila stavebníkovi intenzivně na stavbě pracovat. Stavba probíhala o víkendech i po nocích – bez ohledu na rušení nočního klidu. To vše díky vědomí, že v České republice je právo nevymahatelné a již postavená stavba nebude odstraněna, byť by byla postavena nezákonně,“ komentuje poslední vývoj pan Martin Hrbáč bydlící poblíž rostoucího Bauhausu.

  Bohužel se ukázalo, že ani stavební úřad v Brně-Ivanovicích nemá zatím vůli zasáhnout. V průběhu léta 2010 totiž stavební úřad odmítal reagovat na soudem nařízené předběžné opatření, ukládající stavebníkovi zákaz provádění stavby. To umožnilo pokračovat BAUHAUSU v nezákonné výstavbě.

  Úřady nyní budou mít možnost zjednat spravedlnost v kolaudačním řízení. „Pokud se zjistí, že stavba má více než 10 000 m2 prodejní plochy mají povinnost neudělit souhlas s jejím využíváním,“ upozorňuje Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.

  Petra Štěrbáková-Täuberová

  Mgr. Roman Keznikl

  Všechny originální dokumenty jsou k nahlédnutí u OS Klidné Ivanovice.

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.