Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě 2014

Levné dárky, best dárky
 • Letošní pátá lunaparková sezona nabízí čtyřicet dva večerů, během nichž čtrnáct vybraných kaváren pohostí osmnáct divadelních souborů a více než dvacet hudebních uskupení. Počítáte správně, letos je jich zase o pár víc.

  Kavárny přivítají brněnskou divadelní i hudební nezávislou scénu již 3. března a budou jejím hostitelem až do 28. dubna 2014. Brněnský Lunapark si tak pro svou výroční pátou sezonu připravil téměř dva měsíce plné nevšední zábavy. Zahájení festivalu proběhne v pondělí 3. 3. 2014 v Kavárně Kunštátská Trojka uvedením letošního prvního představení, kterého se ujme divadlo NaMikrofon. Doprovodný hudební program zahájí TIBET unplugged.

  Hledáte odpověď, ale zapomněli jste onu základní otázku? Přijďte nalézt odpověď na všechno na dně šálku divadelní kávy.

  Hlavní festivalová myšlenka spočívá v seznámení veřejnosti s nezávislými divadelními soubory i hudebními uskupeními ve spojení s živou kavárenskou kulturou města. K primárním zájmům festivalu tak patří podpora nezávislých divadelních a hudebních uskupení, které se prostřednictvím festivalu dostávají do povědomí lidí. Za celou pětiletou existenci se Lunaparku kupříkladu podařilo představit už přes šedesát hudebních uskupení.

  Odkud se spojení divadel a kaváren vzalo? Kavárenská kultura má v Brně bohatou tradici již z doby první republiky a v současnosti znovu bohatě ožila. Vybrané kavárny obzvlášť vytvářejí různé podoby živé scény, ať už to jsou koncerty, výstavy či autorská čtení. Spojení divadla a kavárny je doposud netradiční, ovšem zcela přirozené. „Kavárny a umělci k sobě vždycky patřili a je celkem příjemným „nezvykem“, že umělci do kaváren zavítají nejen jako hosté, ale také předvést svůj kumšt. Je to skvělé propojení lidí, kteří k sobě mají blízko, příjemné a zajímavé oživení brněnského dění,“ vysvětluje Sáša Průša z divadla poPUD.

  Co je největší předností takto koncipovaného festivalu? „Jeho bezprostřednost. Atmosféra večera v živém prostoru kavárny je opravdu jedinečná a naprosto uvolněná. Člověk se v něm cítí pohodlně a nenuceně a má k divadlu i divadelníkům blíž. Snadno se s nimi může dát i do řeči po představení samotném, kdy jsou jeho emoce a dojmy ještě čerstvé. K tomu dobře slouží hudební doprovodný program, který je vrcholem večera a často končí úžasným večírkem diváků, divadelníků, hudebníků i kavárníků,“ láká na festival koordinátorka Kateřina Eichlerová. Její slova podporuje i Petr Pola z divadla Anička a letadýlko: „Největší předností je, že festival není koncipovaný jako tradiční přehlídka divadla. Vychází především z potřeby vzájemného setkávání mezi uměním a kulturním životem ve městě Brně, kterou zde zastupují právě kavárny. Vzniká tak čilá interakce, která se šíří celým městem.“

  A že je Brněnský Lunapark po chuti nejen divadelníkům, ale také kavárníkům, dokazuje Eduard Ondráček z Kabaretu Špaček: „Potkají se lidé, co by se nepotkali, ke kavárníkům přijdou představení, která by možná nespatřili, divadelníci se představí v prostorech, do kterých by se jinak nedostali. A všichni pak, nad šálkem vonícím dálkami s povzbuzující chutí mohou zavolat Vivat a zatleskat všem, kdo to zpunktovali, podpořili a odehráli.“

  Brněnský Lunapark nabízí návštěvníkům originální kulturní zážitky a specifickou atmosféru. Živost, interaktivita, improvizace a specifický ráz večerů přilákají každoročně stále více diváků. A co je na propojení kavárenského a divadelního světa za hudebního doprovodu vůbec nejlepší? Slovy Jiřího Harnacha z divadla NaMikrofon: „Lunapark vám přinese zábavu až přímo pod šálek a před půllitr. Není potřeba nikam chodit, stačí přijít na kafe nebo na jedno.“

  Brněnský Lunapark přináší už pátým rokem plno radosti a odměnou mu za to jsou přání k jeho výročí jako je toto: „Stále stejně otevřenou mysl pořadatelů a exponenciálně stoupající křivku návštěvnosti, protože jestli na světě existuje akce, která si to zaslouží, je to právě tato. Nebojte se chodit na neznámé umělce (divadelní soubory i hudebníky). Nikdy nevíte, na kterém z Večerů se objeví pravý skvost – a že jich Lunapark už pár odchoval,“ vychvaluje Honza Fic z The Weathermakers.

  Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě tímto oslovuje všechny lidi se zájmem o originální kulturní zážitky, ale i běžné návštěvníky kaváren. Dejte na slova koordinátorky Kateřiny Eichlerové a neprohloupíte: „Na dně lunaparkového šálku divadelní kávy najdeš lidi, zážitky i emoce. Neváhej ho vypít až do dna.“

  Pro stálé i nové milovníky Brněnského Lunaparku chystáme možnost prokázat jejich náklonnost v podobě zábavného vědomostního kvízu. Přijďte s Lunaparkem oslavit jeho páté výročí alespoň na některý z jeho 42 večerů, zapojte se do snadného kvízu a ze slavnostního zakončení festivalu si možná odnesete malý dárek.

  I v letošní sezóně můžete sbírat slevu na běžná představení zúčastněných divadel pomocí razítek. Za každou návštěvu Lunaparku dostanete jedno razítko. Tři razítka proměníte v divadle za akce 1+1 vstupenka zdarma. Razítka je možné měnit za slevu až do příštího Lunaparku.

  Divadelní kávu podáváme vždy od 18.00 pouze za dobrovolné vstupné.

  Na kavárensko-divadelně-hudební lunapark netradičních zážitků vás zve Kulturárium ve spolupráci s Ústavem hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a dobrovolníky z řad studentů.

  Těšíme se na vás!

  Váš Lunapark

  Věra Judasová

  Foto: Ivana Hrubešová a Tomáš Svoboda

  facebook.com/brnenskylunapark

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.