Brno bude mít vánoční strom s certifikátem FSC

Levné dárky, best dárky
 • Brno bude jako jediné velké město v České republice zdobit vánoční strom s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council). Jedle bude slavnostně rozsvícena na náměstí Svobody 25. listopadu. Letos bude vánoční strom svítit na náměstí Svobody již po osmdesáté sedmé.

  Certifikát FSC zaručuje, že strom byl vypěstován odpovědně a v souladu s principy přírodě blízkého lesního hospodaření, které pomáhá chránit mizející a devastované lesy u nás i ve světě.

  Brněnský vánoční strom pochází z lesního majetku Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně a v úterý 15. 11. byl slavnostně vypraven z Bílovic nad Svitavou za účasti primátora města Brna Romana Onderky, senátora Stanislava Juránka, ředitele ŠLP Křtiny Jaroslava Martínka, starosty Bílovic nad Svitavou Arnošta Huňaře a dalších hostů.

  Lesní podnik získal FSC certifikát v roce 1997 jako první lesní majetek v České republice. FSC certifikace klade na jeho držitele přísné a transparentně nastavené normy lesního hospodaření, ekologických a sociálních standardů. Při těžbě nevznikají velké holiny, významný podíl dřeva zůstává na místě k rozkladu, ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlin a živočichů, ke zvýšení retence vody, k obnově půdy a zdraví lesa. Certifikát FSC je tak zároveň je prestižním oceněním daného lesního managementu. „Vítáme, že město Brno si vybírá svůj vánoční strom z lesního majetku, který svým hospodařením dbá na ochranu životního prostředí, a podpoří tak přírodě blízké lesní hospodaření. Samotný vánoční strom jako symbol pomoci potřebným tak dostává i další význam, kdy pomáhá upozornit i na ochranu mizejících a ohrožených lesních ekosystémů,“ dodal ředitel Tomáš Duda z nevládní organizace FSC Česká republika.

  Základní ideou FSC (Forest Stewardship Council) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Tento certifikační systém vznikl v roce 1993 z iniciativy zástupců mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa. FSC má tak podporu největších ekologických organizací, jako Světový fond na ochranu přírody, Friends of the Earth (v Česku Hnutí DUHA) nebo Greenpeace, velkých obchodních řetězců jako Ikea, Hornbach, Baumax, Jysk či OBI, které FSC výrobky nabízejí. Logo FSC na výrobku znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem. FSC ČR od roku 2002 pracuje na prosazování značky FSC v České republice v lesním hospodaření, dřevozpracujícím a papírenském průmyslu a mezi laickou i odbornou veřejností.

  Martin Koubek

  Foto: archiv FSC ČR

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.