Brno na týden ožije sousedskými slavnostmi v ulicích

Levné dárky, best dárky
 • V brněnských ulicích propukne od 12. do 18. května Týden města – komunitní a sousedské slavnosti ve veřejném prostoru. Do akce se zapojí neziskové organizace, instituce, umělci, kluby, kavárny i aktivní jednotlivci. Cílem projektu je založit tradici, která podporuje komunitní sdílení, setkávání, kulturu a zábavu.

  Proměna běžného prostředí ulic a náměstí z nehostinných šedých království aut na pestrou a živou říši aktivit lidí je založena na dobrovolnosti, spontánnosti a aktivní participaci obyvatel. Základní idea je ta, že se do Týdne města může zapojit každý, kdo má nápad na zpříjemnění veřejného prostoru a chuť jej realizovat. Nezáleží přitom jestli jde o aktivní jednotlivce, nebo o organizaci či instituci.

  Dramaturg akce Jakub Kořínek záměr organizátorů vysvětluje: „Kavárny třeba nabídnou stolečky k posezení, hudební soubory uspořádají koncert, soukromé galerie nabídnou venkovní výstavu obrazů, penzista z domu u náměstí se pochlubí svou sbírkou pohlednic. V průběhu Týdne města si tak budou obyvatelé moci na ulicích hrát, zažít alternativní kulturní akci, poznávat své sousedy. Nejlepší pohled na městskou krajinu je z pohovky, kterou někdo vytáhl před dům, z ní se nejlépe kochá scenérií budov a lidí,“ dodává Kořínek.

  Program Týdne města i návod, jak se zapojit s vlastní aktivitou, najdete na www.tydenmesta.cz. Týden města navazuje na Den města – svátek připadající na třetí květnovou středu – a také na sousedské slavnosti Zažít město jinak, které již od roku 2006 organizuje pražské občanské sdružení Auto*mat. Samotné organizace akce se v Brně ujalo nové nezávislé uskupení URBAN DA BRNO, volné sdružení jednotlivců a zástupců brněnských organizací činných na poli komunitních a kulturních aktivit, které se zformovalo díky projektu Nadace Partnerství s názvem RE public BRNO. „Cílem projektu RE public BRNO je spojit energii řady aktivních občanů města Brna a společně promýšlet možnosti změn v brněnském veřejném prostoru. Právě tato platforma nám umožnila setkávat se a společně naplánovat i akci, jakou je Týden města,“ říká Robert Sedlák z Nadace Partnerství. Kromě ní se do příprav významně zapojil i spolek Brno hraje na CITY nebo divadlo Druhý pád.

  Organizátoři věří, že akce oživí ulice kulturní a sousedskou aktivitou, pomůže městu vrátit lidský rozměr a probudit zájem obyvatel o jejich město. „Chtěli bychom, aby se náměstí stalo naším druhým obývákem a ulice místy, kde stojí za to se na chvíli zastavit,“ uzavírá za organizátory Jakub Kořínek.

  Barbara Herucová

  Jakub Kořínek

  Foto: Petr Král

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.