Brno oslavilo Den rovnosti žen a mužů happeningem na náměstí Svobody

Levné dárky, best dárky
 • Brňané a Brňanky si v pátek 17. června mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké úskalí v sobě skrývá běžet životem jako muž nebo žena. Na netradičním happeningu pod názvem Máme stejné šance? na náměstí Svobody čekala na návštěvníky a návštěvnice dráha, na které si mohli vyzkoušet úskalí rodičovství či pracovního pohovoru v roli muže i ženy. Happening se konal u příležitosti mezinárodního Dne rovnosti žen a mužů, který se každoročně slaví 19. června.

  Informační stánek na náměstí Svobody mohli lidé v Brně navštívit od 10 do 16:30 hodin. Ve stejné době si mohli rovněž vyzkoušet happening. Pro návštěvníky a návštěvnice byly připraveny informační materiály, speciální billboard upozorňující na sexistické reklamy, promítání nového spotu programu Ženská práva jsou lidská práva i ceny pro vítěze či vítězky běhu. „Happeningem chceme vtipnou formou ukázat, že pracovní a životní příležitosti mužů a žen jsou odlišné, i když zdánlivě vypadají rovnoprávně. Nejedná se pouze o nižší platy a pracovní uplatnění žen, ale třeba také o malou podporu otců v tom, vzít si rodičovskou dovolenou,“ doplňuje k happeningu koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva Kristýna Pešáková.

  Celá akce chce upozornit i na další témata, kterými se program Ženská práva jsou lidská práva dlouhodobě zabývá. Jedná se především o
  zastoupení žen v politice, které je v České republice dlouhodobě velmi nízké. „Česká republika nemá v současnosti ani jednu ženu ve vládě. Dostali jsme se tak do společnosti států jako Bhutan nebo Belize. Taková situace je dnes ve světě naprosto ojedinělá,“ doplňuje Petra Havlíková z NESEHNUTÍ. Dalšími významnými tématy jsou například sexismus v reklamě či platová diskriminace. Současně bude na náměstí Svobody představen i nový videospot, který upozorňuje na dopady vládních reforem na různé skupiny žen.

  Smyslem Dne rovnosti žen a mužů, který se letos slaví už pošesté, je upozornit na genderové nerovnosti ve společnosti a rozšířit povědomí široké veřejnosti o genderových otázkách. Akce se koná ve spolupráci s Českou ženskou lobby, jejímž členem je také NESEHNUTÍ a organizacemi Gender Studies a Fórum 50 %. Letošní oslavy Dne rovnosti žen a mužů se uskuteční v několika českých městech. Happening čeká na kolemjdoucí například i v Praze v Letenských sadech.

  Kristýna Pešáková, Kristýna Rytířová, Petra Havlíková

  Foto: archiv Nesehnutí

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.