Cvičení na brněnském letišti ověřilo spolupráci složek IZS

Levné dárky, best dárky
 • Brněnské mezinárodní letiště zažilo ve středu 21. 1. cvičení složek integrovaného záchranného systému. Námětem bylo přistání letadla, na jehož palubě byl cestující s podezřením na velmi nakažlivé onemocnění. Na místo proto vyrazili hasiči z Letiště Brno-Tuřany, záchranná služba se svým biohazard týmem, hasiči a policisté, kteří na místo dopravili také epidemiologa krajské hygienické stanice.

  Cvičení mělo ověřit spolupráci základních složek IZS při tomto typu zásahu v areálu brněnského letiště. Zásah k zamezení šíření vysoce nakažlivé nemoci má svá specifika jak po stránce taktické, tak po stránce technické. Charakteristická je také komunikace mezi letadlem, letištěm, složkami IZS a krajskou hygienickou stanicí. Z provozních důvodů bylo pro účely cvičení letadlo imitováno plně obsazeným autobusem.

  Zasahující složky IZS musely během cvičení prakticky realizovat veškerá opatření stanovená epidemiologem Krajské hygienické stanice JMK, aby se minimalizovalo riziko šíření vysoce nakažlivé nemoci. Jednalo se zejména o uzavření místa zásahu, sestavení dekontaminačního stanoviště pro zasahující personál složek IZS a osobu s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc a speciální mobilní stanoviště dekontaminace osob pro další vytipované osoby z paluby letadla. Zásadní činnost v ohnisku nákazy prováděl speciální (BIOHAZARD) tým ZZS, který přímo v letadle roztřídil pacienty na ty, kteří jsou z hlediska přenosu choroby rizikoví a kteří mají toto riziko nízké. V letadle byl ošetřen a zajištěn muž, který měl příznaky vysoce nebezpečné nákazy. Hasiči přímo na palubě letadla prováděli mj. průběžnou dekontaminaci v ohnisku nákazy, pomáhali s transportem osob atp. Další vyčleněný tým záchranné služby pak transportoval podezřelou osobu ve speciálním biovaku do specializovaného zdravotnického zařízení.

  Přes 120 cvičících ze ZZS JMK, HZS JMK, PČR JMK, Letiště Brno-Tuřany, Krajského úřadu, Krajské hygienické stanice, ČČK a figurantů, zejména z řad studentů Univerzity obrany, si v praxi vyzkoušelo vzájemnou spolupráci. Tento typ cvičení se provádí k ověření nastavených taktických i metodických postupů a prověření schopnosti koordinovat složky IZS za extrémně složitých podmínek. Obrovským přínosem jsou nabyté praktické zkušenosti zasahujícího personálu. V případě reálného zásahu pak všechny složky IZS postupují efektivněji.

  Jaroslav Mikoška, tiskový mluvčí HZS JMK

  Václav Kovář, HZS JMK

  Barbora Zuchová, tisková mluvčí ZZS JMK

 • You may also like...

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.